українська російська англійська
Олександр Вілкул привітав легендарного розвідника Євгенія Березняка з 99-річчям
25.02.2013 | 18:00
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

25 лютого виповнилося 99 років Березняку Євгену Степановичу - Герою України, ветерану Великої Вітчизняної війни, почесному громадянину Києва та Дніпропетровська. Віце-прем’єр-міністр України Олександр Вілкул привітав легендарного розвідника з днем народження.

«Ви є живою легендою нашого часу. Ваш подвиг, мужність, праця, сила духу і невичерпний патріотизм є прикладом для підростаючого покоління. Дякую Вам за можливість будувати вільну, незалежну, процвітаючу державу, за право жити під мирним небом. У цей святковий день щиро бажаю Вам міцного здоров’я, невичерпних життєвих сил, сімейного затишку та благополуччя. Нехай поруч з Вами завжди будуть рідні та близькі», - йдеться у привітанні Олександра Вілкула.

Він зазначив, що Президент Віктор Федорович Янукович приділяє особливу увагу підтримці ветеранів.

Євген Березняк народився в 1914 році у місті Катеринослав (зараз Дніпропетровськ). Герой України, кандидат педагогічних наук, генерал-майор.

Учасник Великої Вітчизняної війни. В кінці 1943 року направлений до Москви у школу Головного розвідувального управління, після закінчення якої він очолив групу військових розвідників під кодовою назвою «Голос».

У ніч на 19 серпня 1944 р. група десантувалася на території Польщі.

З самого початку операції розвідник попав до гестапо, але йому вдалося видати себе за місцевого поляка та втекти від ворога.

Найважливішими операціями групи були: отримання від німецької абвер-команди плану мінування Кракова, розкриття складу з вибухівкою; дані щодо озброєння та дислокації всіх дивізій і корпусів, які входили до складу 17-ї польової армії, яка тримала оборону перед військами 1-го Українського фронту.

Завдяки отриманій інформації місто Краків вдалося врятувати від нищення німецько-фашистськими загарбниками.

Про Євгена Березняка знято художні кінофільми: «Майор Вихор», «Врятувати місто» та низку документальних фільмів.

Автор понад 100 наукових праць; книг-спогадів: «Я — Голос», «Пароль DumSpiro», "Операция «Голос».

Герой України, нагороджений багатьма орденами та медалями, в тому числі іноземними.

Почесний громадянин Кракова (Польща), Києва, Дніпропетровська, Новомосковська (Дніпропетровська область).

 

версія для друку