українська російська англійська
НКЦПФР: Імплементація Закону "Про депозитарну систему" проходить успішно
11.03.2013 | 14:57
Прес-служба Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) констатує успішний перебіг імплементації Закону «Про систему депозитарного обліку цінних паперів», в тому числі своєчасну підготовку нормативної бази, інфраструктури тощо.

За словами голови НКЦПФР Дмитра Тевелєва, загальновідомо, що вже в жовтні цього року очікується старт роботи Центрального депозитарію та Розрахункового Центру, і забезпечення їх безперебійної, якісної та ефективної роботи – одна з основних задач регулятора фондового ринку. Минулого року Комісія доклала значних зусиль до вирішення завдання, поставленого Президентом та міжнародною спільнотою, із підготовки та прийняття Закону, тепер же НКЦПФР буде спрямовувати сили на забезпечення його реалізації.

Так, Комісія вже підготувала низку нормативних документів на виконання даного Закону, насамперед, Положення про порядок дематеріалізації іменних цінних паперів, що запроваджує новації, пов’язані зі спрощенням обліку цінних паперів та приведенням нинішніх стандартів депозитарного обліку у відповідність до міжнародних, а також Порядок передачі цінних паперів на депозитарне обслуговування до Центрального депозитарію та Порядок передачі інформації, що міститься у системі реєстру власників іменних цінних паперів, до систем депозитарного обліку. Два останні документи регламентують передачу стратегічно важливої інформації та, власне, цінних паперів до Центрального депозитарію, який вестиме облік усіх цінних паперів в України, окрім облігацій внутрішньої державної позики та муніципальних облігацій. Комісія розраховує, що це зможе покласти початок процесу створення на базі Національного депозитарію України (НДУ) оновленої установи – Центрального депозитарію. До того ж, вже розпочато передачу глобальних сертифікатів від Всеукраїнського депозитарію цінних паперів (ВДЦП) до НДУ, і, якщо наявна динаміка, біля 900 випусків на місяць збережеться, то можна очікувати своєчасного старту роботи Центрального депозитарію.

Також варто зазначити позитивну оцінку міжнародного товариства напрацювань вітчизняного фондового ринку в частині модернізації системи депозитарного обліку. Так, днями НДУ представив Закон «Про депозитарну систему України» на засіданні Асоціації європейських центральних депозитаріїв (ECSDA), авторитетної депозитарної інституції в європейському просторі, що об’єднало провідні депозитарні установи Австрії, Німеччини, Іспанії, Франції, Польщі та інших європейських країн. Презентація НДУ охоплювала як загальну структуру Закону, перелік ключових статей, так і найбільш важливі моменти, що стосуються конфігурації майбутньої депозитарної системи, її учасників та їхніх взаємин, створення і функцій Центрального депозитарію та Розрахункового Центру, а також ролі держави у цих процесах. Закон був схвалений членами Асоціації депозитаріїв та отримав позитивний відгук Голови ECSDA, пана Джоеля Мерере: «Україна, впровадивши дану законодавчу ініціативу, просунулася значно вперед ряду європейських країн в частині забезпечення функціонування системи депозитарного обліку цінних паперів».

«Впевнений, що ми знаходимось на правильному шляху до створення Центрального депозитарію та вдосконалення системи депозитарного обліку цінних паперів. Адже власність на цінні папери акціонерів, у тому числі держави, має бути під захистом чіткої депозитарної системи та Центрального депозитарію», - резюмував голова Комісії.

версія для друку