українська російська англійська
На колегії МОНмолодьспорту обговорено питання діяльності та розвитку Міжнародної української школи
24.01.2013 | 15:56
Прес-служба МІНІСТЕРСТВа ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ ТА СПОРТУ

Загальноосвітній навчальний заклад «Міжнародна українська школа» МОНмолодьспорту став вагомим досягненням розвитку української освіти за кордоном. Про досвід роботи навчального закладу під час засідання колегії МОНмолодьспорту, що відбувалася за участю Віце-прем’єр-міністра України Костянтина Грищенка та під головуванням Міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника, розповіла директор школи Людмила Іванова.

Вона зазначила, що відповідно до свого головного завдання – реалізації державної політики у сфері української освіти за кордоном – Міжнародна українська школа виконує загальнодержавні функції, координуючи напрям українського шкільництва за кордоном, зокрема закордонні українські навчальні заклади: «Форма навчання в школі – екстернат з використанням технологій дистанційного навчання. Сьогодні у школі навчається понад 2600 учнів. Протягом п'яти років роботи закладу 649 учнів отримали атестати про повну загальну середню освіту та 901 учень – свідоцтва про базову загальну середню освіту».

Людмила Іванова розповіла про форми навчання у школі. За її словами, в навчальному закладі визначилося дві категорії учнів – учні-екстерни, які навчаються дистанційно, та учні, які навчаються у закордонних навчальних закладах.

«Кількість екстернів, які готуються до атестації під керівництвом вчителів та методистів школи та навчаються за індивідуальними навчальними планами дистанційно сьогодні складає 440 учнів. Цю категорію учнів здебільшого представляють діти дипломатичних працівників України за кордоном. Насамперед, це учні, які в 65 країнах світу здобувають дві освіти – українську та освіту країни перебування. За час роботи школи, кількість екстернів збільшилася вдесятеро. Ефективно працює кореспондентське навчання в режимі Internet, вчителі та методисти Міжнародної української школи систематично працюють з екстернами через програму скайп, надаючи консультації, проводячи співбесіди та відеоуроки, організовуючи тематичні форуми та конференції», - розповіла вона.

Інша категорія учнів, за її словами, це учні-екстерни, які проходять підготовку до атестації у складі закордонних українських навчальних закладів: «Цю категорію учнів здебільшого представляють діти трудових мігрантів. Кількість учнів-екстернів – майже 2200. Такі заклади/центри, як правило, фінансуються за кошти громад, батьків».

За інформацією директора ЗНЗ «Міжнародна українська школа», станом на 1 січня 2013 року Міжнародна українська школа співпрацює з 37 закордонними українськими навчальними закладами/центрами 10 країн світу (Чехія, Іспанія, Португалія, Туреччина, Франція, Греція, Італія, Бельгія, Австрія, Придністров'я) та з десятками шкіл – партнерів.

Методичний супровід викладання предметів в українських школах зарубіжжя забезпечують 25 педагогічних працівників, які опікуються понад 2600 учнями. У школі працюють 16 вчителів-методистів та 9 вчителів-методистів, які працюють за сумісництвом.

Людмила Іванова подякувала Міністерству освіти і науки, молоді та спорту України за увагу та сприяння роботі Міжнародної української школи: «З 2010 року за Правилами вступу до вищих навчальних закладів України передбачено вступ до українських ВНЗ за внутрішніми екзаменами, а це дало можливість більшій кількості випускників МУШ встигнути скористатися правом вступу до ВНЗ України. А з 2011 року відповідно до листа МОНмолодьспорту України учням закордонних українських навчальних закладів зараховуються навчальні досягнення з іноземної мови, здобуті за основним місцем навчання».

Необхідною умовою діяльності Міжнародної української школи є співпраця з державними установами. Важливим аспектом забезпечення діяльності Школи є постійна підтримка Міністерства закордонних справ України. Людмила Іванова наголосила, що практично при кожному посольстві України за кордоном створені координаційні Ради, які дають можливість демократичними шляхами вирішувати питання українських громад та шкіл за кордоном: «МЗС України та дипломатичні установи України за кордоном сприяють роботі державних атестаційних комісій Міжнародної української шкли, беруть участь у проведені виховних заходів, надають допомогу у відкритті віз, по можливості, забезпечують поселення в приміщеннях дипломатичних установ та трансфер під час проведення атестації учнів за кордоном».

Серед питань, яким необхідно обов’язково приділити увагу, Людмила Іванова визначила: зарахування педагогічного стажу вчителям українських шкіл зарубіжжя та порядок їх прийняття на роботу; коригування курсів дистанційного навчання для учнів 9-11 класів та створення курсів для учнів початкової школи; питання фінансування, зокрема виїзду атестаційних комісій; надання додаткового приміщення та поновлення технічного устаткування школи; затвердження індивідуального штатного розпису для Міжнародної української школи.

Директор департаменту зв’язків із закордонним українством та культурно-гуманітарного співробітництва Міністерства закордонних справ України Володимир Яценківський, який взяв участь у засіданні колегії МОНмолодьспорту, зазначив: «Елементом співпраці між Міністерством закордонних справ та Міністерством освіти є визначення нових важливих напрямків. Відповідно до доручення Прем’єр-міністра України сьогодні здійснюється низка освітніх проектів у Республіці Польща для дітей трудових мігрантів. Вважаючи це стратегічним напрямком у роботі, прийнято рішення розширити цей проект у Російській Федерації». За його словами, робота Міжнародної української школи створює додаткові можливості для української молоді за кордоном підтримувати  зв'язок з Україною.

У свою чергу Міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник запропонував,за підтримки Віце-прем’єр-міністра Костянтина Грищенка, Міністра закордонних справ Леоніда Кожари, членів колегії МОНмолодьспорту, ініціювати прийняття урядового рішення щодо вирішення нагальних питань Міжнародної української школи, зокрема щодо оплати відряджень атестаційних комісій, вирішення питання щодо приміщення школи тощо.

версія для друку