українська російська англійська
Уряд посилив вимоги щодо інформування центрів безоплатної правової допомоги про випадки затримання осіб
19.12.2012 | 17:59
Прес-служба Міністерства юстиції

Кабінет Міністрів посилив вимоги до порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб, який почне застосовуватися в Україні з 1 січня 2013 року. Зміни до відповідної урядової постанови були  внесені 19 грудня 2012 року на засіданні Уряду.

Зміни розроблялися у зв’язку з набранням чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України, Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

Так, Кабінет Міністрів зобов’язав Міністерство юстиції спільно з МВС, СБУ, Міноборони та Держприкордонслужбою розробити спільний наказ, яким затвердити інструкцію з виконання вимог цього порядку.

Спрощено процедури підтвердження повноважень адвоката для надання ним затриманій особі безоплатної вторинної правової допомоги. Розмежовано повноваження службових осіб, що здійснили затримання, з повноваженнями службових осіб, відповідальних за перебування затриманих.

Посилено систему контролю за виконанням службовими особами своїх обов’язків щодо інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб, а також адвокатами – щодо своєчасного реагування на такі випадки.  Так, зокрема, щоквартально аналізуватимуться дані щодо  кількості переданих та зареєстрованих повідомлень про випадки затримання осіб, а також щодо випадків неприбуття або несвоєчасного прибуття адвокатів.

 Передбачається, що прийняття запропонованих змін сприятиме формуванню в Україні дієвої системи безоплатної правової допомоги, належній реалізації Закону України «Про безоплатну правову допомогу» в частині, що стосується інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осібк відомо, з 1 січня 2013 року  міліція та інші органи, уповноважені здійснювати адміністративне затримання, затримання згідно з дорученнями правоохоронних органів або затримання органами дізнання та досудового слідства будуть зобов’язані негайно повідомляти про затримання особи в центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги. Це було визначено постановою Кабінету Міністрів від 28 грудня 2011 р. № 1363 «Про затвердження Порядку інформування центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги про випадки затримання осіб», яку було ухвалено на виконання Закону «Про безоплатну правову допомогу».

Так, після фактичного затримання особи службова особа, яка здійснила затримання, буде зобов’язана негайно повідомити відомості про затриманого за допомогою телефонного, факсимільного зв’язків, електронної пошти або через спеціальні інформаційно-комунікаційні системи відповідному центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Уповноважена службова особа центру з надання допомоги буде зобов’язана негайно повідомити призначеному адвокатові реквізити виданого доручення, на підставі якого таким адвокатом видаватиметься ордер, з яким він прибуває до затриманої особи.

Вторинна правова допомога є видом державної гарантії, що полягає у створенні рівних можливостей для доступу осіб до правосуддя. До безоплатної вторинної правової допомоги входять такі види правових послуг, як: захист від обвинувачення; здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами; складення документів процесуального характеру.

 

версія для друку