українська російська англійська
Ринкові операції з несільськогосподарськими землями поповнили місцеві бюджети на 7 млрд. грн.
21.11.2012 | 11:20
Прес-служба Державного агентства земельних ресурсів

Тільки за останні п’ять років ринкові операції з державними землями несільськогосподарського призначення принесли місцевим бюджетам близько 7 мільярдів гривень доходів, зазначив заступник Голови Держземагентства України Євген Бердніков у виступі на Четвертому міжнародному семінарі LANDNET з розвитку ринку землі та консолідації земель, що проходив у Будапешті.

В Україні ринок земель несільськогосподарського призначення активно розвивається вже протягом 20 років і нині характеризується наявністю на ньому всіх форм цивільно-правових угод. Водночас на ринку сільськогосподарських земель продовжує діяти мораторій, що обмежує його виключно відносинами оренди та спадщини.

Так, ринок сільськогосподарської оренди демонструє щорічний стабільний ріст, високу кризостійкість і привабливість як для внутрішніх, так і для зовнішніх інвесторів. Це пояснюється високими якісними характеристиками українських земель, низькими ставками податків і орендної плати, зростання яких істотно відстає як від загальних темпів інфляції, так і від зростання цін на сільськогосподарську продукцію.

Стримуючим інвестиції фактором є лише невеликий термін дії укладених договорів оренди, що становить в середньому 5-6 років, проте і він в останні роки має стійку тенденцію до зростання.

У 2012 році середній розмір орендної плати за сільськогосподарські угіддя становив 470 грн. за 1 гектар.

Середня нормативна грошова оцінка 1 га ріллі в поточному році склала 20 635 грн. і в залежності від регіону коливається від 13 732 грн. в Житомирській області до 26 562 грн. – в Черкаській.

«У структурі сільськогосподарських угідь більше 32 млн. га (або 78%) займає рілля. Питома вага ріллі в загальній структурі земельного фонду України є одним з найвищих у світі, що свідчить про значний ресурсний потенціал, який потребує значних внутрішніх і зовнішніх інвестицій. Всього за роки земельної реформи з 42 млн. га сільськогосподарських угідь, близько 31 млн. га (або більше 74%) було безкоштовно передано у приватну власність громадян України», – повідомив Євген Бердніков.

Основну частину цих земель (близько 28 млн. га) складають розділені між 7 млн. селян землі колишніх колективних сільськогосподарських підприємств.

При цьому в державній власності залишилося близько 10,7 млн. га сільськогосподарських земель, з яких понад 7 млн. (або 71%) знаходяться в запасі, а решта – у користуванні громадян та сільськогосподарських підприємств.

«Ми не тільки повні амбітних планів, але і знаходимося в самій активній фазі їх практичної реалізації. 2013 рік ми бачимо роком завершення створення законодавчих основ ринку земель в Україні, роком початку практичної роботи створюваного нині Державного земельного банку», – зазначив Євген Бердніков.

 

 

версія для друку