українська російська англійська
В Україні на всіх рівнях триває активне запровадження Закону "Про екстрену медичну допомогу"
18.01.2013 | 14:44
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

З початку року в Україні діє Закон "Про екстрену медичну допомогу", реалізація якого вже дає перші результати в реформуванні служби. Про це йшлося під час прес-конференції в МОЗ за участі заступника Міністра охорони здоров'я України Олександра Толстанова та директора Українського науково-практичного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф МОЗ України Володимира Юрченка.

Так, за даними Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у регіонах, щодоби у кожному з них приймається від півтори тисячі до двох з половиною тисяч викликів. При цьому час прибуття бригади ЕМД до пацієнта вдається пришвидшити до 8-10 хвилин у місті та до близько 20-22 хвилин у сільській місцевості.

За словами заступника Міністра, наразі у регіонах саме перебувають у роботі карти базування та маршрутизатори карет ЕМД, чітке формування яких має сприяти скороченню радіусу обслуговування викликів та пришвидшити приїзд кожної окремої бригади до хворого. На сьогодні в державі працює 3363 таких бригад. Крім того, регіональні фахівці продовжують працювати над створенням потужних диспетчерських пунктів, налагодженням системи єдиного оперативного зв'язку та обладнання парку карет швидкої допомоги новітнім обладнанням, в тому числі за рахунок GPS-навігаторів.

Також вдалось майже в 4 рази збільшити фінансування ліків для кожного окремого виклику бригади ЕМД. Так на забезпечення пацієнтів безкоштовними препаратами тепер передбачено 20 гривень, а не 6 гривень, як це було раніше.

Одним із головних завдань реформування служби є також підвищення рівня професійності кадрів, які працюють в системі, аби жоден із викликів не лишився поза увагою і кожному пацієнтові була надана максимально ефективна та оперативна допомога. Водночас вперше в державі працівники системи ЕМД одержали соціальні гарантії, передбачені законодавством про аварійно-рятувальні служби.

Крім того, задля ефективного виконання Закону Міністерство охорони здоров'я проводить поступове оновлення парку карет швидкої, зазначив Олександр Толстанов. Так, минулого року за кошти державного бюджету на суму близько 200 мільйонів гривень МОЗ закупило 216 автомобілів типу В та С для лікувально-профілактичних закладів пілотних Вінницької, Дніпропетровської, Донецької областей та м. Києва. Цього року Міністерство має намір придбати близько 1200 нових карет ЕМД.

Наразі Міністерство продовжує роботу з регіонами щодо чіткого адміністрування нової системи, корекції завдань та приведення в порядок усіх нормативних документів щодо правильної організації служби екстреної медичної допомоги. Відповідальні особи на місцях взяли на себе зобов'язання у найкоротший термін виправити наявні недопрацювання, вирішити організаційні питання та привести усі необхідні документи в належний стан.

На переконання медиків, виконання Закону спонукатиме до розвитку в державі й супутніх із медичною галузей, таких, зокрема, як транспорт, зв'язок, зайнятість населення, підвищення професійності кадрів, оскільки виконання жорстких норм документу передбачає суттєві інфраструктурні перетворення.

Крім того, Законом чітко визначено, що за якість надання екстреної допомоги в кожному з регіонів особисто відповідає керівник території - голова обласної державної адміністрації. Медики певні, що це спонукатиме владу на місцях швидше вирішувати такі питання, як якість доріг, забезпечення бригад медикаментами та паливом, розвиток телекомунікації тощо.

На переконання Володимира Юрченка, не менш важливим у реформуванні усієї системи є також правильне розуміння принципу розподілу викликів ШМД на екстрені та неекстрені. Так ,за інформацією МОЗ, в 2011 році до служби швидкої медичної допомоги надійшло близько 13 мільйонів викликів, з них в понад 11 мільйонах випадків до пацієнтів були направленні карети з фахівцями. При цьому майже 2 мільйони 300 тисяч громадян потребували госпіталізації, з яких у 444 тисяч - були офіційні направлення від лікарів. Тобто майже 9 мільйонам громадян було фактично надано амбулаторну допомогу вдома, ще в понад 1 мільйоні 700 тисячах викликів допомога була надана на етапі консультації диспетчера по телефону, що не потребувало виїзду бригади. Розмежування викликів на екстрені та неекстрені, певен керівник Центру, сприяє ефективнішому використанню ресурсів служби екстреної допомоги та порятункові більшої кількості громадян. При цьому в жодному разі не йдеться про відмову у допомозі пацієнтові.

В найближчі тижні, за дорученням Віце-прем'єр-міністра України із соціальних питань Костянтина Грищенка, Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міськдержадміністрації мають завершити утворення та реєстрацію Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, завершити процедуру передачі майна центрам, виділити приміщення для оперативно-диспетчерських служб центрів та провести ремонтні роботи.

Адміністрації Держспецзв'язку доручено у найкоротші терміни здійснити заходи із забезпечення маршрутизації викликів на номер 103 з урахуванням вимог Медичного завдання, затвердженого МОЗ. Міністерству охорони здоров'я України доручено забезпечити видачу ліцензій на медичну практику для створених центрів, опрацювати разом з Міністерством фінансів питання, пов'язані із фінансуванням першочергових потреб для роботи створених центрів.

Відповідно до завдань Президента України, внаслідок послідовного проведення реформи медичної сфери в Україні очікується поліпшення медико-демографічних показників, і, як результат, - подовження тривалості життя громадян України. Повна трансформація галузі має здійснитися до 2020 року.

Довідково

Закон впродовж трьох років пройшов складний шлях погоджень на різних рівнях, великим досягненням держави й медичної галузі, зокрема, є те, що документ таки був підписаний Президентом, прийнятий Верховною Радою та вступив у дію з 1 січня 2013 року.

Він увібрав у себе зразки кращих напрацювань світових держав, де вже впроваджена й успішно працює така система. Головним завданням нововведень є створення єдиної потужної служби, яка забезпечуватиме максимально оперативний та ефективний порятунок життів та збереження здоров'я українців. При цьому питання реалізації цього Закону знаходиться під особистим контролем Міністра охорони здоров'я України Раїси Богатирьової та Віце-прем'єр-міністра України із соціальних питань Костянтина Грищенка.

У рамках цієї системи, шляхом реорганізації та об'єднання всіх існуючих підрозділів служб ШМД, медицини катастроф і санітарної авіації створюється єдина потужна оперативно-диспетчерська служба. Уся інформація з території надходитиме в один центр, а не в декілька, як раніше. Єдина диспетчерська служба, оснащена сучасною технікою, зокрема GPS-навігаторами, контролюватиме пересування бригад, їхнє місцеперебування для оперативного забезпечення і чіткого контролю вчасного приїзду "швидкої". При цьому оперативність прибуття бригади медиків до пацієнта має бути доведена до не довше як 10 хвилин в місті та 20 хвилин в сільській місцевості. Саме такі часові норми є загальновизнаними у світі, зокрема у більшості країн Європи.

Від впровадження закону та реформування служби очікують наступних результатів: підвищення оперативності при управлінні службою ЕМД, як у звичайному режимі, так і в умовах надзвичайних ситуацій; підвищення ефективності використання фінансових і матеріальних ресурсів; забезпечення своєчасності прибуття бригади ЕМД до 90% (у містах - 10 хвилин, у сільській місцевості - 20 хвилин).

 

 

 

версія для друку