українська російська англійська
Микола Азаров взяв участь в урочистостях з нагоди 150-річчя від дня народження академіка В.І.Вернадського
12.03.2013 | 17:45
Департамент інформації та комунікацій з громадськістю Секретаріату КМУ

Прем’єр-міністр України Микола Азаров взяв участь в урочистостях з нагоди 150-річчя від дня народження академіка В.І.Вернадського.

Під час засідання загальних зборів Національної академії наук України, присвяченого цій даті, Глава Уряду зачитав привітання від Президента України Віктора Януковича. «Постать академіка Вернадського є унікальною. Він став творцем біогеохімії та вчень про біосферу і ноосферу. Ним було закладено новий світогляд про нерозривну єдність усього живого й неживого на Землі, про людину та її зв'язок із космосом, - зазначив Президент у своєму вітальному слові. - Упевнений, що творче надбання та життєвий шлях В.І.Вернадського й надалі надихатимуть його послідовників на нові перемоги в ім'я прогресу та вирішення актуальних проблем сьогодення».

Від себе Глава Уряду зазначив, що велич будь-якої країни полягає у величі людей. «Україна сьогодні належить до відносно невеликого кола держав, здатних здійснювати наукові дослідження найвищого рівні, з найсучасніших наукових напрямків. Є сфери, у яких наша держава може претендувати на світове лідерство», - зазначив Микола Азаров.

Разом з тим, він підкреслив, що Національна академія наук сьогодні відіграє ключову роль в організації наукової діяльності в України, забезпечуючи незмінно високу результативність досліджень. Саме діяльність академічних спільнот вчених забезпечує достатньо високі позиції України в міжнародних рейтингах. Так, за підсумками Світового економічного форуму в Давосі, Україна посідає 25 місце за показниками кадрового потенціалу науки та інженерії. Агентство Bloomberg відвело нашій країні 42 позицію в переліку найбільш інноваційних країн світу.

За його словами, у сучасних умовах, коли економічний розвиток забезпечується в основному за рахунок постійних впровадження нових технологій та інновацій, наука стає справжнім стратегічним ресурсом.

«У тому, що Україна впродовж багатьох десятиліть була і залишається державою великої науки, величезна заслуга належить нашому співвітчизнику - геніальному вченому, видатному організатору науки, громадському діячеві, першому президенту Української академії наук академіку Володимиру Вернадському, - наголосив Микола Азаров. – Вражаюче, як багато масштабних звершень може вмістити одне людське життя, наскільки глибокою і всеохоплюючою може виявитися духовна спадщина однієї людини».

Прем’єр-міністр зазначив, що за понад 60 років своєї наукової діяльності академік Вернадський опублікував близько 400 наукових робіт за всіма основними напрямками геологічного циклу наук, а також історії, філософії й педагогіки. Він започаткував всесвітньо відомі наукові школи мінералогії і геохімії, став організатором і першим президентом Української академії наук. Своїм вченням про ноосферу землі він заснував не просто нові напрямки природничих наук, а посприяв формуванню нового погляду на природу в цілому, нового типу природознавства. Глава Уряду зазначив, що як геофізик має можливість розмірковувати на ці теми, виходячи з особистого досвіду наукової роботи.

За його словами, спадщина академіка В.І.Вернадського без перебільшення стала наріжним каменем української державності, забезпечила Україні місце серед країн із значним потенціалом економічного зростання. «Ця спадщина накладає на нас певні зобов’язання, закликає до максималізації зусиль, спрямованих на якомога повнішу реалізацію цього потенціалу», - зазначив Микола Азаров.

Прем’єр-міністр наголосив, що на жаль, за роки незалежності Україна так і не здійснила повномасштабну модернізацію економіки у відповідності з вимогами часу і можливостями вітчизняної науки.

При цьому зазначив, що Уряд за останні роки прийняв низку важливих рішень, завдяки чому Україна готова до активізації технологічного розвитку економіки, основаного на форсованому впровадження результатів наукових досліджень. За дорученням Президента Кабінет Міністрів розробив Програму активізації економіки на 2013-2014 роки, де ключовим моментом є розвиток наукоємного сектору, а головну роль відводиться розвитку високих технологій.

«З допомогою Національної академії наук України ми плануємо активізувати розробки в галузі сучасної фармакології, розширити для цього експериментальну базу, побудувати нові фармацевтичні виробництва для вирішення завдань імпортозаміщення, плануємо також налагодити виробництво радіофармпрепаратів і сучасного медичного обладнання, зокрема плануємо налагодити серійне виробництво сучасних гама-камер для радіонуклідної діагностики», - зазначив Микола Азаров. Він також додав, що участь Академії надзвичайно важлива в сфері енергозбереження, літакобудування, ракетобудування тощо.

Нагадаємо, що Кабінет Міністрів своїм розпорядженням від 28 березня 2012 року №151-р створив Організаційний комітет з підготовки та відзначення у 2013 році 150-річчя від дня народження академіка В.І.Вернадського, а також затвердив план заходів з підготовки та відзначення річниці.

 

версія для друку