українська російська англійська
Мінсоцполітики обговорило з ЮНФПА проблеми старіння населення
16.11.2012 | 17:30
Прес-служба Міністерства соціальної політики

Сьогодні у Мінсоцполітики відбулася зустріч заступника Міністра соціальної політики України Лідії Дроздової та фахівців Міністерства з регіональним Директором Фонду ООН в галузі народонаселення у Східній Європі та Центральній Азії (ЮНФПА) паном Вернером Хаугом, а також представниками Фонду в Україні. Сторони обговорили перспективи співпраці Мінсоцполітики та ЮНФПА у питаннях старіння населення та гендерної рівності.

Лідія Дроздова зазначила, що співробітництво Міністерства з Фондом розпочалося ще у 2008 році. За цей час були реалізовані щорічні проекти, спрямовані на підтримку виконання в Україні Мадридського міжнародного плану дій щодо старіння. У нинішньому році ведеться робота з розроблення нової редакції Закону про соціальний захист людей похилого віку та проектів державних стандартів догляду вдома та стаціонарного догляду громадян похилого віку, їх соціальної адаптації.

Ці питання є вкрай актуальними для нашої держави, зазначила заступник Міністра. Адже, як відомо, Україна відноситься до країн з високим рівнем старіння населення: за часткою осіб віком 60 років і старше у населенні вона замикає групу з 25 найстаріших країн світу. На початок 2012 року ця частка становить 21,2% усього населення країни. Більшість літніх людей представлена „молодими старими” (віком від 60 до 74 років) – понад 70% усіх осіб.

На середньо- і довгострокову перспективу Україну очікує зростання тривалості життя, вважають у Міністерстві. У зв’язку з цим актуалізуються й питання заохочення більш тривалого трудового життя та розширення використання трудового потенціалу літніх людей.

Лідія Дроздова також повідомила, що у 2011 році прийнято Закон України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, яким створено стимули для  участі працівників старшого віку у трудовій діяльності. Він передбачає поступове (кожного року на півроку) підвищення пенсійного віку для жінок в Україні та вдосконалення механізму відстрочки виходу на пенсію зі збільшенням при цьому розміру пенсії.

У Мінсоцполітики переконані: підвищення фактичного віку виходу на пенсію в Україні дасть змогу  не лише сповільнити темпи скорочення чисельності економічно активного населення і відкрити нові можливості для економічного зростання в умовах виснаження ресурсів робочої сили, але й забезпечити більш повну  реалізацію трудового потенціалу літнього населення, ефективну інтеграцію осіб похилого віку у суспільство.

„Водночас законодавче підвищення пенсійного віку розглядається лише як перший крок довготривалої відповіді на виклики старіння. Наступним заходом після реформування пенсійної системи в Україні  є розв’язання проблеми забезпечення ринку робочої сили можливості реагувати на наслідки старіння та перетворення виходу на пенсію в гнучкий і поступовий процес. Дуже актуальними для нашої країни залишаються і питання забезпечення стимулів для роботодавців наймати працівників у перед- та пост- пенсійному віці, забезпечення можливості людям цих вікових груп отримувати освіту та професійну підготовку і, звичайно ж, створення нових робочих місць”, - підкреслила Лідія Дроздова.

Сприятиме реалізації цих завдань прийнятий Парламентом 5 липня 2012 року Закон „Про зайнятість населення”, вважають у Мінсополітики. Він набирає чинності з 1 січня 2013 року і спрямований на збільшення рівня зайнятості населення та особливо стосується вразливих на ринку праці категорій громадян, зокрема, осіб перед пенсійного та пенсійного віку.

Щодо питань гендерної рівності, то, як повідомила заступник Міністра, з метою вдосконалення законодавства у сфері забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків та виконання міжнародних зобов’язань вже розроблений відповідний проект закону про внесення змін до деяких законів України. Крім того, на сьогодні Мінсоцполітики розроблено проект Концепції Державної програми забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків на період до 2016 року, який знаходиться на розгляді у Кабінеті Міністрів України. Головна мета нової Програми полягає у створенні правових, соціальних, економічних та організаційних передумов для гендерного інтегрування в усі сфери життєдіяльності суспільства, передусім, через систему державного управління.

„Уряд постійно працює над питаннями старіння населення та гендерної рівності. З метою прийняття ефективних рішень у цій сфері представник України бере участь у діяльності Робочої групи з питань старіння Європейської економічної комісії ООН. І звичайно ж, ми з вдячністю сприймемо будь-яку допомогу та підтримку у реалізації визначених завдань з боку ЮНФПА”, - наголосила Лідія Дроздова.

Пан Вернер Хауг подякував українській стороні за гостинний прийом і висловив впевненість, що співробітництво сторін й надалі розвиватиметься ефективно та результативно.

 

версія для друку