українська російська англійська
Затверджено Адаптовану клінічну настанову з діагностики та лікування дітей хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД
26.03.2013 | 14:25
Прес-служба Державної служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань

Під час наради дитячих лікарів-інфекціоністів та педіатрів регіональних центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, яка проходила у столиці, було затверджено проект Адаптованої клінічної настанови з діагностики та лікування дітей хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Участь у нараді взяли заступник Голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко, головний педіатр МОЗ України Раїса Мостовенко, заступник начальника управління охорони материнства, дитинства та санаторного забезпечення МОЗ України Валентина Коломейчук, завідуюча Центром «Клініка для лікування дітей, хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД» Світлана Комар, представники ДУ «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України», а також науковці, дитячі інфекціоністи та педіатри з усіх регіонів України.

Клінічна настанова містить систематизовані положення стосовно організації та надання медичної та соціальної допомоги дітям, у яких виявлено ВІЛ. Документ базується на принципах доказової медицини і має на меті допомогти лікарю і пацієнту в прийнятті раціонального рішення в різних клінічних ситуаціях.

У процесі роботи над Клінічною настановою до потреб та можливостей медичної системи України було адаптовано кращі світові практики та рекомендації в галузі надання медичної та медико-соціальної допомоги дітям з діагнозом ВІЛ-інфекція. Йдеться про положення Клінічного протоколу ВООЗ для Європейського регіону «Лікування та допомога при ВІЛ/СНІДі». Документ також враховує оновлені рекомендації з лікування ВІЛ-інфекції у дітей Національного інституту здоров'я США, Педіатричної європейської мережі з лікування СНІДу (PENTA), а такожрезультатах окремих наукових досліджень.  Над проектом Настанови, який пройшов громадське обговорення, працювала низка міжнародних та вітчизняних фахівців, які ввійшли до складу відповідної робочої групи.

На основі Клінічної настанови буде розроблено та прийнято уніфікований клінічний протокол медичної допомоги – нормативного документу, яким керуватимуться медичні працівники у роботі з дітьми, яким встановлено діагноз ВІЛ-інфекція, СНІД, ко-інфекція ВІЛ/ТБ та інші супутні захворювання.

Також під час наради фахівці зосередили увагу на проблемних аспектах в організації та наданні медичної допомоги дітям, в яких виявлено ВІЛ. Обговорювалося також питання проведення профілактичних програм серед представників груп ризику цієї вікової категорії. Заступник Голови Держслужби України соцзахворювань Олена Єщенко зупинилася на пріоритетах державної політики в сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні: забезпеченні доступу дітей, яких торкнулася епідемія ВІЛ-інфекції, до послуг з профілактики, діагностики та лікування ВІЛ-інфекції.

«У 2012 році профілактичними програмами в Україні охоплено 26,8 тис дітей та підлітків у віці 10-18, які належать до груп ризику. Для них були проведені міні-тренінги з розвитку навичок безпечного способу життядержавних та недержавних притулках та центрах соціально-психологічної реабілітації), консультації з питань ВІЛ/СНІД для підлітків у віці 10-18 років (в закладах та в режимі аутріч), тестування на ВІЛ (для підлітків у віці 14-18 років в закладах та в режимі аутріч). Для підростаючого покоління підготовлено ряд інформаційних матеріалів, які містять відповіді на найбільш гострі питання щодо ВІЛ з урахуванням вікової категорії», - пояснила О.Єщенко.

Представник Держслужби України соцзахворювань повідомила, що на сьогодні держава забезпечує безоплатний доступ ВІЛ-інфікованих осіб до  безперервної антиретровірусної терапії, як для дорослих, так і для дітей.

«За час епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні понад 36 тисяч дітей народжені ВІЛ-інфікованими матерями. Крім медичного аспекту, в роботі з дітьми, який зачепила епідемія, надзвичайно важливою є соціальна складова. Ми зіштовхуємося з проблемами сирітства, відмови матерів від ВІЛ-інфікованої дитини. На сьогодні в нашій країні всиновлено 119 ВІЛ-позитивних дітей, однак ще півтисячіпотребують родинного піклування та зростання у повноцінній сім’ї», - зазначила вона.

О.Єщенко також наголосила на необхідності комплексного підходу до зниження захворюваності на ВІЛ-інфекцію у матерів і дітей грудного молодшого віку: забезпеченні первинної профілактика ВІЛ-інфекції, попередженні небажаних вагітностей у ВІЛ-інфікованих жінок, профілактиці передачі ВІЛ від матері до дитини, наданні допомоги, лікування та підтримки ВІЛ-інфікованим жінкам, їх дітям та сім'ям.

Довідково

На сьогодні в Україні: 36,5 тисяч дітей народжених ВІЛ-позитивними матерями (щорокубільше 4 тисяч дітей); 2929 дітей – ВІЛ статус підтверджено, 829 – хворі на СНІД; 6899 – ВІЛ-статус уточнюється; 326 дітей померло від хвороб, обумовлених СНІДом; 119 ВІЛ-позитивних дітей усиновлено, більше 500 потребують цього.

Адаптована клінічна настанова з діагностики та лікування дітей хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД розроблена на виконання: Наказу МОЗ України від 03.11.2009 № 798/75 «Про затвердження уніфікованої методики з розробки клінічних настанов, медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів, локальних протоколів медичної допомоги (клінічний маршрут пацієнта) на засадах доказової медицини»; Наказу МОЗ України від 11.03.2011 № 141 «Про затвердження Методичних рекомендацій «Уніфікована методика розробки індикаторів якості медичної допомоги».

 

версія для друку