українська російська англійська
Державна пенітенціарна служба підбила підсумки діяльності за 2012 рік та визначила пріоритети на 2013 рік
14.02.2013 | 12:46
ПРЕС-СЛУЖБА ДЕРЖАВНОЇ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СЛУЖБИ

14 лютого 2013 року відбулося розширене засідання колегії Державної пенітенціарної служби України за участю керівників територіальних органів управління, керівників структурних підрозділів центрального апарату, а також представників Генеральної прокуратури України та Міністерства юстиції.

У ході засідання учасниками колегії проаналізовано стан справ у кримінально-виконавчій системі держави з урахуванням завдань, що покладаються на відомство Президентом України та Урядом. Надано принципову оцінку ефективності реалізації цих завдань керівниками територіальних органів управління, а також визначені основні  пріоритети в діяльності Служби.

Як зазначив Голова  відомства  генерал-лейтенант внутрішньої служби Олександр Лісіцков, 2012 рік для кримінально-виконавчої служби був досить складним та насиченим подіями, пов’язаними із змінами в економічному, соціальному та політичному житті країни.  Протягом минулого року  діяльність  пенітенціарної служби була направлена перш за все на  підвищення рівня захисту прав, свобод і законних інтересів засуджених та осіб, узятих під варту, а також  створення умов для їх виправлення та ресоціалізації.

Так, було вжито заходів не лише з поліпшення умов тримання ув’язнених, а й розвантаження слідчих ізоляторів шляхом вивезення з них окремих категорій ув’язнених та реалізації у взаємодії з судовими органами та прокуратурою комплексу заходів правового характеру, спрямованих на скорочення терміну перебування людини під вартою.

Результатом такої роботи стало зменшення контингенту слідчих ізоляторів за 2012 рік майже на 6,7 тисячі осіб (на даний час, у порівнянні з 1 січня минулого року – майже на 9 тисяч).

В умовах обмеженого бюджетного фінансування, така ситуація надає можливість збільшити ресурси для покращення умов тримання осіб, узятих під варту, їх харчування і медичного забезпечення.

Також Олександр Лісіцков зауважив, що незважаючи на наявні проблеми в організації медико-санітарного забезпечення, вдалося покращити ситуацію зі смертністю у місцях позбавлення волі. Так, смертність серед засуджених і ув’язнених за 2012 рік у порівнянні з попереднім скоротилась на 12,6% (з 1169 до 1021 померлих). Зменшився також показник летальності у туберкульозних лікарнях у порівнянні з 2011 роком на 10,2% (з 243 до 218 осіб).

У  2012 році  вживалися заходи щодо створення умов для виправлення та ресоціалізації осіб, які тримаються в установах ДПтС України, завдяки чому до 19,1 тис. засуджених, які довели своє виправлення, судами було застосовано умовно-дострокове звільнення від покарання; 4,9 тис. засудженим, які стали на шлях виправлення, покарання було замінено більш м'яким, а 2,8 тис. осіб, які стають на шлях виправлення, замінено умови тримання у межах однієї установи або шляхом переведення до установ нижчого рівня безпеки.

Спільно з Міністерством соціальної політики України проведено низку заходів щодо визначення шляхів подолання проблемних питань в оформленні паспорта громадянина України особам, засудженим до позбавлення та обмеження волі.

Немаловажним аспектом в діяльності українських пенітенціаріїв у минулому році стала подальша модернізація матеріально-технічної бази та виробничої сфери Державної кримінально-виконавчої служби.

Протягом 2012 року на оплачуваних роботах на підприємствах установ виконання покарань було задіяно 32,1 тисячі засуджених, або 44,3% від загальної кількості працездатних.

Середньомісячна заробітна плата засуджених склала 439,7 грн., у порівнянні з 2011 роком вона збільшилась на 24%. Підприємствами установ виконання покарань виготовлено товарної продукції у діючих цінах на загальну суму 560,3 млн. грн., що на 2,2% більше, ніж за 2011 рік.

Організовано роботу щодо нарощування виробничих потужностей підприємств та запроваджені програми реновації (відтворення) основних засобів у виробничому процесі, придбано 797 одиниць обладнання на загальну суму 5,6 млн. грн., що дало можливість створити 1603 робочих місця для засуджених.

Підприємствами установ виконання покарань освоєно виробництво нових виробів.

«Якщо говорити про основні завдання для пенітенціарної системи в подальшому, вони визначені Концепцією державної політики у сфері реформування Державної кримінально-виконавчої служби України, схваленої Указом Президента України від 8 листопада 2012 року № 631»,- зазначив   Голова Служби. Цей документ передбачає здійснення організаційних, методичних та інформаційних заходів, спрямованих на реформування Державної кримінально-виконавчої служби України та розробку відповідної Державної цільової програми на період 2013-2017 років.

У контексті прийнятої Концепції, для реалізації основних її  заходів, визначено пріоритети діяльності Державної пенітенціарної служби України на 2013 рік. А саме:

- поліпшення умов тримання засуджених та осіб, узятих під варту;

- модернізація інженерно-технічних засобів охорони та  створення сучасних охоронних, інформаційних та телекомунікаційних систем в органах і установах, що належать до сфери управління Державної пенітенціарної служби України;

- удосконалення системи охорони здоров'я засуджених та осіб, взятих під варту, підвищення якості медичної допомоги;

- підвищення рівня організації соціально-виховної та психологічної роботи із засудженими, дотримання прав дітей, які перебувають у конфлікті із законом; модернізація підприємств установ виконання покарань та удосконалення системи професійної підготовки засуджених;

- підвищення ефективності виконання покарань, не пов'язаних з позбавленням чи обмеженням волі; підвищення ефективності діяльності персоналу органів та установ виконання покарань.

«Забезпечення виконання концептуальних завдань з реформування і модернізації пенітенціарної системи потребує злагодженої та напруженої роботи керівників усіх ланок. При цьому необхідні якісно нові рішення та підходи для реалізації цих завдань», - акцентував увагу присутніх О. Лісіцков.

З метою забезпечення професійного і компетентного обговорення найбільш актуальних питань подальшого розвитку системи, в ході засідання прийнято рішення про доцільність утворення при Державній пенітенціарній службі Пенітенціарної ради, як колегіального консультативно-дорадчого і експертного органу. До її складу увійдуть заступники Голови Служби та начальники структурних підрозділів апарату, керівники територіальних органів і відомчих навчальних закладів. Також до складу Ради пропонується включити найбільш досвідчених і перспективних начальників виправних колоній і слідчих ізоляторів, лікарняних закладів, підрозділів кримінально-виконавчої інспекції. Крім того, до участі у роботі Ради будуть запрошуватися представники Наукової і Громадської рад, ветеранської і профспілкової організацій.

 

 

 

версія для друку