українська російська англійська
В. Семиноженко: Українські вчені здатні створювати конкурентоспроможні лікарські та діагностичні засоби
23.01.2013 | 15:38
Прес-служба Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації

21 січня 2013 року відбулося засідання Науково-технічної ради Державної цільової науково-технічної програми розроблення новітніх технологій створення вітчизняних лікарських засобів для забезпечення охорони здоров’я людини та задоволення потреб ветеринарної медицини на 2011-2015 роки під головуванням Голови Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації України Володимира Семиноженка. Під час засідання були заслухані доповіді про результати виконання проектів за Програмою у 2012 році.

Програма була затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року. Як зауважив голова Держінформнауки та Науково-технічної ради Програми Володимир Семиноженко, виступаючи на засіданні, прийняття та реалізація заходів, що передбачені Програмою, є дуже актуальними для України. Сьогодні в нашій країні фактично відсутня система розробки та виробництва інноваційних лікарських засобів. Попри наявність оригінальних наукових результатів, діяльність вітчизняних фармацевтичних компаній переважним чином сконцентрована на випуску застарілих препаратів-генеріків. Отже, наголосив Голова Держінформнауки, перші кроки в межах Програми були спрямовані на створення сучасної інфраструктури, необхідної для розробки та подальшого впровадження у виробництво нових ліків.

Хоча минулого року фінансування Програми становило лише 7,3 млн. грн., її виконавцям вдалося досягти досить відчутних результатів. Так, на базі Київського державного університету ім. Тараса Шевченка створено лабораторію високоефективного біомолекулярного скринінгу хімічних речовин потужністю до 100 тис. сполук в місяць. У лабораторії можна у стислі терміни визначати речовини з максимальною біологічною дією, на основі яких створюються нові лікарські засоби. Наприклад, впродовж 2,5 місяців були знайдені перспективні речовини для лікування туберкульозу.

Крім того, в Інституті молекулярної біології та генетики створено лабораторний модуль для аналізу пошкоджень геному людини на основі технології мікрочипів. Це – сучасний метод діагностики, який дозволяє виявляти на ранніх стадіях різні, у тому числі – онкологічні захворювання.

Розробка технології одержання люмінесцентних матеріалів також має на меті впровадження нових діагностичних методів. У рамках Програми в ДНУ НТК «Інститут монокристалів» розроблено вітчизняні технології одержання флуоресцентних барвників Cy3, Cy5 та Cy7, необхідних для створення сучасних діагностичних систем. Це дозволяє не тільки замінити імпортні матеріали на більш дешеві вітчизняні, але й забезпечити їхню поставку у надзвичайно короткий термін (1-2 дні).

В рамках Програми також проводяться дослідження зі створення методик люмінесцентного мічення біологічних наноконтейнерів для адресної доставки ліків в організмі людини та нової тест-системи для оцінки ступеня злоякісності пухлин на основі моноклональних антитіл ІРО-38.

Результати річного виконання Програми доводять, що за умов належного фінансування та чіткого визначення пріоритетних напрямків досліджень українські вчені здатні створювати конкурентоспроможні лікарські та діагностичні засоби, - підсумував Голова Держінформнауки.

 

версія для друку