українська російська англійська
Доступ до телекомунікаційних мереж у будівлях має бути прозорим, вільним та рівним для всіх операторів
21.01.2013 | 15:06
ПРЕС-СЛУЖБа АНТИМОНОПОЛЬНОГО КОМІТЕТУ

Органи Антимонопольного комітету України здійснили поглиблене дослідження ринків послуг з організації розміщення телекомунікаційних мереж у житлових будівлях та інших спорудах.

Аналіз стану конкуренції на цьому ринку, що проводився з метою вивчення ситуації, виявлення, запобігання та припинення порушень конкурентного законодавства, охопив усю територію України.

Підставою для здійснення зазначеного дослідження стали масові звернення суб’єктів господарювання та профільних асоціацій, що надійшли до Комітету, на дії Київради та КП «Київжитлоспецексплуатація».

Як відомо, Київрада своїм рішенням визначила зазначене підприємство єдиним підприємством-посередником з моніторингу і координації розміщення телекомунікаційних мереж у Києві.

Проведене дослідження показало, що проблеми доступу до інфраструктури телекомунікаційних мереж на місцях є непоодинокими та мають системний характер. Так, фактично по всій Україні організацією доступу операторів телекомунікацій до будинків займаються відповідні ЖЕКи або інші КП. Виняток – відомчі будинки або створені ОСББ, але їх меншість.

Органами Комітету були виявлені численні факти зловживань монопольним становищем такими суб’єктами господарювання. Йдеться, зокрема, про встановлення завищеної вартості послуг, застосування нерівних умов до рівнозначних угод, нав’язування додаткових умов тощо.

За результатами цієї роботи органи Комітету порушили 50 справ (з них 8 стосувалися дій органів місцевого самоврядування) та вже розглянули 32 справи. Порушників конкурентного законодавства на цьому ринку притягнуто до відповідальності на загальну суму майже 400 тис. грн. Крім того, органи Комітету надали учасникам ринку 75 обов’язкових для розгляду рекомендацій.

Разом з тим, як показало дослідження Комітету, кардинальне вирішення проблем на цьому ринку потребує нормативного врегулювання ситуації.

З метою фахового обговорення вказаного питання Комітет ініціював проведення круглого столу, присвяченого проблематиці спільного використання інфраструктури телекомунікаційних мереж операторами, провайдерами телекомунікації.

Участь у заході, що пройшов під керівництвом заступника Голови Комітету Федора Влада, взяли член НКРЗІ Ігор Сиротенко, віце-президент УСПП Іван Пєтухов, виконавчий директор Інтернет Асоціації України Володимир Куковський, директор Телекомунікаційної палати України Костянтин Грицак, Голова Ради Асоціації «ТЕЛАС» Леонід Ошеров, адвокат Тетяна Монтян, представники Мінрегіонбуду, КМДА і Асоціації міст України. З боку Комітету також були присутні заступник Голови Лариса Колісник, державні уповноважені Світлана Мороз та Сергій Шершун, керівники профільних структурних підрозділів.

Віце-президент УСПП Іван Пєтухов підкреслив: «Хочу подякувати Комітету, що серйозно взявся за цю проблему і провів велику роботу. Це один із зразкових прикладів співпраці влади та підприємництва. Для бізнесу є важливим вирішення цієї проблеми та наведення порядку на ринку доступу до телекомунікаційних мереж».

У свою чергу, Голова Ради Асоціації «ТЕЛАС», член Громадської ради при Комітеті Леонід Ошеров зазначив, що завдяки втручанню органів Комітету були скасовані неправомірні рішення органів місцевого самоврядування на цьому ринку в багатьох регіонах України.

Зі свого боку заступник Голови Комітету Федір Влад підкреслив, що робота органів Комітету у цьому напрямку не завершується і будь-які неправомірні дії та факти будуть ретельно розслідуватися, за результатами чого вживатимуться відповідні заходи.

Член НКРЗІ Ігор Сиротенко повідомив, що на сьогодні спільно з учасниками ринку розроблено два важливих у цій сфері документи та звернувся до Комітету з проханням підтримати їх. Йдеться про проект Закону України «Про спільне використання інфраструктури телекомунікаційних мереж» та проект постанови Уряду «Про затвердження Правил доступу операторів, провайдерів телекомунікацій до будинків, споруд для будівництва, реконструкції та експлуатації будинкових розподільних мереж».

За результатами круглого столу учасники підписали протокол, з рішеннями якого можна ознайомитися тут.

версія для друку