українська російська англійська
З метою лібералізації візового режиму з ЄС Уряд пропонує низку законодавчих змін
21.03.2013 | 11:00
Прес-служба Міністерства юстиції

Кабінет Міністрів пропонує  внести зміни до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення здійснення фінансового контролю та урегулювання конфлікту інтересів. Законопроект  було розроблено Міністерством юстиції на виконання Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України та схвалено 20 березня 2013 року на засіданні Уряду.

Як повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович, передбачені проектом зміни дозволять удосконалити правове регулювання системи здійснення фінансового контролю та контролю щодо урегулювання конфлікту інтересів, а також дозволять забезпечити подальший розвиток системи запобігання і протидії корупції, що сприятиме більш ефективній роботі з подолання цього явища. Перед направленням до Кабінету Міністрів законопроект пройшов експертизу Ради Європи, за результатами якої отримав позитивні висновки.

Йдеться, зокрема, про удосконалення положень Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» за результатами моніторингу його практичного застосування.

Так, зміни спрямовані на удосконалення положень щодо спільної роботи близьких осіб. Згідно з урядовим законопроектом допускається спільна робота близьких осіб, які працюють у сільських населених пунктах, крім тих, що є районними центрами, а також осіб, які працюють у сфері соціального захисту крім тих, які працюють в державних органах, органах влади Автономної Республіки Крим та органах місцевого самоврядування.

Зміни також стосуються обмежень стосовно осіб, які звільнилися з посад або припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Згідно проекту обмеження поширюються лише на укладення трудових договорів та договорів у сфері підприємницької діяльності з юридичними особами приватного права або фізичними особами-підприємцями.

Запропоновані зміни торкнуться також проведення спеціальної перевірки щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов’язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Згідно проекту перевірка не проводитиметься при переведенні, а також скорочено перелік документів, які подаються для проведення спеціальної перевірки.

Крім того, зміни стосуються проведення антикорупційної експертизи. Згідно проекту запроваджуватиметься проведення експертизи чинних нормативно-правових актів.

Зміни стосуються захисту осіб, які повідомили про корупційні правопорушення. Згідно проекту прямо заборонятиметься звільнення, переведення, атестація, зміна умов праці таких осіб  тощо у зв’язку з повідомленням про корупційне правопорушення.

Також, пропонуються зміни щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення, та надання інформації з нього. Зокрема, пропонується визначити на законодавчому рівні порядок внесення відомостей про осіб, яких притягнуто до відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, до зазначеного Реєстру та надання інформації з нього.

Крім того, проектом передбачено деталізувати форму декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру та уточнити підстави для звільнення з роботи/служби осіб, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, пов’язані з порушенням обмежень, передбачених цим Законом.

Указані зміни розроблялися на виконання Плану заходів з реалізації рекомендацій, які містяться у другій оцінці Європейської Комісії прогресу України у виконанні І-ї (законодавчої) фази Плану дій щодо лібералізації ЄС візового режиму.

Крім того, пропоновані проектом Закону зміни кореспондуються з рекомендаціями, наданими експертами Європейської Комісії, в частині запровадження механізму фінансового контролю та контролю за дотриманням законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, окремих прирівняних до них осіб.

 

версія для друку