українська російська англійська
Вступне слово Прем'єр-міністра України Миколи Азарова на засіданні Уряду 16 січня 2013 року
16.01.2013 | 10:27
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Шановні члени Уряду!

Шановні запрошені!

 

Сьогодні є два головних завдання в порядку денному роботи Уряду, на вирішенні яких наполягає Президент України: це створення системної програми активізації внутрішнього виробництва та розвитку реального сектору економіки в цілому а також програми регіонального розвитку на 2013-2014 роки.

У цих програмах нам необхідно закріпити позитивні тенденції, яких ми досягли, і закласти абсолютно практичні механізми зростання виробництва за конкретними напрямами. Зростання в першу чергу у пріоритетних галузях: таких, як машинобудування, IT-технології, індустріальне виробництво сільгосппродукції. А також відновлення зростання в галузях, які переживають складний період розвитку: таких, як нафтохімічна і хімічна, гірничо-збагачувальна.

Формування, так би мовити, «двигунів розвитку» у відповідних галузях і регіонахце основне завдання віце-прем’єр-міністрів Бойка Юрія Анатолійовича, Вілкула Олександра Юрійовича і Міністра економічного розвитку і торгівлі Прасолова Ігоря Миколайовича.

Як це зробити, коли всі країни як можуть захищають свій внутрішній ринок, а економіки наших традиційних партнерів, на жаль, не демонструють впевненого зростання, а часто навіть переживають рецесію?

Сьогодні повідомлення Всесвітнього банку: «В 2013 году мировую экономику ждет незначительное развитие, однако в целом ситуация будет оставаться нестабильной. Такой прогноз содержится в докладе Всемирного банка, которой распространен в Вашингтоне во вторник».

Чи можна в таких умовах забезпечити зростання української економіки?

Переконаний, що можна.

По-перше, тому, що достатній потенціал має наш внутрішній ринок. За минулий рік роздрібний товарообіг в Україні збільшився на 16%. А порівняно з 2009 роком – приблизно на 50%. Тобто, реально наші люди почали вкладати в купівлю товарів і послуг наполовину більше, ніж три роки тому.

Причому це відбувалось в умовах стабільної цінової ситуаціївдруге за роки незалежності індекс споживчих цін у 2012 році був нижче минулорічного і становив 99,8%.

При цьому вагоме зниження цін зафіксовано на дуже важливі товари. Так, на 7-22% знизилися ціни на овочі, яйця, цукор, рис, продукти переробки зернових, молоко та молочну продукцію, масло.

І ринок відгукується на активізацію попиту. Наприклад, вперше за останні вісім років зросло виробництво молока, якого порівняно з 2011 р. вироблено на 3% більше, у тому числі у сільськогосподарських підприємствах – на 13%.

У цей же час обсяг депозитів громадян у банках виріс минулого року майже на 60 мільярдів гривень (або на 19%). А порівняно з 2009 роком – на 155 мільярдів гривень (або на 73%).

Депозити населення в банках сьогодні досягли 366 мільярдів гривень. А це, між іншим, дорівнює річним доходам Державного бюджету.

По-друге, тому що навіть у складних умовах минулого року інвестори продемонстрували достатньо високу активність у проектах, орієнтованих на модернізацію виробництва і на внутрішній попит. І це свідчить, що починає діяти саме потенціал внутрішнього ринку. Взагалі, ключовий момент для нас – Україна має високий потенціал економічного росту, який базується насамперед на розвитку внутрішнього виробництва, яке спрямоване на внутрішній ринок.

Нагадаю, що 2012 року в Україні введений в експлуатацію найпотужніший новітній електросталеплавильний завод у Дніпропетровську.

Там же, у Дніпропетровській області, запущено в роботу нові виробничі лінії трубного заводу. В Київській області став до роботи новітній завод металоконструкцій, який забезпечить, зокрема, потребу у конструкціях для мостобудування і дорожнього будівництва.

У Кіровоградській області розпочато будівництво заводу з виробництва ядерного палива.

Активно розвивалася індустрія будівельних матеріалів. Нові бетонні заводи з’явились у Київській і Черкаській областях. Заводи з виробництва сухих будівельних сумішей – в Київській області, з виробництва склопакетів і скла – в Донецькій області, з виробництва сучасних енергоощадних будівельних плит – в Житомирі.

У Київській області відкрито два великих спеціалізованих молочних заводи дитячого харчування з використанням сучасних екологічних технологій а також один з найбільших в Європі хлібопекарський комплекс.

І так далі. Всього за минулий рік було введено в експлуатацію понад 30 тільки великих промислових об’єктів. У ці об’єкти інвестовано понад 1,5 мільярда доларів.

Я далекий від того, щоб назвати все це рішучим поворотом у розвитку вітчизняної економіки. Не все так просто. Масштаби нашої країни не такі, щоб зрушення були очевидними буквально у кожному районі. На превеликий жаль, є ще у нас і депресивні території, і низькі зарплати, і брак стабільної, достойної роботи для фахівців.

Але головне, що є свідчення й іншого: все це можна подолати. Так, ті ж інвестори, які запустили в експлуатацію перераховані вище виробництва, планують поточного року вкласти у розвиток ще 1,6 мільярда доларів.

На 300 тисяч зросло число суб’єктів малого бізнесу.

Ось такий «інвестиційний ентузіазм», ділову активність на нашому ринку, підприємницький розрахунок у складних умовах «економічного скептицизму» на зовнішніх ринках ми повинні всіляко підтримувати. 

Саме тому Уряд розробляє комплекс заходів, спрямованих на подальше стимулювання економічного розвитку і виробництва в Україні, більше орієнтованого на внутрішній ринок.

Особливе значення тут має законодавче забезпечення визначених нами механізмів і стимулів розвитку.

За час до початку чергової сесії Верховної Ради України треба виконати серйозний обсяг роботи. Практично оновити пакет урядових законопроектів, які не були розглянуті попереднім складом Верховної Ради, і відповідно до законодавства Уряд має їх повторно внести в парламент.

Так, хочу звернути увагу на розроблений Мінекономрозвитку дуже важливий проект Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльностіщодо обмеження втручання у діяльність суб’єктів господарювання”.  

Про що мова? Це послідовне продовження курсу на дерегуляцію, на максимальний захист виробника і підприємця, на створення максимально комфортних умов для інвестиційної діяльності в країні.

Бізнес продовжує вважати занадто велику кількість і необґрунтованість перевірок однією з основних перешкод своїй роботі. Тому упорядкування цих перевірок, їх мінімізація, об’єднання в одній комплексній перевірці запитів різних органів державного нагляду (контролю), – це дуже суттєве полегшення умов ведення бізнесу. Саме це й врегульовує зазначений законопроект.

Так, забороняється проведення планових заходів щодо одного суб’єкта господарювання протягом календарного року окремо різними органами державного нагляду (контролю), якщо вони брали участь у комплексних перевірках. Тобто, ми позбавляємо  бізнес від купи обтяжливих, іноді і непотрібних перевірок.

Причому координація роботи органів державного нагляду (контролю) щодо проведення комплексних перевірок, створення та ведення єдиного реєстру перевірок буде здійснюватись не на власний розсуд контролюючих органів, а у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Крім того, зупинити виробництво або реалізацію продукції можна буде виключно на рішення суду. І лише у випадку виробництва з найвищим ступенем ризику – на рішення контролюючого органу.

Доручаю Міністру економічного розвитку і торгівлі Прасолову пришвидшити доопрацювання законопроекту і максимально оперативно внести його на розгляд Уряду.

Ще один важливий документ, внесення на розгляд парламенту якого нам треба активізувати, це законопроект “Про внесення змін до Закону України “Про здійснення державних закупівель”.

Пропонується на період до 31 грудня 2015 року надати право замовнику, у разі проведення процедур закупівель встановлювати до учасників торгів, такий кваліфікаційний критерій, як наявність власних виробничих потужностей та/або центрів обслуговування на території України.

Запропоновані зміни спрямовані на підтримку насамперед вітчизняного виробника під час здійснення процедури державних закупівель. А отже, на розвиток внутрішнього виробництва. Крім того, такі зміни до процедури держзакупівель стимулюватимуть іноземні компанії та підприємства активізувати створення виробництв і сервісних центрів в Україні. Таким чином, прийняття цього Закону – це потужна підтримка тій програмі активізації внутрішнього виробництва, яку розробляє Уряд.

Ще раз звертаю увагу всіх міністрів і керівників відомств: треба за короткий час до відкриття чергової сесії парламенту здійснити прискіпливу ревізію законопроектів, які треба знову вносити на розгляд Верховної Ради.

Алгоритм розробки і внесення законопроектів має бути в першу чергу підпорядкований завданням соціального і економічного розвитку, збільшення економічної свободи і конкурентності на українському ринку.

Шановні колеги!

Медики попереджають, що на нашу державу насувається епідемія грипу. Захворювання зафіксовані в сусідніх Чехії,  Польщі.

Нічого дивного у сезонній епідемії немає. Питання в тому, щоб країна стовідсотково була до неї готова. Нагадаю, що на початку зими я таке завдання Міністерству охорони здоров’я ставив.

Сьогодні є час вимогливо проконтролювати готовність наших медичних закладів до протидії епідемії грипу і виправити недоліки там, де вони ще залишились.

Тому доручаю Міністерству охорони здоров'ятерміново здійснити перевірку поліклінік, лікарень та аптечних мереж щодо наявності відповідних лікарських засобів.

Дуже важливо, щоб зараз Державна служба з контролю за якістю лікарських засобів жорстко контролювала належну якість і сприяла забезпеченню аптек достатньою кількістю вітчизняних противірусних, жарознижуючих і знеболюючих ліків. Тоді у нас буде гарантія, що люди будуть купувати справді дієві й відносно недорогі ліки, необхідні саме для лікування грипу.

Я переконаний, що в цілому ми створили всі необхідні умови для того, щоб організовано впоратися з епідемією, яка наступає.

Шановні колеги!

І на кінець хочу щиро привітати хокейний клуб «Донбас», який вперше в нашій історії завоював європейський Континентальний кубок. І привітати всіх українських вболівальників. Це дуже важлива для нас перемога, яка свідчить, що Україна почала відроджувати хокей з нової сторінки, і вже може вписати у свій актив такі досягнення.

Це результат кількарічної кропіткої роботи клубу і водночас досягнення всього українського хокею, матеріальну базу якого за останні роки значно покращено.

Я переконаний, що попередузначні спортивні досягнення, а головне, ми дали потужний поштовх до розвитку масового хокею в Україні.

Дякую за увагу.

версія для друку