українська російська англійська
В Україні планують запровадити інститут похідного позову
11.02.2013 | 14:04
Прес-служба Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) взяла до уваги пропозиції Експертної ради з питань корпоративного управління щодо підготовки проекту Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» (щодо запровадження похідного позову).

«Даним проектом пропонується привнести в українське законодавство один з найефективніших інструментів захисту своїх прав для учасників фондового ринку -  похідний позов.  Механізм похідного позову полягає у наданні кожному учаснику товариства з обмеженою відповідальністю права звернутися до суду від імені товариства для притягнення до відповідальності посадових осіб товариства за збитки, завдані їх незаконними діями», - наголосив Анатолій Амелін, член НКЦПФР, Голова Експертної ради з питань корпоративного управління.

За словами Анатолія Амеліна, на жаль, в українській практиці є досить поширеною ситуація, коли посадові особи товариства або контролюючий учасник завдають шкоди товариству через вимивання активів та вилучення прибутку і, при цьому, блокують будь-які спроби учасників оскаржити такі дії чи притягнути винних посадових осіб до відповідальності. Тому є доцільним запровадити інститут похідного права  і на українській правовій арені. Як запевнив Анатолій Амелін, подібні рекомендації будуть розроблені і для акціонерних товариств і, можливо, незабаром регулятор виступить з такою законотворчою ініціативою.

Додамо, що у корпоративному законодавстві переважної більшості країн успішно застосовується відповідний механізм похідного позову, який полягає в тому, що за учасниками товариства закріплюється право у певних випадках звернутися до суду від імені товариства. Іншими словами, інститут похідного позову належить до різновиду законного процесуального представництва.

Нагадаємо, що Комісія, ставлячи на меті розвиток корпоративного управління в Україні, нещодавно створила оновлену Експертну раду з питань корпоративного управління при регуляторі, ключовим завданням якої є наближення вітчизняних стандартів корпоративного управління до світових.

 

 

 

версія для друку