українська російська англійська
За 3 роки вчені Миколаївської астрономічної обсерваторії дослідили рухи понад 9 тис. зірок зі супутниками
15.03.2013 | 18:22
Прес-служба Державного агентство з питань науки, інновацій та інформатизації

Точні позиційні спостереження зірок завжди були основою для вивчення структури і будови Галактики та Сонячної системи. Завдяки цим дослідженням вчені створюють фундаментальні каталоги положень та власних рухів зірок. Сучасний рівень розвитку обчислювальної техніки, автоматизація процесу спостережень та вдосконалення статистичних методів, які застосовуються при аналізі результатів спостережень, дозволяють значно розширити коло завдань, що вирішуються методами астрономії.

Сьогодні в НДІ "Миколаївська астрономічна обсерваторія", що перебуває у віданні Державного агентства з питань науки, інновацій та інформатизації, такі завдання вирішуються під керівництвом доктора фіз.-мат. наук, професора, Заслуженого діяча науки і техніки України Пінігіна Геннадія Івановича. Найбільш актуальним завданням є пошук екзопланет, тобто планет за межами Сонячної системи, які рухаються навколо інших зірок.

Аналіз результатів космічних спостережень дозволив аастрономам дійти висновку, що принаймні у третини всіх зірок Всесвіту є планетарні системи або супутники. За три роки роботи космічного апарату «Кеплер» було відкрито понад 2321 кандидатів в планети за результатами аналізу змін і коливань яскравості зірок. Однак лише 105 з них були підтверджені різними науковими групами дослідників.

Для того, щоб кандидати на звання планет були однозначно ідентифіковані як планети, потрібно зібрати додаткові дані. Одним з методів пошуку кандидатів у зірки з невидимими компонентами є порівняння власних рухів зірок, отриманих за різні періоди. Якщо для даної зірки різниця «квазімиттєвих» і «довготривалих» власних рухів статистично значуща, існує велика ймовірність присутності в неї супутника або екзопланети.

Впродовж 2008-2011 років на телескопі Аксіальний меридіанний круг Миколаївської обсерваторії проводилися високоточні спостереження зірок з метою створення каталогу положень і власних рухів близько 250 тис. зірок нашої Галактики. За результатами аналізу власних рухів було знайдено 9379 зірок, в русі яких присутні нерівномірності, можливою причиною яких є невидимі супутники цих зір. Понад 90% цих об’єктів вперше визначені як кандидати в подвійні та кратні системи. Цей список може стати основою для програм спостережень на великих інструментах, які повинні підтвердити їх подвійну природу, а також визначити їхні астрофізичні характеристики, необхідні для детального вивчення галактичної околиці Сонця.

Крім того, у результаті аналізу спостережень був створений каталог 1966 швидких зірок, власні рухи яких перевищують 150 мсд/рік. Більшість з них є найближчими до нашого Сонця. Також були отримані нові значення складових просторового руху Сонця і параметрів галактичного обертання.

 

Комп’ютерна модель нашої Галактики - Чумацький Шлях (http://ru.wikipedia.org/wiki/Млечный_ путь)

 

версія для друку