українська російська англійська
Торік Укрзалізниця здійснила 35 тис. відправлень вантажів з використанням накладної ЦІМ/СМГС у міжнародному сполученні
05.03.2013 | 13:28
Прес-служба Державної адміністрації залізничного транспорту

У 2012 році Укрзалізниця здійснила 35,2 тис. відправлень вантажів у міжнародному сполученні з використанням уніфікованої накладної ЦІМ/СМГС. На сьогодні накладна ЦІМ/СМГС активно застосовується при перевезеннях вантажів в/з Україну, а також транзитом до країн СНД.

Збільшення кількості відправлень вантажів у міжнародному сполученні з використання уніфікованого для країн із різним транспортним правом перевізного документу сприяє підвищенню конкурентоспроможності залізничного транспорту, поглибленню міжнародної інтеграції транспортної системи України, є однією із передумов економічного росту, що відповідає завданням, які зазначені у Програмі економічних реформ на 2010-2014 роки:  «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Спрощення умов перевезення вантажів, перехід на електронний документообіг сприяє збільшенню вантажопотоків, в тому числі і транзитних територією України.

Зокрема, протягом останніх років спостерігається тенденція збільшення кількості відправлень вантажів із використанням уніфікованої накладної. Так у 2011 році здійснено 11,6 тис. відправлень, які оформлені накладними ЦІМ/СМГС, у 2010 році - 4,5 тис. відправлень. Загалом за 2007-2012 роки здійснено понад 61 тисячу відправлень, оформлених накладними ЦІМ/СМГС.

Із  35,2 тис. відправлень у  2012 році більше 12 тисяч здійснені транзитом по території України. Це в основному перевезення порожніх власних вагонів з Румунії до Росії на адресу підприємства «Арселор - Мітал» (більше 6 тисяч вагонів) і автозапчастин в контейнерах з Румунії до Росії (більше 4 тисяч контейнерів).

Експортні перевезення за накладною ЦІМ/СМГС у 2012 році склали понад 22 тис. відправок. Основні експортні вантажі – це  лісоматеріали (12,8 тис. відправлень) і мінеральні добрива (640 відправлень). Відправники лісу – це лісові господарства зі станцій відправлення Львівської та Південно-Західної залізниць, відправники міндобрив – АТ «Дніпроазот», АТ «Азот» і АТ «Кримський Титан».

Імпорт за накладними ЦІМ/СМГС у 2012 році склав 877 відправлень. Основні вантажі, які перевезені в імпортному сполученні,  – це плити деревинно-стружкові та порожні танк - контейнери зі станцій залізниць Чехії та Румунії призначенням на станції Харків - Ліски, Київ - Ліски, Донецьк-Ліски та Херсон.

Нагадаємо, що з 2004 року фахівці Укрзалізниці були активними розробниками ЦІМ/СМГС і на сьогодні ця накладна актуальна при мультимодальних перевезеннях вантажів у напрямку Балтійське море-Чорне море, а також між Європою, Кавказом, Азією і країнами Балканського регіону, Туреччиною і Китаєм. Тому фахівці Укрзалізниці пропонують приєднання до Керівництва  по накладній ЦІМ/СМГС залізницям і морським перевізникам країн Балтійського регіону, Греції, Туреччини та Китаю з метою уникнення переоформлення накладної СМГС на ЦІМ, і навпаки, при мультимодальних та комбінованих перевезеннях (в тому числі поїздом комбінованого транспорту «Вікінг»), а також для розширення географії дії уніфікованої накладної.

На думку фахівців Укрзалізниці, застосування уніфікованої накладної на сьогодні є актуальним в тому числі і в залізнично-поромному сполученні на Чорному морі та в євразійському залізничному просторі.

Починаючи з 2007 року Укрзалізниця спільно із залізничними адміністраціями  інших країн систематично здійснює перевезення за накладною ЦІМ/СМГС у напрямку Європа – Азія.

Довідково

Уніфікована накладна ЦІМ/СМГС набула чинності з 1 вересня 2006 року. Перше експериментальне вантажоперевезення за уніфікованою накладною ЦІМ/СМГС було здійснене у липні 2006 року за ініціативою Укрзалізниці. Експериментальний поїзд із 27 вагонів, оформлених за накладною ЦІМ/СМГС, прямував зі станції Донецьк Донецької залізниці та Нижньодніпровськ Придніпровської залізниці, призначенням на станції Цайтхайн та Ільзенбург Німецьких залізниць. Вантаж експериментального потяга складав понад 1120 тонн прокату чорних металів, виробництва ЗАТ „Мініметалургійний завод „Істіл-Україна”.

Перевізний документ – уніфікована накладна ЦІМ/СМГС зближує дві правові транспортні системи Сходу і Заходу, оскільки у міжнародному вантажному сполученні діють різні правові системи щодо перевезення вантажів  (ЦІМ та СМГС). Використання уніфікованої накладної спрощує процедуру перетину кордону, прискорює рух вантажів через кордон, забезпечує правові гарантії клієнтам при перевезеннях вантажів залізничним транспортом із країн Європи до країн Азії, підвищує ефективність товарообігу, покращує якість обслуговування та зменшує транспортні витрати вантажовідправників.

Рішення про розробку уніфікованої накладної ЦІМ/СМГС було прийняте з ініціативи Укрзалізниці в жовтні 2003 року в Києві, на Міжнародній конференції з транспортного права. У розробці документа, що тривала протягом 2003-2006 років, брали участь фахівці залізниць України, Німеччини, Польщі, України, Білорусі, Латвії, Росії та Литви, за підтримки Комітетів Організації співпраці залізниць (ОСЗ) і Міжнародного комітету залізничному залізничного транспорту (ЦІТ).

Рішення про впровадження єдиної накладної ЦІМ/СМГС було прийнято на 34-й сесії Наради Міністрів транспорту ОСЗ, що відбулася 13-15 червня 2006 року у Софії.

 

версія для друку