українська російська англійська
Міноборони: Розпочався новий інспекційний рік за Віденським документом про заходи зміцнення довіри і безпеки
12.02.2013 | 14:54
Прес-служба Міністерства оборони

Під час свого головування в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) Україна має намір надати нового поштовху переговорному процесу та сприяти якісному оновленню режиму контролю над звичайними озброєннями. Це завдання складне, адже для ухвалення рішень у робочих органах організації необхідно проводити тривалі консультації і досягати порозуміння між 57 державами-учасницями.

Натомість 12 лютого розпочались перші заходи нового інспекційного року за Віденським документом про заходи зміцнення довіри і безпеки. Так, вже зранку триває інспекція зазначеного району на території Автономної Республіки Крим, яку проводить інспекційна група Литовської Республіки. Інспекторів супроводжує начальник 1242-го Центру забезпечення реалізації договорів (м. Одеса) полковник Олександр Биков з групою офіцерів Центру та представників Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України.

«Планом інспекції передбачено проведення вертолітного обльоту району інспекції визначених військових частин. Зокрема, литовські інспектори працюватимуть у 36-й окремій бригаді берегової оборони та 204-й бригаді тактичної авіації Повітряного командування “Південь”, – зазначає начальник Управління верифікації Генерального штабу Збройних Сил України генерал-майор Ігор Федотов. – А оскільки в межах району інспекції дислокуються військові частини Чорноморського флоту Російської Федерації, до супроводження іноземних інспекторів також долучатимуться представники російської сторони. Порядок взаємодії під час проведення таких контрольних заходів докладно визначений у відповідній міжурядовій угоді, підписаній у листопаді 2010 року».

Іншу інспекцію зазначеного району, але вже у західному регіоні нашої країни 13 лютого має розпочати інспекційна група Словацької Республіки. Інспекторів супроводжуватиме група офіцерів 1240-го Центру забезпечення реалізації договорів (м. Львів) на чолі з підполковником Юрієм Ткачуком, який тимчасово виконує обов’язки начальника Центру.

Своєю чергою Україна розпочала інспекцію зазначеного району у західній частині Словацької Республіки. Групу інспекторів очолив начальник відділу міжнародних договорів у сфері контролю над звичайними озброєннями – заступник начальника Управління верифікації Генерального штабу Збройних Сил України полковник Андрій Ґудзь.

За встановленою процедурою, докладний звіт про результати інспекції держава-учасниця зобов’язана у двотижневий термін надати до робочих органів ОБСЄ у місто Відень. Отримана інформація узагальнюється, аналізується та обговорюється у межах Форуму ОБСЄ зі співробітництва у галузі безпеки. Тож, відповідно, кожний контрольний захід є перевіркою готовності держави, що інспектується, дотримуватися положень Віденського документа не лише на словах, а й на ділі.

Довідково

У межах Форуму ОБСЄ зі співробітництва у галузі безпеки триває робота з оновлення Віденського документа про заходи зміцнення довіри і безпеки. Зокрема, він передбачає певні обмеження військової діяльності, розвиток багатосторонніх і двосторонніх контактів у військовій сфері, обов’язкову демонстрацію нових зразків основних систем озброєння та військової техніки, що надходять на озброєння збройних сил держав-учасниць.

Чинна редакція документа видана 2011 року, але об’єктивно потребує змін і доповнень. Конкретні пропозиції для обговорення у місті Відень (Республіка Австрія) готують національні зовнішньополітичні відомства спільно з органами, які безпосередньо опікуються питаннями контролю над звичайними озброєннями. Під час роботи з оновлення Віденського документа враховується практичний досвід його імплементації, насамперед – проведення контрольних заходів (інспекцій зазначеного району та відвідувань з оцінки наданої інформації).

В Україні завдання щодо забезпечення інспекційної діяльності за міжнародними договорами та угодами у сфері контролю над звичайними озброєннями покладено на Генеральний штаб Збройних Сил України. Безпосередніми робочими органами є Управління верифікації та підпорядковані йому регіональні центри (група) забезпечення реалізації договорів. 

версія для друку