українська російська англійська
На підвищення безпеки українських АЕС залучатимуть позики ЄБРР та Євратому
13.12.2012 | 17:44
Прес-служба МІНІСТЕРСТВа ЕНЕРГЕТИКИ ТА ВУГІЛЬНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ

Кабінет Міністрів України прийняв розпорядження № 1013-р від 07.11.12 «Про залучення позик від Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського співтовариства з атомної енергії для реалізації інвестиційного проекту «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій».

Згідно з розпорядженням, визнається за доцільне залучення позик від Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейського співтовариства з атомної енергії для реалізації інвестиційного проекту «Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» у розмірі 600 млн. євро в рівних частинах.

Метою реалізації інвестиційного проекту э підвищення рівня безпеки усіх 15 атомних блоків АЕС України. Це завдання є пріоритетним для Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та експлуатуючої організації ДП «НАЕК «Енергоатом». Заходи з підвищення рівня безпеки реалізуються на постійній основі.

Загальна вартість інвестиційного проекту складає 1 250 млн. євро з ПДВ, в тому числі за рахунок позики ЄБРР та Євратому – 600 млн. євро на паритетних умовах; співфінансування української сторони – 650 млн. євро.

Довідково

Мета Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій - забезпечити рівень безпеки енергоблоків АЕС України, що відповідає національним та міжнародним стандартам з безпеки, а також виконання зобов'язань України перед міжнародними організаціями (ЄС/ЄБРР, МАГАТЕ та ін.) та національними наглядовими органами щодо реалізації заходів підвищення безпеки.

Питання безпеки ядерної енергетики набуло особливого значення після Чорнобиля та аварії на японській АЕС «Фукусіма-1», де відбулася ядерна та радіаційна аварія з викидом значної кількості радіоактивних речовин у навколишнє середовище. Після Чорнобиля робота вітчизняних АЕС перебувала під постійним наглядом міжнародних організацій. Так, функціонування всіх АЕС неодноразово перевірялося в рамках місій МАГАТЕ, партнерських перевірок Всесвітньої асоціації операторів АЕС. 

В період 2007-2010 рр в Україні була проведена безпрецедентна комплексна оцінка рівня безпеки українських АЕС на відповідність міжнародним стандартам з ядерної безпеки в межах Спільного проекту ЄК-МАГАТЕ-Україна, який був відкритий для реалізації положень Меморандуму між Україною та Європейським Союзом про взаєморозуміння щодо співробітництва в енергетичній галузі.

У рамках перевірки було проведено 15 експертних місій МАГАТЕ на всіх енергоблоках українських АЕС. У цих місіях взяли участь 92 сторонніх експерти з 20 країн та міжнародних організацій, а також 32 штатних співробітники МАГАТЕ. За її результатами Україна отримала виключно позитивні висновки щодо рівня безпеки вітчизняних АЕС.

Зарубіжні експерти відзначили, що українські ядерні енергоблоки експлуатуються безпечно, вимоги щодо забезпечення безпеки реакторних установок виконуються в повному обсязі.

Незважаючи на високий рівень безпеки українських АЕС, потенціал підвищення рівня безпеки на вітчизняних АЕС ще не вичерпано. Підвищення ядерної та радіаційної безпеки має бути спрямовано в першу чергу на те, щоб гарантувати безперебійне виконання всіх функцій, пов'язаних з керуванням ядерною реакцією, тепловідведенням від реакторної установки та дотриманням вимог щодо радіоактивності у всіх умовах експлуатації, в тому числі екстремальних природних умовах.

З метою підвищення уваги до питань безпеки після  аварії на АЕС «Фукусіма-1» статус галузевої програми  з підвищення безпеки був підвищений до урядового – відповідну постанову Кабінет Міністрів ухвалив 07.12.2011 за №1270 «Про затвердження Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій».

версія для друку