українська російська англійська
Набули чинності правила щодо провадження суміжних видів діяльності підприємствами-монополістами комунальної галузі
15.03.2013 | 14:36
Прес-служба Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг

Набула чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 4 лютого 2013 року №15 «Про затвердження Порядку встановлення вимог щодо провадження суб’єктами природних монополій господарської діяльності, яка не належить до сфери природних монополій, та обмежень щодо суміщення видів господарської діяльності суб’єктами природних монополій та суб’єктами господарювання на суміжних ринках у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення». Ця постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2013 року за № 311/22843.

Відтепер, якщо підприємство-монополіст сфери тепло-, водопостачання та водовідведення захоче здійснювати інший, не передбачений ліцензією, вид діяльності – воно буде зобов’язано отримати на це дозвіл в Нацкомпослуг.

Для отримання такого дозволу підприємство повинно обґрунтувати перед Комісією економічну доцільність такої діяльності та підтвердити уникнення її негативного впливу на основну господарську діяльність.

Мається на увазі, що здійснення підприємством інших, крім ліцензованих, видів діяльності не може бути збитковим та покриватися за рахунок основної діяльності.

Окрім цієї основної умови, Постановою встановлено перелік вимог для підприємств, що бажають здійснювати інші види діяльності. До них, зокрема відносяться:

обов’язкове ведення бухгалтерського обліку інших, крім ліцензованих, видів діяльності окремо від обліку господарської діяльності, що належить до сфери природних монополій;

недопущення субсидіювання інших, крім ліцензованих, видів діяльності за рахунок господарської діяльності, що належить до сфери природних монополій;

необхідність надання відповідному органу ліцензування інформації про результати виконання вимог при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності у вигляді квартальних та річних звітів у встановленому законодавством порядку;

недопущення при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності зловживання монопольним становищем, яке вони займають на ринку, що перебуває у стані природної монополії, щодо споживачів та суб'єктів господарювання на інших ринках;

провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності лише в разі беззбитковості кожного з них.

На переконання Голови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг Валерія Саратова, нові правила зроблять неможливим перекладання підприємствами своїх збитків від суміжної діяльності на тариф і як наслідок на кінцевого споживача.

«Підприємства комунального сектору можуть займатися будь-якою діяльністю: від повірки лічильників, до прокладання комунікацій. Будь-якою. Але у Комісії одна вимога – ця діяльність не повинна бути збитковою. І ми будемо за цим суворо стежити», – підкреслив Валерій Саратов.

 

версія для друку