українська російська англійська
Р.Богатирьова: Реформа медичної галузі - перший етап довгострокової політики розвитку системи охорони здоров'я
22.03.2013 | 15:57
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Про важкий стан справ в медицині та необхідність її глибокої модернізації, технічного переоснащення, кадрового забезпечення дискутували практично з перших років незалежності нашої держави, але до практичних змін руки дійшли лише у 2010 році, зазначила Міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова, виступаючи у Верховній Раді України під час «Години запитань до Уряду». Президент Віктор Янукович, підкреслила Міністр, в ініційованій ним програмі реформ визначив медичну реформу як одну з пріоритетних.

Ініційована Головою держави стратегія реформ у медичній галузі повністю гармонізована з європейською політикою Здоров’я-2020, відзначила керівник МОЗ України. На її основі розроблений загальнонаціональний проект програми «Здоров’я-2020. Український вимір». Цей документ, за словами Раїси Богатирьової, практично готовий для того, щоб народні депутати його розглянули і схвалили.

«Перший етап змін, без сумніву, болісний і потребує дуже великого обсягу фінансів. Але саме на цьому етапі опробовуються справжня нова структура, нові механізми та алгоритми функціонування медичної галузі», – зауважила Раїса Богатирьова. Міністр охорони здоров’я нагадала, що медична реформа почала здійснюватися в чотирьох пілотних регіонах: У Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та місті Києві. Набутий досвід роботи, в тому числі і деякі негативні моменти, дозволить далі впроваджувати зміни більш системно, у відповідності з потребами та специфікою кожної області та кожної соціальної групи. Раїса Богатирьова висловила переконання в тому, що подальші зміни мають відбуватися на основі постійного діалогу між владою та професійною медичною спільнотою у кожному регіоні із обов’язковим урахуванням усіх пропозицій щодо структури і спеціалізації лікувальних закладів, кадрового забезпечення, вирішення соціальних питань працівників галузі і т.д.

«Ми розпочали з базисних елементів: первинної медико-санітарної допомоги та екстреної допомоги. Згідно з планом реформувань у пілотних регіонах, пріоритетом є розвиток первинної медико-санітарної допомоги зі створенням мережі закладів, з комплектацією їх сучасним оснащенням та сімейними лікарями. Медичні заклади первинного, вторинного та третинного рівня мають бути розділені за функціями і, без сумніву, будуть проходити реорганізацію», – повідомила Міністр.

За її словами, протягом 2011-2012 років в пілотних регіонах майже повністю створена мережа первинної медицини. У 2012 році сформовано 160 центрів первинної медико-санітарної допомоги. Для оснащення амбулаторій цих центрів було виділено 327 мільйонів гривень. Там, де запрацювали нові, належним чином оснащені та забезпечені кадрами амбулаторії, спостерігається збільшення кількості звернень саме з профілактичною метою на 17%, зменшення викликів швидкої медичної допомоги на 15%, зменшується госпіталізація людей, які мають важкі ускладнення, звернула увагу Раїса Богатирьова. Вона запевнила, що у 2013 році досвід створення центрів первинної медико-санітарної допомоги буде поширено і на регіони, де до кінця цього року планується створити 548 центрів первинної медико-санітарної допомоги.

«Водночас, ми розуміємо, що потрібно і далі проводити інтенсивну роботу щодо забезпечення лікарями сімейної практики центрів первинної медико-санітарної допомоги. У цьому році планується перекваліфікувати три тисячі медичних працівників для роботи на первинній ланці і збільшити державне замовлення у медичних навчальних закладах за спеціальністю «сімейний лікар» до 7,5 тисячі осіб», – зазначила Раїса Богатирьова. Сьогодні працюють курси по підготовці сімейних лікарів, впроваджується програма місцевих стимулів, і робиться все необхідне для того, щоб первинна медико-санітарна допомога виконувала свою функцію: забезпечення доступної, якісної, безпечної і висококваліфікованої медичної допомоги, повідомила Міністр.

Вона також нагадала, що завершення реформи первинної медико-санітарної допомоги заплановано на 2020 рік, коли перехід до надання первинної медичної допомоги на засадах загальної практики - сімейної медицини повинен відбутися по всій країні.

«З поширенням сімейної медицини тісно пов’язаний інший перспективний напрямок реформування всієї галузі – це профілактика захворювань», – підкреслила Раїса Богатирьова. Вона наголосила, що ключовим пріоритетом національної політики охорони здоров’я має бути пропаганда здорового способу життя як основи нової культури високої якості життя та зміни ціннісних орієнтирів в охороні здоров’я. 

Крім того, за словами Міністра, у нинішньому році почалося впровадження нової екстреної медичної допомоги на основі нового закону «Про екстрену медичну допомогу». На всіх територіях створені центри екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. У 2013 році будуть формуватися пункти розміщення бригад екстреної допомоги та створення диспетчерських служб.

Вже проводиться підготовча робота до етапу формування якісного вторинного рівня медичної допомоги, поінформувала Раїса Богатирьова. «Нам потрібна концентрація ресурсів, щоб в наступні роки перейти до якісних змін надання допомоги на вторинному рівні», – заявила вона.

Раїса Богатирьова особливо підкреслила, що Міністерство охорони здоров'я і Уряд України приділяє велику увагу питанню гідної оплати праці медичних працівників та підвищення їхнього соціального статусу як одного з основних засобів поліпшення ситуації з кадрами у вітчизняній медицині. У 2012 році у пілотних регіонах заробітна плата працівників центрів первинної медико-санітарної допомоги збільшилася на 50%.

Крім того, за словами Міністра, деякі болючі питання, які не вирішувалися протягом десятиліть, за ініціативи Уряду та Міністерства, були вирішені протягом двох років. Зокрема, медичним і фармацевтичним працівникам було встановлено надбавку за вислугу років, підвищено рівень заробітної плати медичним працівникам спеціалізованих протитуберкульозних закладів охорони здоров'я.

«Саме реформа медичної галузі - це перший і необхідний етап нової довгострокової політики розвитку національної системи охорони здоров'я», - резюмувала Богатирьова.

версія для друку