українська російська англійська
Уряд вживає заходи для скорочення числа дітей в інтернатних установах на 25% до 2016 року
21.11.2012 | 15:06
ПРЕС-СЛУЖБА МІНІСТЕРСТВА СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ

21 листопада у столиці Болгарії Софії розпочала свою роботу дводенна Міністерська конференція щодо попередження інституалізації дітей до трьох років у регіоні країн Центральної та Східної Європи та Співдружностей Незалежних Держав. Уряд України на ній представляє заступник Міністра соціальної політики України Лідія Дроздова. Мета зібрання, як підкреслюють усі його учасники, - покласти край практиці розміщення дітей у віці до трьох років у заклади інтернатного типу і водночас підтримати сімейне виховання дітей раннього віку.

В Україні цим питанням приділяється велика увага, наголосила Лідія Дроздова, виступаючи на конференції. Вона поінформувала, що в 1991 році Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини, взявши на себе правове зобов’язання не лише перед міжнародним співтовариством, але, що є найголовнішим, й перед маленькими українцями відстоювати права дитини згідно з міжнародними стандартами.

„Ключовим моментом  реалізації Конвенції є визнання сім’ї найкращою формою виховання дитини. За останні десять років ми досягли певних успіхів у розвитку сімейних форм виховання. Розвиток альтернативної сімейної опіки значно скоротив кількість дітей в інтернатних установах. Нині 77,4% таких дітей живуть і виховуються у сім’ях. А збільшення державної підтримки при народженні й застосування інноваційних практик, таких як створення соціальних консультативних пунктів у пологових будинках і жіночих консультаціях, дозволило істотно скоротити чисельність дітей, кинутих після народження, а саме – удвічі в період між 2007 і 2010 роками”, - сказала Лідія Дроздова.

Водночас, за словами чиновника, проблеми у цій сфері залишаються. Адже статистика засвідчує, що „притік” дітей до державної системи не зменшився: щороку майже 8000 дітей втрачають опіку батьків. Безперешкодно запровадилася неприйнятна практика, коли дітей забирають із тих сімей, які не в змозі турбуватися про своїх дітей через бідність або безробіття. Профілактична робота виявилася недостатньо ефективною у досягненні мети своєчасного надання допомоги сім’ї.

„У рамках реформи соціальних послуг в Україні ми визнали необхідність приділяти першочергову увагу підтримці сім’ї. Дві ключові стратегії у цьому напрямі були затверджені нещодавно. Вони слугуватимуть основою для розробки заходів, що дозволять краще захистити дітей у їхніх сім’ях. Наша мета – зосередити усі зусилля соціальних служб на підтримці сім’ї, а також передбачити можливість повернення дітей із інтернатних установ до сімей або надання сімейної форми виховання”, - зауважила Лідія Дроздова.

Вона також повідомила, що першим кроком у практичній реалізації цього плану є інтеграція 12000 нових соціальних працівників – з тим, щоб ці спеціалісти працювали на місцях, де сім’ї живуть. У Мінсоцполітики переконані: розвиток інституту соціальної роботи дозволить Україні допомогти сім’ям з дітьми, які потребують підтримки на ранніх стадіях, а також підвищити доступність соціальних послуг для тих, хто живе у віддалених районах і в сільській місцевості.

Реформою також передбачається перехід від фінансування установ до фінансування соціальних послуг на основі потреби сім’ї та дітей з розробленням стандартів зазначених послуг. Цей процес, у свою чергу, вимагає модернізації існуючої інфраструктури соціальних послуг і створення конкурентного ринку, де громадські організації зможуть стати активними партнерами в наданні послуг, вважають у Мінсоцполітики.

Сьогодні Уряд України бере на себе цілком конкретні зобов’язання у цій сфері. І одне з них, як повідомила Лідія Дроздова учасникам Міністерської конференції, – вжити всіх необхідних заходів до скорочення числа дітей в інтернатних установах на 25% до 2016 року. Також особлива увага приділятиметься питанням запобігання розлученню дитини з сім’єю, нарощенню потенціалу соціальних працівників і запровадженню більш широкого спектру соціальних послуг на рівні місцевої громади. Також Уряд підтримуватиме розробку нових моделей фінансування і управління послугами для створення служб, які ефективно реагуватимуть на потреби дітей та їх сімей.

„Звичайно, Україна перебуває лише на початку процесу реформ, і ми усвідомлюємо, що доведеться зіткнутися з багатьма проблемами на цьому шляху. Однак ми вважаємо, що ці інвестиції забезпечать кращий захист наших дітей і зміцнять потенціал нашого суспільства в майбутньому”, - наголосила заступник Міністра соціальної політики України Лідія Дроздова.

 

 

версія для друку