українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Уряду 5 грудня 2012 року
05.12.2012 | 10:26
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Шановні члени Кабінету міністрів!

Шановні запрошені!

 

У понеділок Президент України прийняв мою відставку у зв’язку з обранням народним депутатом, що означає відставку всього Кабінету Міністрів.

Як Глава Уряду, хочу подякувати всім вам за спільну, важку – це треба сказати відверто - роботу.

Чи влаштовують нас її результати? І так, і ні.

Влаштовують, тому що ми робили все можливе, більше двох років постійно долаючи внутрішні та зовнішні несприятливі умови. І зробили, об’єктивно кажучи, чимало.

А не зовсім влаштовують тому, що не всі завдання, які ми ставили перед собою, виконані. Набагато більше перетворень ще треба здійснити. У першу чергу це стосується перегляду несправедливих умов постачання російського газу.

Крім того, саме зараз самозаспокоєння просто не може бути, оскільки масштаб завдань, які стоять перед країною - набагато більший, ніж те, що вже зроблено. А друга хвиля світової кризи тим часом загострюється.

Головне, як люди оцінюють результати нашої роботи. Скажу відверто: неоднозначно. З одного боку - радикалізація настроїв суспільства, яка проявилася у значних результатах на виборах крайніх лівих і правих. Це свідчить про критичне ставлення громадян до ситуації в країні.

З іншого боку, перемога правлячої партії з результатом  довіри третини виборців свідчить, що суспільство сприймає необхідність і неминучість корінних перетворень. Така довіра дорого коштує. Тому що перетворення дійсно кардинальні і часом дуже чутливі для людей. Але люди розуміють, яку ціну доводиться платити за модернізацію країни. Люди усвідомлюють, що результат буде. Не одразу, але обов’язково буде.

Саме тому особлива відповідальність покладена на нас Президентом України – продовжувати виконувати обов’язки до затвердження нового складу Уряду. Це має забезпечити пряму конституційну норму про безперервність роботи виконавчої влади. А також забезпечити послідовність політики.  Яка, що б там не говорили опоненти, була успішною в реальних умовах, які склалися.

Наш  Уряд прийняв країну фактично у дефолтному стані.

Ми пам’ятаємо свої перші робочі дні: це було більше схоже на роботу реанімаційної бригади. Нам вдалося вивести країну з траєкторії падіння, забезпечити розвиток економіки. За 2,5 роки ми подолали значну частину провалля, в яке Україну кинули у 2008-2009 роках.

Порівняно з 2009 роком зростання ВВП склало майже 11%.  І це на тлі рецесії в єврозоні. Водночас, ми і досі ще не вийшли на докризові показники економічного розвитку.

Проте ми уже здійснили значну частину економічних і правових реформ, ініційованих Президентом України. Нам довелося наздоганяти десятиріччя, втрачені державою внаслідок відкладених реформ.

Прийнято Податковий, Митний і Кримінально-процесуальний кодекси. Істотно розширені можливості для ділової активності. Інвестиційний клімат в Україні очевидно більш привабливий, ніж до кризи: кількість податків та зборів скорочена вдвічі, з 43 до 23. Ставки основних податків значно зменшені: на прибуток з 25% у 2010 році до 21% в поточному і до 19% з наступного року та до 16% у 2014 році. Податок на додану вартість з 20% у 2010 році знизиться в 2014 році до 17% з.

А, наприклад, законодавчо визначені терміни митного оформлення вантажів скоротилися порівняно з 2010 роком у 10 разів!

Ми значно спростили ведення бізнесу. Скорочено 90% видів робіт та 23 види господарської діяльності, які підлягали ліцензуванню. Ми перейшли на «єдине вікно» реєстрації та видачі документів дозвільного характеру, скоротили кількість і час перевірок. Звичайно, необхідно ще налагоджувати і вдосконалювати цю систему, але головне, що вона почала працювати.

Створені умови для справедливого, змагального кримінального судочинства. Посилено гарантії захисту прав і свобод людини і громадянина.

Незважаючи на зовнішню кризу і фактично соціальний дефолт в окремих європейських країнах, нам вдалося щокварталу збільшувати доходи населення, підвищувати соціальні стандарти.

Тільки в поточному році середня заробітна плата зросла на 402 гривні на місяць. Прибавку більше 150 гривень на місяць отримали 1,5 мільйона пенсіонерів. Майже 13 мільйонів пенсіонерів отримали в середньому на місяць на 142 гривні більше.

На 2700-3100 гривень збільшено допомогу при народженні першої-третьої дитини.

За 2,5 роки побудовано, відремонтовано та реставровано близько 1100 дитячих садків і капітально відремонтовано близько 6300 шкіл. Побудовано понад 4 тисячі кілометрів сучасних автошляхів.

Я можу наводити ще багато цифр, які ілюструють результативність роботи Уряду. Але є й інший, крім цифр, дуже важливий результат роботи з подолання кризи. Уперше за часи незалежності населення України почало зростати. Поки що зростання невелике. Але це зростання, а не скорочення. Таку тенденцію необхідно підтримувати всіма наявними у нас можливостями. Закріпляти її. Це спільне завдання для Уряду та місцевих органів влади. 

Сьогодні треба говорити в першу чергу про те, що належить іще зробити.

Таким чином, ніяких «відпускних настроїв» зараз бути не може. Робота Уряду продовжується у звичайному робочому напруженому режимі. Ситуація в Україні і світі вимагає від Уряду професійних, виважених, але рішучих дій.

Попереду багато роботи і складних завдань з розробки і реалізації програми активізації розвитку економіки, продовження підвищення соціальних стандартів. Тобто, з реалізації тих завдань, які поставив перед нами Президент України.

Головним інструментом реалізації цих завдань є Державний бюджет України.

Шановні колеги!

Реальний, збалансований, ретельно прорахований і вчасно прийнятий парламентом Державний бюджет країни – це одна з головних умов стабільності у державі. Ми практично врятували ситуацію у 2010 році, коли прийняли бюджету у квітні, одразу після приходу до влади. Це стало головною умовою стабілізації державних фінансів та відновлення економічного розвитку. Вчасно прийняли бюджети 2011 і 2012 років. Впевнений, що так буде і з бюджетом на наступний рік.

Я дякую всім народним депутатам, які вчора прийняли бюджет у першому читанні.

Які особливості бюджету країни на 2013 рік?

На превеликий жаль, він знову антикризовий, оскільки світова криза знову наступає на Україну.

Тому бюджет максимально економний, але саме через це абсолютно підтверджений реальним ресурсом економіки.

Так, в цьому бюджеті ви не знайдете побажань: чого б нам хотілося, зокрема і в цілому, якби все було краще, ніж є. Натомість, в цьому бюджеті ми знаходимо відповіді: як забезпечити стабільність економіки, стабільність доходів людей, стабільність соціального захисту в жорстких умовах падіння зовнішніх ринків. 

Цей бюджет дозволить нам жити не під диктовку кризи, а за власним порядком денним. Його концепція: максимально використати можливості внутрішнього ринку, збільшити споживання вітчизняних товарів і послуг.

Бюджет враховує такі системні стимули розвитку нашої економіки і соціальної сфери у 2013 році:

- знижено податок на прибуток, що сприятиме детінізації економіки;

- держава надає податкову соціальну пільгу вразливим категоріям громадян: вони не сплатять податок на доходи фізичних осіб у сумі 5 млрд. гривень, ці кошти залишаться на споживання самих громадян;

- держава поверне податок на доходи фізичних осіб в сумі тим громадянам, які несуть витрати на навчання, а також сплачують іпотечні кредити тощо.

Весь додатковий ресурс бюджету порівняно з показниками 2012 року в першу чергу буде спрямований на підвищення доходів людей:

- на підвищення середньомісячної пенсії на 104 гривні;

- на підвищення середньомісячної зарплати на 260 гривень;

- на 2000-7400 гривень збільшення допомоги на першу-третю дитину,

- на істотне підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, окладів працівникам бюджетних установ тощо.

Ми запланували необхідний ресурс на виконання всіх соціальних ініціатив Президента України.

Завтра Верховна Рада України розглядатиме проект бюджету у другому читанні. Від його затвердження залежатиме, як буде жити держава, як буде розвиватися її економіка і промисловість, будівництво і сільське господарство, освіта і наука, медична допомога і соціальний захист.

Шановні члени Уряду! Шановні запрошені!

Минулого тижня відбувся перший офіційний візит Прем’єр-міністра України до Королівства Норвегії. Є кілька моментів, до яких хотілося б привернути увагу.

Товарообіг між нашими країнами далеко не відповідає потенціалу. І норвежці, і ми зацікавлені в його збільшенні. Його зростання має відбуватися за рахунок співпраці в різних галузях економіки.

Україна, наприклад, має намір збільшити закупівлю морепродуктів з Норвегії. Поступово, але рівень життя в Україні піднімається, отже споживання необхідних для здорового життя морепродуктів треба збільшувати.

Водночас ми зацікавлені розвивати експорт зернових до Норвегії. А залучення норвезьких інвестицій і провідних технологій у виробництво сільгосптехніки та розвиток аквакультури на території України дуже перспективне.

Особливо нам цікавий досвід Норвегії в розбудові власної нафто- та газовидобувної промисловості. Свого часу норвежці розпочинали цей шлях фактично з нуля. Тому вони переконані, що на початковому етапі необхідно запрошувати міжнародних партнерів, запрошувати кваліфікованих спеціалістів і купувати найсучасніші технології та обладнання в цій сфері. Але весь цей процес має бути нерозривно пов'язаний з навчанням власних спеціалістів. Адже саме завдяки цьому норвежці досить швидко самі почали розробляти і виробляти власні технології та обладнання. Ось чому нам варто повчитися у них: насамперед сприйняття нового, сучасного, найкращого.

А Україна ж не починає розбудовувати нафтогазовий комплекс з чистого папірця. У нас є свої напрацювання, кадри. Треба вдосконалювати технології, закуповувати і опановувати нові, більш сучасні. Ось що, насамперед, ми повинні брати у Європи.

На жаль, поки що Європейський Союз не проявляє активності у справі модернізації української нафтогазової галузі, зокрема, нашої газотранспортної системи. Ми вже другий рік є учасником Європейської енергетичної хартії і виконуємо взяті на себе зобов'язання. Однак, очікування України на те, що у зв'язку з приєднанням до цієї хартії, Євросоюз займе більш активну позицію щодо наших переговорів про перегляд дискримінаційної угоди з Росією, щодо участі у газотранспортному консорціумі, - такі очікування і досі не реалізувалися.

І це в той час, коли всі фахівці майже одноголосно визнають, що українська ГТС є найбільш надійним і дешевим маршрутом транспортування російського газу до Європи. Ми маємо право розраховувати на більшу підтримку європейських країн у цьому напрямку.

Так само, як розраховуємо ми на розуміння членів Світової організації торгівлі в питанні модифікації зв’язаних ставок тарифних поступок України. Зазначене стосується лише окремих видів товарів, що становить лише 3% від загальної кількості у Митному тарифі. Ми хочемо більше захищати український ринок, щоб дати шанс вітчизняним виробникам в цей важкий час світової кризи. І ми маємо на це повне право. Так само, наприклад, норвежці захищають свій ринок сирів.

Україна зацікавлена у кращих тарифах щодо м'яса та субпродуктів з яловичини, свинини та птиці; квітів, овочів та фруктів; ковбас; побутової техніки; сільськогосподарських машин; автомобілів; меблів тощо.

Усе відбувається у відповідності до чинних правил СОТ шляхом переговорів і консультацій із зацікавленими країнами, і не означає автоматичного підвищення діючих ставок ввізного мита. Адже Туреччина, Канада, Бразилія, Австралія, Індія та практично всі країни G-20 можуть в рамках діючих правил СОТ підняти свої мита, наприклад, на сільгосппродукцію з 10-15% до 11-150%. Чим же ми гірші?

Український Уряд захищав і захищатиме надалі насамперед українські інтереси. Ми частка і європейської , і світової спільноти. І чекаємо відповідного ставлення і до свої держави, і до наших інтересів, і до наших громадян.

Шановні члени Уряду!

І насамкінець - про приємне. Одразу дві значні події відбулися минулого тижня. 27-річна українка Ганна Ушеніна стала першою українкою - чемпіонкою світу з шахів серед жінок. Звання королеви шахів гросмейстер з Харкова виборола в російському Ханти-Мансійську, перемігши в матчі з чотирьох партій болгарку Стефанову.

А у фіналі дитячого  пісенного конкурсу Євробачення-2012 в Амстердамі з піснею «Небо» перемогла 10-річна Настя Петрик.

Ми пишаємося перемогами обох українок. Кожна з них у своїй сфері, прославляє і свій талант, і Україну - державу талановитих і чудових людей.

Уряд зробить все, аби досягнення наших переможниць були гідно оцінені і вшановані.

Велике спасибі Вам, дорогі чемпіонки, та великих успіхів у майбутньому!

Дякую за увагу!

версія для друку