українська російська англійська
Затверджено правила професійної етики нотаріусів України
02.04.2013 | 18:17
Прес-служба Міністерства юстиції

Міністерством юстиції затверджено Правила професійної етики нотаріусів України.  Відповідний наказ підписав Міністр юстиції Олександр Лавринович.

Правила містять загальні стандарти професійної етики нотаріусів та визначають загальні приписи щодо норм поведінки представників цієї професії. 

За словами Міністра юстиції, правила професійної етики були розроблені відповідно до закону «Про нотаріат», зокрема, відповідно до законодавчих вимог стосовно обов‘язків нотаріуса. Запропоновані стандарти професійної етики були також обговорені та схвалені Першим всеукраїнським з’їздом нотаріусів, що відбувся у Києві 29 березня 2013 року.

Правила є обов’язковими для нотаріусів. Їх порушення тягне за собою відповідальність у порядку і випадках, передбачених Законом України «Про нотаріат».

Правила включають стандарти професійної етики нотаріуса. Наприклад, на виконання вимог законодавства та присяги нотаріус повинен не вчиняти дій, які могли б поставити під сумнів неупередженість та незалежність нотаріальної діяльності. Нотаріус зобов‘язаний постійно підвищувати свій професійний рівень, юридичну та технічну компетентність. Представники нотаріальної професії повинні уникати залучення до політичної діяльності, яке не дозволяє зберегти статус нейтральності тощо.

Крім того, Правилами визначені морально-етичні та професійно-етичні принципи нотаріуса при здійсненні професійної діяльності.  Указані принципи стосуються професійної та суспільної моралі нотаріуса.

Правилами також встановлюються принципи відносин нотаріусів з Нотаріальною палатою України - професійною самоврядною організацією нотаріусів, яка була утворена Першим всеукраїнським з’їздом нотаріусів.

Крім того, встановлено стандарти відносин нотаріуса з особами, які до нього звертаються та відносини нотаріуса із засобами масової інформації.

Так, наприклад, нотаріус не має права порушувати без поважних причин встановлений режим роботи нотаріальної контори; порушувати вимоги щодо приміщення та оснащення нотаріальної контори; спілкуватися з особами, які звернулися за вчиненням нотаріальної дії, через помічника чи іншого працівника нотаріальної контори. При вчиненні нотаріальної дії нотаріус не повинен піддаватися тиску третіх осіб, впливу політичної кон’юнктури, суворо дотримуючись вимог законодавства та інтересів осіб, які до нього звернулися.

Правилами не допускається індивідуальна реклама нотаріуса в засобах масової інформації, включаючи Інтернет.

Крім того, Правила встановлюють стандарти поведінки нотаріусів у позаслужбовий час.

 

версія для друку