українська російська англійська
У Донецьку відкрито Центр навчання знанням з роботи систем УТАС, які попереджають аварії на вугільних копальнях
23.01.2013 | 18:06
Донецька ОДА

Відкриття Центру навчання теоретичним та практичним знанням з роботи уніфікованих телекомунікаційних систем диспетчерського контролю та автоматизованого керування гірничими машинами і технологічними комплексами (УТАС) відбулося сьогодні на Петровському заводі вугільного машинобудування в Донецьку. Участь у відкритті Центру взяли перший заступник голови Донецької облдержадміністрації Сергій Дергунов та голова Держгірпромнагляду України Олександр Хохотва.

Як відзначили фахівці ДП «Петровський завод вугільного машинобудування» відкриття Центру обумовлене підвищенням кваліфікації обслуговуючого персоналу шахт, адже високотехнологічні системи УТАС вимагають від обслуговуючого персоналу висококваліфікованих знань.

До складу нового Центру входять технічні засоби, необхідні для імітації аварійних ситуацій з відпрацюванням взаємодії користувачів та систем УТАС. Зокрема, до складу центру входять учбовий штрек, що імітує гірничу виробку з розміщенням у ній працюючих гірничошахтного устаткування і апаратури системи УТАС. При навчанні в цьому штреку моделюються реальні ситуації, що виникають в шахті і відпрацьовуються дії обслуговуючого персоналу системи УТАС. Також у Центрі є учбова диспетчерська, що забезпечує імітацію усіх позаштатних ситуацій та лекційний зал, що необхідний для закріплення теоретичних навичок.

На відкриття Центру підприємством було залучено близько 2 млн. грн. бюджетних коштів.

Випуск систем УТАС був освоєний держпідприємством в 2004 році. Системи є комплексом єдиних і взаємозв’язаних засобів технічного, програмного, інформаційного, метрологічного і організаційного забезпечення підвищення безпеки гірничих робіт на вугільних підприємствах. Головна мета запровадження таких систем – запобігання вибухів, пожеж, аварій з груповими і нещасними випадками і, як наслідок, підвищення безпеки праці шахтарів.

Усе гірничошахтне обладнання під землею та на поверхні всіх вуглевидобувних і прохідницьких технологічних комплексів шахти де запроваджені системи УТАС, обладнане датчиками і пристроями, які забезпечують контроль у повному обсязі всіх параметрів, які при перевищенні їх нормативних обсягів, можуть призвести до аварії.

Як зазначив Сергій Дергунов, ця система є життєво необхідною для функціонування вітчизняних копалень. Адже вона дозволяє мінімізувати людський фактор при автоматизованому керуванні гірничим обладнанням.

«Увесь технологічний ланцюжок, вся технологія щодо вугледобувних підприємств можуть бути представлені на екрані у диспетчера. Саме система УТАС допомагає диспетчерові і керівному персоналу шахти приймати правильні управлінські рішення. На сьогодні системою вже обладнані 32 шахти в Україні. З боку приватних вугледобувних підприємств також пильна увага приділяється безпеці, а отже ці підприємства є також потенційними користувачами системи»,- підкреслив Сергій Дергунов.

Зі свого боку, Олександр Хохотва зазначив, що на сьогодні Урядом розроблена і затверджена програма модернізації вугільних підприємств на загальну суму 220 млн. грн., з яких 70 млн. грн. в поточному році буде спрямовано на комплектацію сучасними системами УТАС трьох шахт.

версія для друку