українська російська англійська
Раїса Богатирьова: Створення умов для дослідницької діяльності молоді - один з пріоритетів державної політики
05.03.2013 | 17:37
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Активна та ініціативна молодь – потужний ресурс для розвитку будь-якої держави, рушійна сила сучасного суспільства. І величезну перевагу має та країна, в якій роблять ставку на молодих людей, тим більше на тих, хто пов'язав своє життя з наукою. На цьому наголосила Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова, виступаючи на Конференції молодих вчених, присвяченій 20-річчю Національної академії медичних наук України. Вітаючи учасників конференції, Міністр побажала їм успішної наукової дороги. "Не можу вам пообіцяти, що ця дорога буде легкою, а заняття наукою відразу і неодмінно зробить вас знаменитими і багатими, - зауважила Раїса Богатирьова. - Але хочу вас запевнити, що завдяки науці ваше життя завжди буде цікавим".

"Кожен з вас, незалежно від того, яким науковим напрямком він займається, завжди буде знати щось нове, про що інші, навіть ваші колеги, ще не знають. Про невідомі досі якості стовбурових клітин, про новий антиген для створення вакцини, про лікувальні властивості нової синтезованої молекули, про нову методику хірургічних операцій, про вплив новітніх продуктів на репродуктивну функцію, про нову методику генетичної корекції імунодефіциту і багато інших надзвичайно захоплюючих фактів, гіпотез, теорій. Ви, напевне, ще самі не сповна осягнули, яке велике щастя займатися наукою в медицині", - звернулася Міністр до молодих вчених. Адже медицина, підкреслила Раїса Богатирьова, - одночасно і ремесло, і наука, і, як сказав Гіппократ, "найшляхетніше з усіх мистецтв".

Наука завжди була справою талановитих і сміливих людей, а наука про людину, за висловом Гільвеція, - це ще й наука мудреців, нагадала керівник МОЗу. "Думаю, від своїх друзів і знайомих ви чули, що в наш прагматичний час світом правлять гроші. Можливо, це й так. Але якщо гроші правлять світом, то змінюють цей світ ідеї. Саме великим ідеям видатних медиків ми завдячуємо сучасним розвитком медицини. Гіппократ, Авіценна, Гален, Парацельс, Кох, Пастер, Пирогов, Стражеско, Мечніков, Заболотний, сотні і тисячі учених-медиків своїми ідеями докорінно змінили нашу уяву про людину, хворобу, здоров'я та життя", - сказала Раїса Богатирьова.

Окремо вона зупинилася на постаті Миколи Амосова - видатної особистості вітчизняної медицини, сто років з дня народження якого відзначатиметься в цьому році. "Людина - легенда. Великий новатор і гуманіст, видатний вчений, хірург, біокібернетик. Вперше в світі він створив і запровадив антитромботичні протези клапанів серця, вперше в нашій країні провів резекцію легенів та хірургічне лікування пороків серця, вперше виконав операцію на серці з штучним кровообігом та вперше здійснив протезування мітрального клапану", - акцентувала увагу Міністр охорони здоров'я. Але найголовніше, за її словами, що Амосов створив велику школу вітчизняних кардіохірургів, і завдяки йому та його учням Україна сьогодні є однією з провідних кардіохірургічних центрів світу. "Тож, вам є, на кого рівнятися і з кого брати приклад", - підкреслила Раїса Богатирьова.

Говорячи про здобутки молодих вчених, чий труд найближчим часом визначатиме обличчя української науки, Міністр зазначила, що з 66-ти грантів Президента України для підтримки наукових досліджень молодих учених на 2012 рік майже чверть було надано молодим спеціалістам, що представляють медичну науку. Премією Президента України для молодих вчених за розробку новаторських підходів до уражень хребта отримав Юрій Педаченко - асистент кафедри нейрохірургії Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика. А за роботу "Удосконалення системи діагностичних заходів для прогнозування перебігу травматичних деформацій шийного відділу хребта" Ярослава Луда - аспірант Інституту патології хребта та суглобів імені професора М.I.Ситенка Національної академії медичних наук України.

За словами Раїси Богатирьової, активне залучення молоді до дослідницької роботи, створення умов для практичного втілення свіжих, оригінальних ідей молодих науковців - один з головних напрямків державної політики у науково-дослідницькій сфері. Але при цьому Міністр звернула увагу, що об'єднання зусиль самих молодих вчених, успішна взаємодія між ними також визначають ефективність наукової та інноваційної діяльності. "Вам випало жити в час великих перетворень. Науку та освіту чекає реструктуризація, створення фактично багато в чому нової вітчизняної системи отримання і відтворення знань, необхідної для вирішення амбітних завдань національного розвитку. І сьогодні, в тому числі в рамках цієї Конференції молодих вчених, ви маєте зайнятися пошуком відповіді на запитання: чи готова наукова молодь стати лідером цього процесу? Чи можуть молоді вчені брати на себе відповідальність за проривні проекти? Який "образ майбутнього" вітчизняної науки бачать сьогоднішні молоді кандидати та доктори наук? Як державі, суспільству і нинішньому поколінню лідерів науки і освіти допомогти науковій молоді проявити себе?", - наголосила Раїса Богатирьова та висловила впевненість, що молодим науковцям вдасться знайти адекватні відповіді на ці та багато інших питань.

"Знаю, вам вистачить завзяття, енергії, натхнення до невпинного наукового пошуку, до подолання труднощів, до злетів і відкриттів! І не біда, що поки вам не вистачає досвіду. Як зауважила одна розумна людина, досвід оберігає від помилок, але одночасно й від створення шедеврів та великих відкриттів. Тож, користуйтеся всіма перевагами, які надає молодість. Не гайте часу - вона швидко минає! І дослухайтеся до порад своїх наставників, вчителів, педагогів, з повагою та вдячністю ставтеся до тих, хто підтримує вас на нелегкому шляху пошуків знання та істини", - побажала учасникам наукового форуму Міністр охорони здоров'я України.

На часі - вдосконалення правових, економічних і організаційних умов для активізації дослідницької діяльності у вищих навчальних закладах, оновлення матеріально технічної бази, налагодження ефективних зв'язків між науково-дослідними установами та виробничими підприємствами, посилення підтримки провідних наукових шкіл, просування молодих талановитих кадрів у науці, підвищення соціального статусу науковців, зазначила Раїса Богатирьова. За її словами, тільки спираючись на передову науку, можна побудувати динамічну конкурентоспроможну економіку, здатну забезпечувати сталий розвиток країни та добробут кожного громадянина. Міністр висловила переконання в тому, що вже найближчим часом ця система поглядів стане суспільною ідеологією в нашій країні, а це означатиме, що Україна відбулася як передова держава, якою ми всі пишаємося.

 

 

 

версія для друку