українська російська англійська
Микола Азаров закликав учасників ринку об'єднати зусилля для прийняття компромісного закону про внутрішню торгівлю
31.01.2013 | 16:30
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Прем’єр-міністр України Микола Азаров закликав всіх учасників внутрішньої торгівлі об’єднати зусилля для напрацювання і прийняття компромісного закону, який встановить єдині, чіткі і прозорі правила, які для всіх учасників внутрішньої торгівлі будуть прийнятними.

Саме з цією метою Глава Уряду сьогодні на зустрічі з представниками громадських організацій захисту прав споживачів, виробників, торгових мереж та експертами обговорив проект Закону України «Про внутрішню торгівлю». Законопроект, розроблений Мінекономрозвитку в рамках підготовки Державної програми активізації економічного розвитку, було схвалено Кабінетом Міністрів та передано на розгляд у Верховну Раду 10 листопада 2011 р.

Але документ не подолав лобістської протидії. «Благі наміри часто наштовхуються на супротив людей, яких влаштовує існуюча ситуація. Набагато простіше домовитися з лобістськими угрупуваннями, ніж разом з Урядом виробити компромісні підходи й провести цей законопроект через парламент, встановивши чіткі й прозорі правила», - зазначив Микола Азаров.

Він нагадав, що Уряд, щоб актуалізувати законопроект та узгодити невирішені питання, створив робочу групу, до якої увійшли представники Мінагрополітики, Держпідприємництва, Антимонопольного комітету, Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, Європейської бізнес асоціації, Американської торгівельної палати в Україні, Всеукраїнської федерації споживачів, УСПП, профспілки працівників торгівлі, вітчизняних товаровиробників та торгівельних мереж.

Під час зустрічі Микола Азаров зауважив, що, попри складну економічну ситуацію, роздрібна торгівля демонструє щорічне зростання до 16%. Водночас це галузь з найбільшою тінізацією економічних процесів та практично повною відсутністю правил функціонування.

«Чому, наприклад, закупочна ціна молока становить, біля 2,5 грн., а те ж саме молоко в магазині коштує уже 8 грн.? Або чому наш виробник постачає товар, а розрахунки за нього отримує через досить тривалий час, іноді це триває місяці?» - зазначив Прем’єр-міністр. Він також зауважив, що у торгових центрах, супермаркетах реалізується переважно імпортна продукція, а не вітчизняного виробництва. «Ми зацікавлені, щоб продавалися насамперед вітчизняні товари. А розрахунки показують, що один квадратний метр торгових площ дає 80% прибутків імпортеру, і лише 20% - вітчизняному виробнику», - сказав він.

Ще одна законодавчо не врегульована проблема – робота інтернет-магазинів, особливо тих, які не мають власних приміщень. Низькоякісні, але дешеві товари, які продаються через інтернет - це вже реальний виклик як існуванню торгівельної галузі, так і національному виробництву. І це ризик для споживача, який позбавлений можливості повернути неякісний товар. Це виклик і для суспільства, яке не отримує належні податкові платежі.

«Тому мета Уряду - створити таке нормативне поле, яке б забезпечило якісне обслуговування споживачів, цивілізоване ціноутворення з обґрунтованими торговими націнками, сприяння вітчизняним товаровиробникам з боку торгівлі й ефективні стимули до розвитку самої торгівлі. Зараз назріла необхідність встановити єдині, чіткі і прозорі правила, які для всіх учасників внутрішньої торгівлі будуть економічно привабливими: як для торгівлі, так і для поставника товарів», - заявив Глава Уряду.

За його словами, обговорення законопроекту є пошуком паритету. Цільова установка законопроекту: забезпечити різноманітність, варіативність розвитку форм торгівлі, яка поєднує конкуренцію продавців за споживачів з конкурентоспроможністю постачальників, робить внутрішню торгівлю локомотивом економіки, який забезпечить розвиток та зростання всіх пов'язаних з нею галузей.

За результатами обговорення законопроекту Микола Азаров закликав учасників зустрічі узагальнити пропозиції та зауваження до зазначеного документа та подати їх до Секретаріату Кабінету Міністрів на опрацювання.

 

версія для друку