українська російська англійська
На Сумщині працює Школа пацієнтів для хворих на гепатити
05.03.2013 | 15:00
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

На Сумщині триває активна інформаційна кампанія щодо подолання та запобігання захворюваності на вірусні гепатити. Однією з невід'ємних складових зниження захворюваності є профілактика. Профілактичними можуть бути не лише медичні, а й загальноосвітні технології, зокрема, санітарно-гігієнічне виховання та навчання хворих на хронічні гепатити у Школі пацієнтів.

Школа пацієнтів – це сукупність методів індивідуального та групового виховання і навчання хворих, що направлені на формування здорового способу життя і практичних навичок щодо правильного лікування, харчування та безпечної поведінки. Школа пацієнтів організована спеціалістами Сумської обласної громадської організації "Клуб "Шанс" та фахівцями обласної клінічної інфекційної лікарні ім. З. Й. Красовицького. Хворі на гепатити пацієнти отримували направлення до Школи лікарями гепатологічного центру. Також їх залучали волонтери обласної громадської організації "Клуб "Шанс".

Протягом 2012 року лікарями обласної клінічної інфекційної лікарні було проведено 6 занять на тему: шляхи передачі гепатиту, клінічні прояви хвороби, сучасні можливості діагностики, лікування та профілактики захворювання. Детально обговорювались і фактори ризику, що сприяють активізації гепатиту та його трансформації в цироз печінки чи гепатоцелюлярну карциному, пропонувалися реальні заходи щодо покращання якості життя хворих.

Всього у Школі пацієнтів пройшли курс навчання 68 осіб віком від 18 до 49 років, з них 45 осіб (66,2 %) - чоловіки, 23 (33,8 %) - жінки. Перед початком занять і після завершення у пацієнтів визначалась ступінь поінформованості щодо своєї хвороби. За результатами оцінок було встановлено, що рівень знань про гепатит, методи його діагностики, лікування та профілактики до початку занять були низькими у 42 осіб (61,8 %), середніми - у 21 (30,9 %), відмінними - у 5 (7,3 %). 15 пацієнтів (22 %) вважали, що інфікуватися вірусним гепатитом можна в плавальному басейні чи при рукостисканні, тоді як 18 осіб (26,5 %) не знали про статевий шлях передачі вірусів та небезпечність таких процедур як педикюр, манікюр, пірсинг, татуаж. 26 учасників (38,2%) Школи пацієнтів взагалі не чули про можливість попередження вірусного гепатиту В за допомогою щеплень.

За результатами опитування 65 осіб (95,6%) відзначили, що заняття були корисними, 52 пацієнти стали дотримуватись дієти, 31 - відмовились від алкоголю, 50 - знизили фізичні навантаження, 34 особи пройшли поглиблене обстеження.

Пацієнти, хворі на гепатит, які пройшли навчання у Школі пацієнтів, отримали корисну інформацію щодо терапії сучасними противірусними засобами як надійного і ефективного засобу боротьби з хворобою, усвідомили необхідність противірусного щеплення. Понад 50% відвідувачів відзначили покращення якості свого життя, фізичної та соціальної активності, можливість повноцінного лікування та запобігання цій небезпечній інфекції.

 

 

 

 

 

версія для друку