українська російська англійська
Завдяки міліції постраждалим від шахраїв в Інтернеті повернуто понад 9 млн. грн.
20.02.2013 | 16:34
Прес-служба Міністерства внутрішніх справ

З початку року працівники управління боротьби з кіберзлочинністю (УБК) МВС України виявили 23 факти несанкціонованого списання грошей з рахунків комерційних підприємств на загальну суму понад 12,5 млн. гривень. Спільно з представниками Держфінмоніторингу та комерційних банків потерпілим вдалося повернути майже 9,2 млн. гривень. Про це у ході брифінгу в правоохоронному відомстві заявив начальник управління Максим Літвінов.

«Незважаючи на копітку роботу з виявлення багаторазових фактів шахрайства у всесвітній мережі Інтернет, стратегічними завданнями працівників управління все ж є щоденна, профілактична робота з попередження подібних протиправних дій», - сказав керівник служби.

За його словами, розкривати шахрайства у віртуальному просторі досить складно, оскільки свої протиправні сліди зловмисники доволі легко знищують. З цієї причини правоохоронцям збирати доказову базу дуже складно.

Доповідач також зазначив, що він і його підлеглі не втрачають оптимізму в майбутньому ще більш ефективно розслідувати кіберзлочини. «Підрозділ у нас молодий. Зараз обговорюємо питання технічного забезпечення служби - нам потрібен хоча би такий же арсенал техзасобів, якими користуються Інтернет - шахраї», - додав Максим Літвінов.

На питання журналістів про те, як розслідувалося резонансне шахрайство, пов'язане з викраденням грошей з карткових рахунків важкохворих дітей, керівник УБК відповів: «Учасники злочинної групи діяли за налагодженою схемою. Вони, перш за все, шукали в засобах масової інформації приватні оголошення, в яких містилася інформація з проханням надання благодійної допомоги на лікування хворих дітей. Отримавши необхідні дані, зловмисники реєструвалися в Інтернеті від імені зазначених у повідомленнях осіб, після чого дзвонили батькам хворих дітей і під приводом бажання перерахувати певну суму грошей, просили повідомити дані їх карткового рахунку, в тому числі і код банківської картки. Далі, маніпулюючи коштами, які знаходились на рахунку, зловмисники переводили кошти потерпілих на власні рахунки. Наразі відомо, що саме таким чином було вкрадено майже 100 тис. гривень. Інтернет-шахрая, який в добавок виявився ще й організатором злочинної групи, виявили співробітники УБК київської обласної міліції. Поки встановлено 20 потерпілих - всі вони громадяни України».

Максим Літвінов також розповів про те, що фахівці підрозділів боротьби з кіберзлочинністю добилися позитивних результатів і під час комплексного профілактичного відпрацювання щодо протидії організованій злочинності, виявлення членів злочинних груп та окремих осіб, причетних до виготовлення та розповсюдження порнографічної продукції у всесвітній інформаційній системі Інтернет.

Під час проведення оперативно-профілактичних заходів відкрито 148 кримінальних проваджень, пов'язаних із створенням, збутом і розповсюдженням продукції порнографічного характеру, у тому числі дитячої порнографії за допомогою системи Інтернет.

З них, оголошено підозру - 22 громадянам. Такий вид запобіжного заходу, як тримання під вартою, застосоване ще до 2 осіб. Вилучено 154 одиниць комп'ютерної техніки та інших предметів, що використовувалися в злочинній діяльності. Грошей та іншого майна правоохоронці вилучили на загальну суму понад 200 тис. гривень.

Начальник УБК Максим Літвінов і його заступник Леонід Тимченко розповіли журналістам і про те, як їм, як користувачам соціальних мереж і власникам електронних поштових скриньок, уберегтися від віртуальних шахраїв.

На їхню думку, потрібно, перш за все, користуватися складними паролями. Кількість символів має бути не менше 8. Подібний метод створення пароля допоможе користувачам нейтралізувати найбільш поширені способи несанкціонованого доступу до соціальних сторінок у мережі Інтернет. Також недоцільно використовувати інформацію, яку люди розміщують про себе у відкритому доступі - анкетні дані, дату народження, псевдоніми. Необхідно користуватися антивірусним програмним забезпеченням. При цьому обов'язковою умовою повинно бути його постійне оновлення.

На останок тимчасово виконуючий обов'язки начальника управління зв'язків із громадськістю Сергій Бурлаков повідомив, що в разі виникнення проблем, пов'язаних з використанням карткових рахунків або мережі Інтернет, потрібно негайно звертатися до банківських установ та міліції. «Лише таким чином, Інтернет - користувачі допоможуть правоохоронцям швидше вийти на слід віртуальних шахраїв», - підсумував він.

 

 

версія для друку