українська російська англійська
МОН про вартість підручників
25.03.2013 | 17:23
Прес-служба Міністерства освіти і науки

Вкотре, із року в рік, певні засоби масової інформації оприлюднюють  недостовірну та неповну інформацію щодо закупівлі Міністерством освіти і науки підручників.

Зазначимо, що відповідно до Закону України «Про освіту» громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах. Тож, з цією метою Міністерство забезпечує випуск підручників, посібників, методичної літератури та безкоштовно передає їх до навчальних закладів.

Закупівлі підлягають лише ті підручники, які стали переможцями Всеукраїнського конкурсу рукописів підручників. Оскільки, переможцями стають саме рукописи авторів (які створюються відповідно до начальних програм та навчальних планів), то вартість підручника, що закуповується, включає в себе технологічних процес його виготовлення (який має низку етапів) та складається не тільки з витрат на папір, картон, плівку та поліграфічні витрати, а ще й з редакційних та видавничих (авторські гонорари, розроблення оригінал-макетів, художні та редакційні витрати). Вказані витрати щодо кожного підручника розподіляються на загальний наклад (тираж, обсяг) підручників, що закуповується, тобто, чим менший тираж, тим більший відсоток витрат у загальній вартості підручника.

Якщо уважно проаналізувати оголошення про проведення процедури закупівлі підручників, опублікованого у бюлетені «Вісник державних закупівель», то можна  помітити чітку залежність ціни від тиражу (накладу) підручників, що підлягають закупівлі.

Окрім того, навіть з тексту повідомлень у ЗМІ можна побачити, що МОН вдалося зменшити вартість малотиражних підручників, у порівнянні з попередніми роками, у тому числі, завдяки своєчасно проведеним Міністерством низки заходів (зокрема, створенню фонду офсетного паперу).

Ось для порівняння: вартість найдорожчого підручника мовами національних меншин у 2013 році становить лише 365,64 гривні, коли, приміром, вартість підручника з біології мовами національних меншин у 2009 році становив 870,50 грн.

Ставлячись із розумінням до прагнення журналістів оприлюднювати інформацію сенсаційного/скандального характеру, все ж таки звертаємося з проханням – перед оприлюдненням будь-якої інформації уважно вивчати питання, перевіряти факти та використовувати право на звернення до відповідних підрозділів Міністерства для отримання необхідної достовірної інформації.

версія для друку