українська російська англійська
Раїса Богатирьова: Реформи української системи охорони здоров'я спрямовані на реалізацію Цілей розвитку тисячоліття ООН
23.11.2012 | 19:45
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

23 листопада в Ялті під головуванням Віце-прем’єр-міністра України – Міністра охорони здоров’я України Раїси Богатирьової відбулося XXI засідання Ради із  співробітництва в сфері охорони здоров’я Співдружності Незалежних Держав, в якому взяли участь керівники міністерств та відомств країн СНД, що опікуються медичною галуззю. 

Відкривши форум, Раїса Богатирьова виступила перед колегами з інформаційним повідомленням про стан та перспективи розвитку системи охорони здоров’я в Україні. Нагальною необхідністю і умовою успішного запровадження реформ у вітчизняній системі охорони здоров’я, наголосила Віце-прем’єр-міністр, є підвищення рівня ресурсного забезпечення і, не в останню чергу, розв’язання проблеми кадрового забезпечення галузі. Адже саме від достатньої наявності кадрів, їхньої належної фаховості, професіоналізму значною мірою залежать якість та своєчасність надання медичної допомоги. 

Тому серед завдань, які Президент України поставив в якості першочергових у процесі модернізації медичної сфери, – вдосконалення первинної медико-санітарної допомоги, екстреної медицини і кадрової політики у сфері охорони здоров’я.

Метою першого етапу реформування медичної галузі в Україні, повідомила Раїса Богатирьова, є випробування нової, оптимізованої моделі охорони здоров’я в рамках пілотних проектів, які реалізуються у Донецькій, Дніпропетровській, Вінницькій областях та місті Київ. При цьому, зауважила Віце-прем’єр-міністр, перетворення в галузі відбуваються не лише в цих регіонах, а й по всій Україні. Важливим акцентом сучасної політики охорони здоров’я є профілактика захворювань – як інфекційного, так і неінфекційного походження, впровадження здорового способу життя. 

В якості пріоритету в цьому процесі Раїса Богатирьова відзначила боротьбу з ВІЛ-інфекцією/СНІДом та туберкульозом. Держава, за її словами, взяла під особливий контроль та приділяє величезну увагу профілактиці і боротьбі з розповсюдженням цих та інших соціально небезпечних захворювань: «Президент та Уряд України взяли на себе відповідальність за досягнення Цілей розвитку тисячоліття ООН щодо зупинення до 2015 року поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу та туберкульозу і скорочення їхніх масштабів». Сприяти цьому, зауважила Віце-прем’єр-міністр, має посилення лідерської ролі держави у протидії епідемії ВІЛ-інфекції та туберкульозу.

Для досягнення зазначених намірів та цілей наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 жовтня створено Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України. «Для того, щоб важливість профілактики не залишалася лише декларацією, ми плануємо створення дієвих структур на зразок американських Центрів контролю за захворюваннями і профілактики (CDC). Це сприятиме суттєвому посиленню наших можливостей прогнозу та планування санітарних заходів запобіжного спрямування", – заявила Міністр охорони здоров'я України. Комісія Всесвітньої організації охорони здоров'я, яка працювала на запит МОЗ України, запропонувала оптимальні шляхи розбудови та зміцнення потенціалу Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами. У своїх висновках Комісія підтримує позицію держави з цього питання, зауважила Віце-прем'єр-міністр. 

Значна увага, за її словами, приділяється також вдосконаленню стратегії взаємодії України з донорськими організаціями, основними з яких є Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) та  Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. «У даний час продовжується робота з розробки Національної стратегії боротьби з епідемією туберкульозу та удосконалення Програми, готуються пропозиції щодо внесення до неї змін та доповнень, які відповідають викликам та вимогам часу і ситуації», – зазначила Раїса Богатирьова. Передусім, за її словами, це стосується змін у впровадженні програми «Зупинимо туберкульоз в Україні», яка фінансується Глобальним фондом для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.

Говорячи про будівництво нових, реконструкцію діючих закладів охорони здоров’я та оснащення їх новітнім медичним обладнанням в рамках реформування галузі Раїса Богатирьова наголосила на тому, що навіть в умовах обмежених фінансових можливостей Уряд України знаходить можливості реалізовувати заплановане. Сприяє цьому розвиток державно-приватного партнерства. «Ми успішно виконуємо завдання Президента України посилити взаємодію держави та приватного капіталу», – наголосила Віце-прем’єр-міністр, додавши, що найбільш показовим у цьому плані є приклад діяльності благодійного фонду «Розвиток України» Ріната Ахметова, за фінансової підтримки якого вдається успішно реалізовувати багато проектів в медичній сфері як на загальнонаціональному, так і на регіональному рівні. 

Що стосується боротьби з неінфекційними захворюваннями, то оскільки перше місце серед них в структурі смертності та інвалідності посідають серцево-судинні недуги, акцент робиться саме на їхню профілактику та вчасне лікування. Так, в Україні, розповіла Раїса Богатирьова, діє Пілотний проект щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, який впроваджено в рамках соціальних ініціатив Президента України. Ним передбачено шляхом введення механізму референтних цін підвищення доступності ліків для хворих на артеріальну гіпертензію. 19 листопада розпочато другий етап проекту – часткове відшкодування громадянам вартості гіпотензивних ліків за рахунок бюджету.  Цього року для здійснення відшкодування передбачено субвенцію з державного бюджету в розмірі 40 млн. гривень. Одночасно опрацьовуються протоколи лікування, ведеться пошук оптимальних методів фінансування галузі.

Основною метою розвитку системи охорони здоров’я в Україні на період до 2020 року, підкреслила Віце-прем’єр-міністр України – Міністр охорони здоров’я України, є суттєве поліпшення здоров’я населення. Це має привести до призупинення скорочення населення країни за рахунок поступового зростання народжуваності та зниження рівня смертності, збільшення середньої тривалості життя людини, поліпшення показників репродуктивного здоров’я – зменшення дитячої та материнської смертності. Як зауважила Раїса Богатирьова, поставлені цілі відповідають зобов’язанням нашої країни, озвученим Президентом України на Саміті ООН у 2010 році, який у своєму виступі наголосив, що програма реформ української влади спрямована на реалізацію Цілей розвитку тисячоліття ООН. 

 

версія для друку