українська російська англійська
Р. Богатирьова: Перед медичною наукою стоять амбітні завдання, від виконання яких залежить життя та благополуччя українців
05.03.2013 | 15:21
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Для ефективного виконання завдань, що стоять перед медичною наукою, необхідно повернути вітчизняній науці роль одного з провідних інститутів суспільства та економіки і створити можливості для самореалізації науковців, щоб вони відчували свою затребуваність та бачили, що суспільство і держава гідно оцінюють їхню працю.

На цьому наголосила Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, виступаючи на Конференції молодих вчених, присвяченій 20-річчю Національної академії медичних наук України. Перша подібного роду конференція у Національному медичному університеті ім. О.О.Богомольця та була організована Міністерством охорони здоров'я України і Національною академією медичних наук України.

Культурний, освітній, інтелектуальний потенціал будь-якої держави визначається науковими досягненнями, а здатність генерувати нові знання та технології є запорукою динамічного соціально-економічного розвитку країни, її гідного місця у світовому співтоваристві та конкурентоспроможності серед інших держав, зауважила Міністр. І особливо амбітні завдання, за її словами, стоять сьогодні перед медичною наукою, від успіхів якої залежить життя та благополуччя мільйонів громадян України. Ці завдання, нагадала Раїса Богатирьова, окреслені в положеннях Програми економічних реформ на 2010-2014 роки "Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава" та нової Програми економічного розвитку країни на 2013-2014 роки, що була нещодавно схвалена на розширеному засіданні Уряду від 27 лютого 2013 року за участю Президента України Віктора Януковича. "Пріоритетами у сфери охорони здоров'я цією Програмою визначено підвищення якості та доступності медичних послуг, запровадження новітніх медичних технологій, розробка вітчизняних лікарських засобів", - підкреслила керівник МОЗ України.

До того ж, за словами Раїси Богатирьової, медична наука розглядається як рушійна сила в процесі реформування системи охорони здоров'я, оскільки забезпечує всебічне наукове обґрунтування перебудови сфери, визначає прогнозні тенденції здоров'я населення та розробляє заходи щодо його поліпшення.

"Саме тому важливим обов'язком держави Президент України Віктор Янукович назвав забезпечення необхідними ресурсами та підтримкою наукової спільноти", - акцентувала увагу Міністр охорони здоров'я, зазначивши, що, попри економічні труднощі, через державний бюджет забезпечується цільова підтримка фундаментальних і прикладних досліджень у сфері охорони здоров'я, підвищення екологічної безпеки, сільського господарства та інших галузях.

"Таким чином, ми поступово переходимо від бюджетного утримання науково-дослідних установ до програмно-цільового фінансування за найбільш необхідними для країни напрямками наукових досліджень", - підкреслила Раїса Богатирьова. Значну допомогу у цій справі, на її думку, повинно надавати державно-приватне партнерство та грантові надходження від вітчизняних та зарубіжних центрів та фондів. Сучасні наукові дослідження, висловила переконання Міністр, мають бути запитаними не лише державою, але й приватним бізнесом, виробництвом, у нашому випадку - медичними установами, які надають громадянам високоспеціалізовану медичну допомогу. Прикладом дієвої взаємодії між практичною охороною здоров'я та Національною академією медичних наук України Раїса Богатирьова назвала плідну співпрацю Інституту педіатрії, акушерства та гінекології НАМНУ із новоствореними обласними перинатальними центрами з метою їхньої методичної підтримки, підготовки спеціалістів вищої кваліфікації та впровадження новітніх перинатальних технологій. "Інтеграцію медичної науки та практичної медицини, співпрацю наукових центрів та університетів з лікувальними закладами необхідно ставити на системну основу", - заявила Міністр охорони здоров'я.

Та головне, на її думку, те, що "при виконанні всіх цих завдань ми можемо спиратися на міцний кадровий потенціал, який був накопичений у вітчизняній медичній науці протягом попередніх десятиліть". "Традиції наших корифеїв Пирогова, Мечнікова, Скліфосовського, Амосова, Шалімова мають своє гідне продовження в особі видатних вчених та засновників наукових шкіл, які плідно працюють сьогодні в системі Міністерства охорони здоров'я та Національної академії медичних наук України і відомі далеко за межами держави. Але не менш важливим, за словами Раїси Богатирьової, є те, що поруч з досвідченими та визнаними вченими працюють їхні молоді колеги, які вже сьогодні відіграють важливу роль у багатьох значущих дослідженнях і відкриттях. "Коли дивишся в цей зал, в якому сьогодні разом з елітою вітчизняної медичної науки зібралося багато молодих вчених, важко не згадати слова Бернарда Шоу: "Найправильніше з поєднань - це поєднання життєвого досвіду зрілості з енергією молодості", - звернулася до учасників Конференції Міністр охорони здоров'я України.

версія для друку