українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра на заседании Правительства 6 марта 2013 года
06.03.2013 | 10:20
Департамент информации и коммуникаций с общественностью Секретариата КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені!

1 березня набув чинності Закон, який передбачає ліцензування імпортерів лікарських засобів в Україну. Ви пам’ятаєте, як багато було спекуляцій і відвертої дезінформації щодо того, ніби ліцензування призведе до дефіциту ліків, до ажіотажного попиту?

І що ж? Як бачимо, черг в аптеках немає. Дефіциту ліків немає. Постачання лікарських засобів відбувається в нормальному режимі. Отже, і далі звичний для людей асортимент буде наявний в аптеках.

А хтось вибачився перед дезінформованими громадянами України за справжню істерію, розгорнуту у ЗМІ протягом місяця? Дуже сподіваюсь, що наші люди зроблять правдиві висновки з чергової спроби налаштувати їх проти влади, проти наведення порядку.

Ліцензії за спрощеною процедурою, фактично просто за заявою, уже отримали більше 130 імпортерів ліків. І отримають всі, хто подасть заяву.

Ми зняли надумані проблеми і опір елементарному наведенню порядку. А порядок наводити необхідно.

З 13 тисяч найменувань лікарських засобів, зареєстрованих в Україні, 8 тисяч – імпортні. Так ось, українські ліки уже другий рік виробляються відповідно до міжнародних стандартів, в умовах належної практики виробництва (GMP),

на сучасному обладнанні. Їх якість та ефективність контролюються від виробництва до аптечної полиці. А ось про імпортні ліки далеко не завжди відомо: як вони вироблялись, як транспортувались, і взагалі – це ліки чи, як жартують фармацевти, «жива водичка».

Наші громадяни надто багато витрачають на ліки відносно своїх доходів, і тому ми не дозволимо, щоб людей обманювали або завищували ціни.

Вчора у мене була серйозна, відверта дискусія з керівниками компаній-найбільших імпортерів лікарських засобів в Україну, які забезпечують 90% поставок. Я спеціально провів таку пряму розмову, щоб імпортери зрозуміли, що наведення порядку буде прогнозованим для учасників ринку, але невідворотнім. А з іншого боку, щоб від фахівців почути: що Уряд повинен іще зробити для вдосконалення і розвитку вітчизняного фармацевтичного ринку.

Я сказав, що моя позиція дуже проста: ми разом повинні встановити цивілізований порядок продажу ліків. А в чому він полягає? У тому, щоб в Україні продавалися лікарські засоби тільки, підкреслюю, підтвердженої ефективності. За справедливою ціною, яку можна порівняти з цінами у сусідніх країнах. Щоб не було зайвих посередників. Щоб свідомістю пацієнта не маніпулювали за допомогою недобросовісної реклами.

Насправді дистриб’ютори згодні з цим і стратегічно зацікавлені, щоб в країні був цивілізований ринок лікарських препаратів. Тобто, щоб люди витрачали гроші на те, що дійсно лікує.

Я проілюструю проблеми кількома прикладами.

На моє доручення зробили аналіз продажів за найменуваннями ліків. Виявляється, що з десяти препаратів, які найбільше купують в Україні, тільки один продається в Європейському Союзі. А структура захворюваності у нас приблизно однакова.

Виникає питання: чим же лікують українських пацієнтів? Чим вони відрізняються від людей з таким же діагнозом в Європейському Союзі?

Виходить, наші люди витрачають біля 2 мільярдів гривень на ліки з непідтвердженою ефективністю?

На підставі чого лікарі рекомендують препарати, практично невідомі на європейському ринку? А імпортери завозять в Україну лікарські засоби, яких уникає медицина в інших країнах?

Це не риторичні питання. Я питаю у Міністерства охорони здоров’я: які проводилися клінічні випробування цих найбільш популярних в Україні препаратів?

Якими інструкціями керуються лікарі, коли призначають такі препарати?

Як стає можливим, що біологічно активні добавки реєструються як лікарські засоби, лише для того, щоб зменшити обов’язкові платежі до бюджету?

На одному з найближчих засідань Уряду заслухаємо інформацію Міністерства охорони здоров’я з цього приводу.

Друга історія. Під час візиту до Польщі я поцікавився, скільки коштує там один відомий мені препарат. Виявилося, на 70% дешевше, ніж в Україні. Я питаю: які такі надзвичайні зусилля і витрати є на імпорт цих ліків, що з нашого боку кордону вони на дві третини дорожчі?

Якщо в цій захмарній ціні є корупційна складова, давайте факти, і покладемо цьому край.

Я особисто, з гарантією конфіденційності готовий розглянути кожен випадок корупції у цій сфері і жорстко припинити таке неподобство, якщо воно є.

Імпортери скаржаться на те, що митниця довільно міняє правила, заднім числом змінює коди товарів і відповідно нараховує більші сплати. Доручаю Державній службі лікарських засобів разом з Міністерством доходів і зборів, із залученням учасників ринку врегулювати це питання. Забезпечити нормальні, прозорі, прогнозовані умови роботи для імпортерів.

Далі. На ініціативу Президента України Уряд запровадив проект референтних цін на ліки від гіпертонічної хвороби.

Маємо цілком позитивний досвід реалізації цього проекту. В Європі і в Росії ціни на ліки в середньому виросли на 9-11%, а ось ціни на ліки від гіпертонії в Україні знизилися на 12%.

Референтні ціни працюють.

Але розвиток проекту стримується тим, що перелік аптек, які застосовують такі ціни, визначається місцевою владою, і тому їх мало. Думаю, прийшов час розповсюдити проект на всі аптеки. А також почати наступний етап запровадження референтних цін на інші групи ліків.

Доручаю Міністерству охорони здоров’я протягом двох тижнів розробити пропозиції щодо розвитку програми референтних цін.

Я ставлю питання категорично: ми маємо переходити на європейську практику в усьому, що стосується здоров’я людей.

І щодо якості та ефективності ліків.

І щодо усунення зайвих посередників та переходу на чітку систему «виробник – постачальник – аптека – пацієнт».

І щодо референтних цін на ліки.

І щодо протоколів лікування та видачі рецептів.

Недаремно ж ми концентруємо всі можливі ресурси на тому, щоб створювати в Україні медичні заклади найвищого європейського класу. Недаремно вчимо наших лікарів самим передовим методикам, навчаємо працювати на суперсучасній техніці.

Усі ці зусилля мають бути забезпечені ліками, які лікують, і на які не завищені ціни.

Кардинальне рішення цієї проблеми – виробляти більше необхідних ліків в Україні. На цьому наполягає Глава держави, підкреслюючи, що це питання національної безпеки. І програма активізації економіки передбачає створення власного виробництва вакцин, діагностичних засобів, критично необхідних лікарських препаратів. Протягом кількох років ми принципово змінимо співвідношення вітчизняних та імпортних ліків на українському ринку. І, до речі, вчора я попередив імпортерів про таку перспективу та запропонував знаходити своє місце в новій ситуації.

Тому доручаю Віце-прем’єр-міністру Грищенку Костянтину Івановичу комплексно проаналізувати ці та інші проблеми розвитку фармацевтичного ринку, питання, які ставлять громадськість і учасники ринку, та запропонувати таке ж комплексне їх вирішення. Вирішення не в «пожежному», так би мовити порядку, а стратегічно, з огляду на європейську перспективу України.

Шановні колеги!

На минулому засіданні Уряду Президент України проголосив нові ініціативи, спрямовані на соціальний захист дітей. У першу чергу повинна збільшитись державна підтримка найбільш вразливих категорій наших маленьких співгромадян:

дітей з особливими потребами, дітей-сиріт та сімей, які виховують таких дітей.

Як зазначив Президент, це - стратегічна гуманітарна інвестиція в тих, хто будуватиме і розвиватиме Україну. І в соціальну справедливість. Суспільство має усвідомити, що у нас немає «зайвих громадян» і що шанс знайти своє місце в житті отримає кожен.

Наприклад, державна соціальна допомога на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються під опікою, піклуванням а також в прийомній сім`ї, дитячому будинку сімейного типу вже збільшено з 1 січня 2013 року:

- на дитину до 6 років – до 1944 грн.

- на дитину від 6 до 18 років – до 2420 грн.

Для поетапної реалізацію нових ініціатив Президента України доручаю:

Перше. Міністерству соціальної політики протягом місяця підготувати і внести на розгляд Уряду пропозиції щодо суттєвого збільшення допомоги для дітей-сиріт та малозабезпечених сімей до кінця 2013 року і на 2014 рік. Ретельно прорахуйте всі фінансові можливості і потрібні ресурси. Нам треба буде їх врахувати у змінах до Державного бюджету за підсумками першого кварталу.

Друге. Щодо розвитку мережі дошкільних закладів.

У 2012 році мережа садочків зросла на 449 закладів і складає на сьогодні майже 16,5 тисячі дитячих навчальних заклади різних типів та форм власності. До них ходять 85% всіх дітей віком від 3 до 6 років. Тобто, зовсім небагато залишилося до стовідсоткового забезпечення дітей місцями у дитсадках. Насправді це велике соціальне зрушення. Адже три роки тому майже у половині сімей один з батьків не міг працювати, тому що мав доглядати дитину вдома.

Протягом двох років ми цілком можемо остаточно вирішити проблему місць у дитячих садках, причому навіть у регіонах, де ситуація досі достатньо напружена. А також забезпечити «запас» з огляду на перспективу збільшення народжуваності. Це завдання Президента України.

Що треба зробити в першу чергу? На виконання рішення засідання Кабінету Міністрів від 15 серпня 2012 року місцеві органи виконавчої влади повинні були розробити плани щодо повернення будівель дошкільних навчальних закладів, які використовуються не за призначенням.

Доручаю Міністерству освіти разом з Міністерством регіонального розвитку,  будівництва і житлово-комунального господарства проаналізувати виконання цього рішення. Якщо треба – з виїздом на місця. В підсумку нам треба отримати абсолютно чітке знання, скільки садочків буде повернено і мати графік їх введення в експлуатацію саме як садочків. Це для того, щоб одночасно скласти буквально пооб’єктний, з датами, план-графік будівництва і реконструкції дитячих садків, необхідних, аби повністю виконати завдання Глави держави. Підкреслюю, що в місцевих бюджетах необхідно передбачити кошти на утримання садочків відповідно до графіку їх введення в експлуатацію.

І третє. Президент України поставив завдання повернути спортивні майданчики, спортзали у кожен навчальний заклад. Я переконаний, що це завдання можна виконати протягом поточного року. Якщо ретельно підготувати його виконання і сконцентрувати ресурси.

Тому доручаю Мінрегіону, новоствореному Міністерству молоді і спорту разом з Міносвіти і регіональними адміністраціями протягом місяця здійснити інвентаризацію навчальних закладів, де немає спортивних споруд і скласти програму будівництва або реконструкції і відновлення та визначити ресурси на її виконання. Ми цю програму розглянемо на засіданні Уряду.

Шановні колеги!

Серед питань сьогоднішнього порядку денного ряд законодавчих ініціатив, спрямованих на: стимулювання залучення інвестицій; посилення відповідальності посадових осіб контролюючих органів за прийняття неправомірних рішень, а також обмеження позапланових перевірок органами державної податкової служби; врегулювання питань включення юридичних та фізичних осіб – підприємців до Єдиного державного реєстру; вдосконалення функціонування фондового ринку тощо.

Сьогодні Уряд затвердить критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності в агропромисловому комплексі. Це сприятиме зменшенню кількості й частоти перевірок суб’єктів господарювання в АПК. 

Сьогодні ми розглянемо проект Загальнодержавної соціальної програми розвитку фізичної культури і спорту на 2013-2017 роки, яка передбачає як заходи із розвитку спорту вищих досягнень. так і масового спорту. Програма дозволить залучити до занять певними видами спорту дітей-інвалідів. Це особливо важливо з огляду на те, що Глава держави оголосив ряд соціальних ініціатив, серед яких були і питання популяризації серед молоді спорту та здорового способу життя.

Названі питання, можливо, сота частина питань, які кожного тижня розглядає Уряд. Усі вони потребують рішень. У тому числі законодавчих.

А що ж відбувається в Україні? Пройшло три місяці, як розпочав роботу новий склад Верховної Ради України. І які ж нагальні питання розвитку країни вирішив Парламент? На жаль, законодавча робота в державі заблокована опозицією. Мало того, що за весь цей час опозиція не запропонувала жодних актуальних для розвитку країни рішень, навіть на виконання власних передвиборних обіцянок. Опозиція ще й не дає працювати всьому законодавчому органу. Більше того – представники опозиції намагалися зірвати засідання Уряду, на якому розглядалося доленосне питання активізації вітчизняної економіки. І де ж ті пропозиції, з якими вони нібито прийшли до Уряду?

Де їх погляд на протидію кризі? Немає нічого.

Опозиція використовує будь-який привід для того, щоб заблокувати конструктивну роботу влади. Наші громадяни мають усвідомити, що опозиція діє за принципом «чим гірше, тим краще». І гірше від цього стає саме громадянам України. Тому що зараз кожен день на рахунку. Уряд рішуче засуджує блокування роботи Верховної Ради України. Водночас, ми готові до конструктивної роботи і далі будемо наполягати на вирішенні дійсно актуальних, важливих для добробуту наших співгромадян проблем.

Шановні члени Уряду!

А тепер про приємне. На першості Європи зі стрільби з луку українські спортсмени з п'ятьма золотими та однією бронзовою нагородою зайняли перше загальнокомандне місце.

Чемпіонками Європи стали Лідія Січенікова, Катерина Палеха та Вікторія Коваль. В фіналі вони подолали команду Італії.

Дуже вдало виступили і наші юніори. Валентин Куц і Мар'яна Струк довели, що в Європі їм немає рівних. А Мар'яна Струк разом із подругами по збірній Анастасією Павловою та Веронікою Марченко піднялися на найвищу сходинку п'єдесталу пошани ще й у командній першості.

І на Чемпіонаті світу з легкої атлетики в залах Україна отримала нагороди. Ольга Саладуха завоювала золото у фіналі змагань у потрійному стрибку.

Це, до речі, було вже друге «золото» України. Перше - на рахунку Наталії Лупу в бігу на 800 метрів.

Ми пишаємось нашими славними хлопцями та дівчатами і щиро вітаємо їх.

Доручаю Міністру молоді і спорту взяти під особистий контроль вчасну та повну виплату всім нашим видатним спортсменам і тренерам належних їм винагород, стипендій Президента України та інших виплат. Наші лідери спорту, які демонструють чудовий приклад всій молоді, мають відчувати, що держава не тільки пишається ними, а й належно підтримує матеріально.

І останнє. Як кажуть, за порядком, але не за значенням.

Хочу від усього серця привітати чарівних жінок України з чудовим святом весни, яке ми всі будемо відзначати післязавтра.

Жінка не тільки дає життя, вона робить це життя прекрасним. І в той же час жінка в нашому суспільстві все більше й більше визначає його розвиток практично в усіх сферах.

Щастя вам, любові, чудового настрою 1 великих досягнень у всіх справах, за які беруться ваші ніжні жіночі руки.

Дякую за увагу! Які є пропозиції до порядку денного?

 

 

 

версія для друку