українська російська англійська
О. Вілкул: До Великодня відреставрують перші 3 куполи Свято-Троїцького собору в Новомосковську і відкриють присоборну площу
04.03.2013 | 14:14
Прес-служба Віце-прем'єр-міністра

У Дніпропетровській області при підтримці Олександра Вілкула триває наймасштабніша в Україні й усій Європі комплексна реставрація дерев'яного пам'ятника архітектури XVIII століття - Свято-Троїцького собору в Новомосковську. До Великодня буде завершена реставрація його перших трьох куполів і відкрита присоборна площа.

На сьогоднішній день відновлено три куполи собору з дев'яти. Два з них уже покриті мідними листами замість старих залізних пофарбованих у зелений колір пластин. Ведуться роботи із покриття третього купола.

«Будівництво нових храмів і реставрація древніх святинь є важливою складовою розвитку регіону і країни. Свято-Троїцький собор у Новомосковську - це один із символів духовності українського народу. Збереження цієї святині - наш обов'язок. У відповідність з планом Собор буде повністю відновлений за 2-2,5 роки. Вже до Великодня в цьому році буде завершена реставрація його перших трьох куполів і відкрита присоборна площа», - сказав Віце-прем'єр-міністр України Олександр Вілкул.

Завершуються роботи із реставрації присоборної площі - встановлений кований паркан, вимощена тротуарна плитка та бруківка. Розплановані клумби під озеленення. Ведуться підготовчі роботи для висадки весною дерев, квітів, газонної трави.

У будівлі Собору вже відновлений цоколь. Ведеться заміна аварійних частин дерев'яних стін і обробка їх спеціальним засобом від гниття і поширення грибка.

Аналіз деревини проводиться Київським Державним науково-технологічним центром консервації та реставрації пам'яток «Конрест». За результатами цих досліджень визначають ступінь ураження деревини будівлі, вид шкідників і способи знезараження. Це дає можливість максимально зберегти старовинну деревину, з якої був побудований собор.

До кінця 2013 року будуть завершені роботи з реконструкції другої трійки куполів, а протягом 2014 - будуть реконструйовані три куполи собору, що залишилися, та виконані роботи із відновлення іконостасу. Також у соборі буде замінено внутрішнє електроосвітлення, облаштоване підсвічування фасадів. Для збереження будівлі собору, захисту унікальних старовинних ікон і древніх розписів у приміщенні храму встановлять нову сучасну систему опалення та кондиціювання. Це створить необхідний мікроклімат у приміщенні.

Довідково

Свято-Троїцький собор у Новомосковську - унікальний шедевр української архітектури. Він входить до державного реєстру національного культурного надбання України. Свято-Троїцький собор, створений у стилі українського (козацького) бароко, - побудований в 1775-1778 роках без єдиного цвяха.

Унікальність архітектурної ідеї Собору полягає в розташуванні 9 куполів. На храм можна дивитися з будь-якого боку і під будь-яким кутом, і все одно буде видно тільки 8 куполів з 9.

Образ Свято-Троїцького собору є провідним у відомому романі видатного класика української літератури ХХ століття Олеся Гончара «Собор». Козацький собор є символом культурних цінностей українського народу, духовної єдності поколінь, непорушності народній пам'яті.

Остання реставрація Собору, побудованого в середині 70-х років XVIII століття, була проведена в 1888 році.

 

 

версія для друку