українська російська англійська
Діалог між Мінагрополітики та зернотрейдерами дозволить зберегти імідж України як стабільного гравця на світовому ринку
03.01.2013 | 13:10
Прес-служба Міністерства аграрної політики та продовольства

Співпраця та системний діалог між Міністерством аграрної політики та продовольства України та зерноторговими компаніями дає змогу зберігати імідж України як стабільного гравця на світовому ринку зерна та водночас забезпечити внутрішню продовольчу безпеку.

І Міністерство, і зерноторгові компанії зазначають, що укладання меморандуму дало змогу вести постійний діалог та працювати за прозорими правилами й механізмами.

Відповідно до умов Меморандуму, що був укладений між Міністерством та зернотрейдерами, обидві сторони протягом останніх років проводили регулярні зустрічі, під час яких обговорювалися проблемні питання, що стосувалися роботи українського зернового ринку та обсягів поставок зерна на експорт. 

При цьому, виходячи із необхідності забезпечення продовольчої безпеки держави, Мінагрополітики запропонувало у меморандумі на початку цього маркетингового року (липень 2012-червень 2013 року) після уточнення прогнозу урожаю 2012 року та урахування перехідних залишків визначити обсяги зерна пшениці, кукурудзи та ячменю, що можуть бути експортовані.

Так, враховуючи пропозицію ринку, та невизначеність щодо стану посівів під урожай 2013 року, Меморандумом було встановлено можливості експорту пшениці у 2021/2013 маркетинговому році у обсягах 4 млн. тонн. Проте, з огляду на успішне порівняно з минулим роком проведення осінньої посівної кампанії, цей обсяг було переглянуто у бік збільшення.

Водночас, зважаючи на те, що контракти на постачання пшениці деякими компаніями були укладені на початку маркетингового року зі строком поставки в грудні, під час однієї із останніх зустрічей досягнуто домовленості про виконання цих контрактів. Таке рішення дало можливість зберегти статус України як надійного та стабільного гравця на світовому ринку.

Генеральний директор компанії «Нібулон» Олексій Вадатурський зазначає, що укладання цього меморандуму дало змогу забезпечити прозорі та стабільні правила гри на зерновому ринку. Ця компанія ще в серпні повідомила про те, що виграла тендер на постачання близько 50 тис. тонн зерна в Йорданію зі строком поставки у кінці грудня 2012-на початку січня 2013 року.

«Є меморандум, що дає змогу забезпечити діалог між Мінагрополітики та зерноторговими компаніями. Починаючи з серпня на регулярних зустрічах за участю Міністра Миколи Присяжнюка ми інформували всіх учасників діалогу про те, що цей контакт укладений та має бути виконаний у грудні. Це не питання надання пріоритету компанії, це питання збереження іміджу України», - додав О. Вадатурський.

Про результативність проведеної двосторонньої роботи свідчить також аналіз динаміки експорту зерна з України за останні півроку. Так, якщо в липні-вересні на експорт активно відправлялася пшениця, то вже в листопаді-грудні на перше місце за обсягами поставок вийшла кукурудза. При цьому активний експорт пшениці дав змогу збільшити надходження до бюджету та поліпшити зовнішньоторговельне сальдо, створити сприятливу кон’юнктуру на зернові на внутрішньому ринку. До того ж, це сприяло покращенню фінансового стану аграріїв та посилило їх мотивацію до збільшення посівних площ озимих під урожай 2013 року (на 5% більше порівняно з посівами під урожай 2012 року).

Відповідно до оперативних даних, на сьогодні експорт зерна з України становить 14,5 млн. тонн зерна, з них 5,9 млн. тонн пшениці, 6,3 млн. тонн кукурудзи, 1,8 млн. тонн ячменю. У грудні експорт кукурудзи порівняно з листопадом збільшився на 20%, загалом із експортованих у грудні 2,4 млн. тонн зерна кукурудза становить 2 млн. тонн.

версія для друку