українська російська англійська
Мін'юст рекомендує усунути статеву дискримінацію з окремих положень закону "Про освіту"
06.11.2012 | 14:33
Прес-служба Міністерства юстиції

Міністерство юстиції виявило ознаки статевої дискримінації в окремих положеннях закону «Про освіту». Такий висновок було зроблено за результатами гендерно-правової експертизи, проведеної Мін‘юстом. Про це повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович.

Міністр нагадав, що проведення гендерної експертизи, яке покладено на Мін’юст, здійснюється з метою наближення вітчизняного законодавства до міжнародних стандартів життя. У 2012 році Міністерство розпочало гендерно-правову експертизу 6 базових законів України, що регулюють сферу освіти.

Зокрема, наразі здійснено гендерну експертизу законів “Про дошкільну освіту” та “Про освіту”. При цьому аналіз статей закону “Про дошкільну освіту” довів, що даний законодавчий акт не містить дискримінаційних норм за ознакою статі.

Водночас, у законі «Про освіту» виявлено ґендерно-дисбалансовані положення.

Так, статтею 56 закону передбачено, що педагогічні та науково-педагогічні працівники зобов'язані виховувати у дітей та молоді повагу до батьків, жінки, старших за віком, народних традицій та звичаїв, національних, історичних, культурних цінностей України, її державного і соціального устрою, дбайливе ставлення до історико-культурного та природного середовища країни.

Міністерство юстиції вважає, що дана стаття закону потребує внесення  відповідних змін, а саме, з абзацу п’ятого статті 56 Закону слово “жінки” необхідно виключити. Адже статтею 6 Закону України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” передбачено, що дискримінація за ознакою статі забороняється. 

Решта положень досліджених законів, на думку Міністерства юстиції, не містять дискримінаційних норм за ознакою статі.

Висновок Мін’юсту щодо наявності у законі «Про освіту» дискримінаційних норм буде направлений на ознайомлення до Верховної Ради України як органу, що ухвалив указаний законодавчий акт.

Гендерно-правовову експертизу чинного законодавства та проектів нормативно-правових актів Міністерство юстиції здійснює відповідно до статті 4 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та постанови Кабінету Міністрів «Про проведення гендерно-правової експертизи» від 12 квітня 2006 року.

Як повідомлялося раніше, протягом 2012 року Міністерство юстиції здійснить гендерно-правову експертизу 6 базових законів України, що регулюють сферу освіти, на дотримання в них принципу рівноправ’я жінок та чоловіків. До кінця року запланована також експертиза законів "Про позашкільну освіту", "Про загальну середню освіту", "Про професійно-технічну освіту" та "Про вищу освіту". У ході експертизи законодавство у сфері освіти буде піддане комплексному дослідженню на відповідність міжнародно-правовим актам з прав людини стосовно дотримання принципу забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.

версія для друку