українська російська англійська
28 лютого презентують спільний українсько-російський збірник документів
25.02.2013 | 14:26
Прес-служба Державної архівної служби

28 лютого 2013 р. об 11.15 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (м. Київ, вул. Володимирська, 22а, територія Національного заповідника «Софія Київська») відбудеться презентація спільного українсько-російського збірника документів «Олександр Довженко. Щоденникові записи. 1939–1956 рр.».

Спільний українсько-російський видавничий проект «Щоденники Олександра Довженка» – перша повна наукова публікація щоденникових записів кіномитця за період з 1939 р. по 1956 р. До недавнього часу щоденники знаходилися на закритому зберіганні у фондах російських архівів відповідно до заповіту вдови митця Юлії Солнцевої. Згідно з жанром щоденника автор фіксує основні події свого особистого і творчого життя, починаючи з виходу на екрани фільму «Щорс» (1939) і до завершення роботи над сценарієм «Поема про море» (1956).

Докладно описані історичні події, свідком яких був О. П. Довженко: приєднання Західної України до СРСР, початок Великої Вітчизняної війни, відступ армії та окупація України німецькими військами, визволення України (Харкова, Києва), післявоєнні роки, смерть Сталіна і зміни в житті країни.

Відмінною особливістю цього пронизливого за одкровенням та емоційним напруженням тексту є його творча складова. Саме сторінкам щоденника О. П. Довженко довіряв свої найпотаємніші творчі плани, розробки сценаріїв «Україна в огні», «Мічурін», оповідання і незавершений роман «Золоті ворота».

Текст записів переданий в авторському викладі російською та українською мовами з подальшим перекладом і розташований так, як він зберігається в особистому фонді О. П. Довженка в Російському державному архіві літератури і мистецтва, загальна кількість одиниць зберігання якого понад 2,5 тис. Особливу цінність серед них представляють 74 записні книжки кінорежисера з щоденниковими записами, сценаріями, оповіданнями та статтями.

У рамках презентації буде показано відеосюжет про відомого письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографу О. Довженка за маловідомими широкій громадськості документами з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного та проведено екскурсію експозицією виставки фото- та архівних документів, присвяченої життю та творчій діяльності кіномитця.

 

У презентації видання планується участь Голови Державної архівної служби О. П. Гінзбург, Надзвичайного і Повноважного Посла Російської Федерації на Україні М. Ю. Зурабова, керівника представництва Росспівробітництва в Україні К. П. Воробйова, начальника управління Федерального архівного агентства (Російська Федерація) А. В. Юрасова, заступника директора Російського державного архіву літератури і мистецтва Г. Р. Злобіної, голови Національної спілки кінематографістів України С. В. Тримбача,  директорів та відповідальних співробітників державних архівних установ, представників громадськості, ЗМІ.

 

версія для друку