українська російська англійська
В Україні розпочався Всеукраїнський тиждень боротьби із туберкульозом
19.03.2013 | 15:13
Прес-служба Державної служби з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціальних захворювань

18 березня стартував Всеукраїнський тиждень боротьби із туберкульозом, покликаний привернути увагу громадськості до проблеми поширення цього захворювання. Про це йшлося під час прес-конференції в Міністерстві охорони здоров'я України. У рамках акції в областях України буде проведено низку інформаційних та профілактичних заходів, які дозволять громадянам отримати необхідні консультації та пройти обстеження.

"У ці дні в кожній області країни пройдуть публічні заходи інформаційно-просвітницького, профілактичного характеру. Головним завданням під час проведення цього тижня є донесення до наших співвітчизників важливих повідомлень про те, що туберкульоз виліковний і аж ніяк не є вироком для людини. На сьогодні в країні створено усі можливості для належної діагностики, лікування та соціальної реабілітації. Крім того, ми хотіли б ще раз нагадати - поширення туберкульозу є соціально небезпечною проблемою, тому її вирішення залежить не лише від якості функціонування  вітчизняної фтизіатричної служби. Надзвичайно важливою є соціальна складова", - повідомив журналістам заступник Міністра охорони здоров'я України Олександр Толстанов.

За словами О. Толстанова, заходи, які проходитимуть протягом поточного тижня в усіх областях, допоможуть мобілізувати зусилля як державного сектору, так і представників громадськості у кожному регіоні, актуалізувати питання поінформованості українців щодо шляхів передачі та захисту від захворювання.

Як повідомив Перший заступник Голови Держслужби України соцзахворювань Євген Ханюков, у багатьох областях в людних місцях функціонуватимуть пересувні флюорографи, громадяни матимуть можливість отримати консультації та вичерпну інформацію щодо методів захисту від зараження туберкульозом та медичних пунктів, де надається спеціалізована медична допомога.

"Протягом минулого року в Україні процеси діагностики та лікування туберкульозу приведено у відповідність міжнародним стандартам шляхом затвердження Уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги за темою "Туберкульоз". У країні проваджується електронний реєстр хворих на туберкульоз, значно вдосконалено механізм розрахунку потреби у протитуберкульозних препаратах, яка передбачає формування річного запасу ліків, а головне - забезпечено повну потребу в препаратах», - зазначив він.

Є. Ханюков наголосив на тому, що Держслужба України соцзахворювань здійснюватиме контроль за використанням препаратів у регіонах з метою недопущення випадків, коли пацієнти не отримують необхідних ліків чи купують їх за власний кошт.  

На час проведення Всеукраїнського тижня боротьби із туберкульозом комунікаційну координацію заходів здійснюватимуть регіональні АКСМ координатори Програми "Зупинимо туберкульоз в Україні", яку реалізовує  фонд Ріната Ахметова "Розвиток України" в рамках 9-го раунду гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією. Щодо детальної інформації про заходи радимо звертатися до АКСМ-координаторів у своєму регіоні.  

Довідково:

Реалізація заходів "Загальнодержавної програми протидії захворювання на туберкульоз у 2007-2011 роках" дозволила: знизити показник захворюваності на туберкульоз на 19,2 % (з 83,2 до 67,2 на 100 тис. населення; знизити смертність третину (31,4 % з 22,3 до 15,3 на 100 тис. населення).

Захворюваність на туберкульоз у 2012 році склала 68,1 випадки на 100 тис. Спостерігається лише незначне збільшення рівня захворюваності - на 1,3%. Це на 20% менше порівняно з 2005 роком, коли відзначався максимальний рівень цього показника.  Кількісне зростання захворюваності у 2012 році частково відбулося внаслідок покращення діагностики туберкульозу в Україні, ширшому запровадженню експрес-діагностики. Це також можна класифікувати і як результат інформаційної роботи з населенням з фокусом на групи підвищеного ризику.

На тлі поступової стабілізації епідемічної ситуації, загрозу становить поширення мультирезистентного туберкульозу. Так, у 2012 році на мультирезистентний туберкульоз вперше захворіло біля 6 тис. осіб.  Урядом України прийнято рішення про розробку планів покращення стану протитуберкульозних закладів у кожному регіоні на 2013-2015 роки. Упродовж 2012 року вдосконалено стандарти діагностики та лікування туберкульозу, механізмів забезпечення протитуберкульозними препаратами, поступово запроваджується поіменний реєстр хворих.

У 2011-2012 роках зекономлено бюджетних коштів на закупівлю протитуберкульозних препаратів і виробів медичного призначення майже на 50 млн. грн., що дозволило істотно збільшити забезпечення закладів охорони здоров'я. Оптимізація номенклатури закупівель, разом зі зниженням рівня цін, дозволили більш ніж в 2 рази збільшити охоплення лікуванням хворих на мультирезистентний туберкульоз (МРТБ). Виконання заходів "Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки" дозволить знизити рівень захворюваності на туберкульоз на 5 % та смертність від нього на 10%, надасть змогу зменшити темпи поширення мультирезистентного туберкульозу.

За додатковою інформацією звертайтеся за тел.: 287-87-24, 096-379-27-72 - Грамотна Юлія.

версія для друку