українська російська англійська
Україна до 2015 року планує досягти нульового рівня вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції
06.11.2012 | 15:43
Прес-служба Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань

Загальнодержавні заходи протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, зокрема нова п’ятирічна програма на 2014-2018 роки, будуть доповнені низкою ініціатив щодо покращення надання послуг з ВІЛ-інфікованим вагітним. Про це йшлося під час зустрічі партнерів пілотного проекту «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини у наркозалежних вагітних жінок та покращення показників здоров’я у новонароджених». Участь у засіданні взяли представники Держслужби України соцзахворювань, Київської міської державної адміністрації, ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України», ЮНІСЕФ, МБФ «Фонд Вільяма Дж. Клінтона» та ін.

Проект реалізовується вже другий рік поспіль за підтримки Міністерства охорони здоров’я та Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань. Він здійснюється зусиллями ЮНІСЕФ та МБФ «Фонд Вільяма Джлінтона» на базі регіональних лікувально-профілактичних закладів із залученням допомоги партнерських організацій.

«За офіційними даними, сьогодні в країні превалює статевий шлях передачі ВІЛ, зокрема, особливою групою ризику є статеві партнери споживачів ін’єкційних наркотиків. Більшість жінок цієї групи дізнаються про свій ВІЛ-статус вже під час вагітності. Тому ця категорія населення потребує специфічних послуг з підтримки і догляду, які забезпечує зазначений проект. Незабаром буде розпочато розробку нової загальнодержавної програми з протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки, - пояснила начальник управління протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу Держслужби України соцзахворювань Марина Зеленська. – Документ включатиме усі основні заходи залежно від пріоритетних напрямків державної політики. Таким пріоритетом для держави є попередження передачі ВІЛ від матері до дитини, яка стане невід’ємною складовою зазначеної програми. На сьогодні ми говоримо про певні досягнення України, зокрема в рамках програми «Прагнення до нуля», згідно з яким Україна до 2015 року має досягти нульового рівня вертикальної трансмісії ВІЛ-інфекції».

Нагадаємо, Україна підтримала Політичну декларацію Генеральної Асамблеї ООН та нову стратегію ЮНЕЙДС до 2015 року під назвою «Прагнення до нуля», а також Глобальний план «Зворотній відлік до нуля». У цих документах передбачене недопущення нових випадків ВІЛ-інфекції серед дітей із збереженням життя матерів. Крім того, М.Зеленська наголосила на тому, що сьогодні Україна активно працює над розробкою Стратегії з питань детекції резистентності ВІЛ до антиретровірусних препаратів.

«Ця Стратегія передбачає обов’язкове тестування вагітних жінок, які мають ВІЛ-позитивний статус, на визначення ймовірної резистентності вірусу до АРВ-препаратів. Особливо якщо це друга або третя вагітність у ВІЛ-позитивної жінки.  Цього року в Україні на базі національної референс-лабораторії вперше розпочато проведення досліджень щодо детекції резистентності вірусу до АРВ-препаратів. За кошти державного бюджету були закуплені тест-системи, які дозволяють проводити ці дослідження. У подальшому це дасть можливість не лише покращити якість лікування ВІЛ-інфікованих і запобігти призначенню неефективних препаратів, а й удосконалити заходи з профілактики ВІЛ», - пояснила представник Держслужби України соцзахворювань.

За результатами зустрічі буде складено план подальших кроків у реалізації проекту та активізовано роботу з питань удосконалення законодавства та методичних матеріалів, покращення координації зусиль партнерів, забезпечення кадрами та матеріально-технічною базою, а також виконання належного моніторингу і оцінки виконання проекту.

версія для друку