українська російська англійська
Раїса Богатирьова: Головне у боротьбі з цукровим діабетом - його профілактика
14.11.2012 | 14:34
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

14 листопада відзначається Всесвітній день цукрового діабету. Як повідомила на брифінгу під час засідання Кабінету Міністрів України Віце-прем’єр-міністр-Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова, цукровий діабет  сьогодні – одна з найсерйозніших медико-соціальних проблем. Діабет посідає третє місце у світі за поширенням (після серцево-судинних і онкологічних захворювань).

В Україні налічується понад 1 млн. 250 тис. осіб з діабетом, з них інсулінозалежних людей - більш як 201 тис.

У 2009 році було затверджено Державну цільову програму «Цукровий діабет» на 2009 – 2013 рр., якою визначено основні заходи щодо поліпшення медичної допомоги відповідним хворим.

У рамках реалізації програми гарантовано базове забезпечення інсуліном хворих: усі хворі на діабет І типу отримують 100% забезпечення інсуліном за державний кошт. Забезпечення дітей  віком до 18 років глюкагоном становить  90%; тестуючими засобами для глюкометрів – 100%; забезпечення вагітних, хворих  на цукровий діабет, тестуючими засобами для глюкометрів – 100%; забезпечення дітей віком до 18 років та вагітних, які вперше захворіли на цукровий діабет, комплектами  глюкометрів – 100%.

Віце-прем’єр-міністр-Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова підкреслила, що основним способом зниження негативних тенденцій та наслідків захворювання є його профілактика. Сьогодні в рамках реалізації Державної програми, робота ендокринологічної служби МОЗ України та територіальних органів охорони здоров`я України спрямована:

- на покращення первинної  профілактики  розвитку діабету через активне інформування населення про можливості запобігання небезпечній хворобі та її ускладненням, про роль у цьому здорового способу життя, здорового харчування та фізичної культури;

- на удосконалення вторинної профілактики (раннє виявлення цукрового діабету) запроваджено обов’язкове щорічне вимірювання рівня глюкози крові у людей віком старше 40 років при зверненні у лікувальні заклади різного рівня та під час профілактичних медичних оглядів, скринінгові обстеження та профілактичні медичні огляди з консультацією ендокринолога осіб, що входять до групи ризику захворювання на цукровий діабет, а також обстеження вагітних для виявлення та своєчасного лікування гестаційного діабету.

В Україні діє широка мережа закладів, які надають допомогу хворим на цукровий діабет: науково-дослідні інститути, ендокринологічні центри, ендокринологічні диспансери та кабінети при амбулаторно-поліклінічних закладах. З метою підвищення рівня надання медичної допомоги хворим на цукровий діабет функціонує 87 кабінетів «Діабетична стопа». Для реабілітації хворих по регіонах України працює 332 «Школи соціальної адаптації та психологічної підтримки людей з діабетом». Проводяться семінари для лікарів-ендокринологів та медичних сестер з навчання самоконтролю хворих на цукровий діабет. Для підвищення відповідальності пацієнта за своє здоров’я  постійно відкриваються нові школи навчання, соціальної адаптації та психологічної підтримки людей з діабетом. На міжсекторальному рівні впроваджуються заходи із забезпечення хворих на цукровий діабет  лікувальним харчуванням, ці заходи активно підтримані  виробниками харчових продуктів.

«З нагоди відзначення 14 листопада Всесвітнього Дня діабету та зважаючи на особливу актуальність цієї теми для України, Міністерство охорони здоров’я у співпраці із Громадською радою при МОЗ України проводять з 12 по 17 листопада 2012 року Всеукраїнський тиждень профілактики діабету. В рамках тижня відбуваються інформаційно-просвітницькі та діагностичні заходи в усіх регіонах країни. На офіційному сайті МОЗ розміщено графік проведення заходів, а також пам’ятка щодо профілактики діабету», -  зазначила  Раїса Богатирьова.

 

версія для друку