українська російська англійська
Консервацію та реставрацію Михайлівських мозаїк у Софійському соборі завершать до 30 червня
03.04.2013 | 12:25
Прес-служба Міністерства культури

Відбулося засідання науково-реставраційної ради Національного заповідника «Софія Київська», на якому розглянуто результати обстеження мозаїчного ансамблю Михайлівського Золотоверхого собору (7 одиниць музейного зберігання загальною площею 48 кв), представленого в експозиції виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» на другому поверсі Софійського собору. Засідання відбувалось за участю повноважного представника грантодавця – Американського посольського фонду зі збереження культурної спадщини – пані Ольги Любинецької, помічника Радника з питань преси, культури та освіти.

Про результати обстеження та хід виконання консерваційно-реставраційних робіт доповідали головний художник-реставратор проекту, завідувач науково-реставраційної майстерні заповідника Анатолій Остапчук та художник-реставратор І кваліфікаційної категорії, художник-реставратор ТОВ «Майстерня по реставрації живопису» Володимир Мінько.

Вони повідомили, що під час обстеження мозаїк ХІІ ст., окрім цілком закономірних пилових забруднень, на значній площі зображень виявлено залишки воскового покриття, оскільки лицьовий бік окремих ділянок смальти, ще у 1934р. під час їх демонтажу зі стін Михайлівського Золотоверхого собору було вкрито восково-каніфольною мастикою. Наприкінці 1936р., під час монтажу мозаїк в апсиді, яка була спеціально зведена для розміщення композиції «Євхаристія» у 1935р., така ж мастика використовувалась для затирання швів на стиках та для заповнення втрачених ділянок. На одному з зображень - обличчі ангела - виявлене більш пізнє лакове покриття, походження якого та хімічний склад наразі встановлюється.

Крім того, було виявлено численні сліди від втручання художників у 2000 році, коли майстри знімали кальки з автентичних фрагментів мозаїчних зображень для їх відтворення у відбудованому Михайлівському Золотоверхому соборі - йдеться про залишки пластиліну, набиті цвяхи тощо. Це видалити значно складніше, оскільки від тривалого контакту з пластиліном на окремих фрагментах мозаїчного набору утворились жирові плями. А при видаленні цвяхів є реальна небезпека порушення контакту кубиків смальти та природного каміння з цементною основою, оскільки  вже зараз на окремих ділянках це має місце.

Таким чином, проведено повне обстеження мозаїчного набору та завершено підготовчий етап. Реставратори приступили до заключного етапу виконання передбачених проектом робіт. Для очищення та консервації мозаїк художники-реставратори застосовують методи, які передбачають мінімальне втручання. У ході проведення консерваційно-реставраційних робіт заплановано: очищення мозаїк по всій площині від пилу і бруду; очищення поверхні мозаїк від восково-каніфольної мастики; закріплення мозаїчних кубиків, що розхитані або мають слабкий зв'язок з основою, із застосуванням полібутилметакрилату; очищення поверхні мозаїк від залишків олійного живопису; видалення всіх цвяхів, забитих в мозаїку, зняття шпаклівки, яка закриває кілька рядів смальти під верхнім карнизом; остаточне видалення з мозаїчної поверхні залишків пластиліну, а також масних плями та плям фарби, що потрапили на поверхню мозаїки під час виконання копіювань, а також виконання, за необхідності, нових тонувань в місцях стиків мозаїчних фрагментів.

Науковим керівником робіт виступає багаторічний дослідник Михайлівських мозаїк – кандидат мистецтвознавства, завідувач відділу історичних досліджень Національного заповідника «Софія Київська» Юрій Коренюк. Він наголосив, що остання реставрація мозаїчного ансамблю Михайлівського Золотоверхого собору була проведена у 1978р., тобто 35 років тому. У сьогоднішніх дослідників є унікальна можливість зробити точну картограму всіх аутентичних та «перебраних», ділянок мозаїки. Крім того, на всіх етапах виконання робіт проводиться ретельна фотофіксація.

Усі консерваційно-реставраційні роботи будуть завершені до 30 червня 2013 року, як це передбачено умовами гранту. Підсумком реалізації проекту стане видання  каталогу «Мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» трьома мовами (українською, англійською та російською).

Нагадаємо, проект «Робота, спрямована на збереження колекції автентичних мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору» переміг у міжнародному конкурсі та виграв грант Американського посольського фонду зі збереження культурної спадщини на його реалізацію.

Програма реставрації мозаїчного ансамблю розроблена та реалізовується найбільш досвідченими реставраторами – представниками української школи реставраторів монументального мистецтва. Програму було затверджено Науково-методичною радою Міністерства культури України.

У цілому, грантом передбачено проведення наступних видів робіт:

І. Реставрація мозаїк ХІІ ст. Михайлівського собору в експозиції виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» (2-й поверх Софійського собору) – 7 одиниць музейного зберігання.

ІІ. Консервація, реставрація та приведення до експозиційного вигляду мозаїк ХІІ ст. Михайлівського Золотоверхого собору, які зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська» – 3 одиниці музейного зберігання.

ІІІ. Дослідження та приведення до експозиційного стану розсипного набору мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору, які зберігаються у фондах Національного заповідника «Софія Київська» – близько 100 кг набору.

ІV. Петрографічні дослідження складу розчинів залишків тинькового шару фрагментів мозаїк та спектрографічні дослідження скла мозаїчної смальти Михайлівського Золотоверхого собору у фондах Заповідника.

V. Видання каталогу «Мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» з публікацією усіх збережених до сьогодні частин мозаїчного ансамблю собору, що зберігаються у Національному заповіднику «Софія Київська» та у музеях на території Російської Федерації, доповнених результатами новітніх досліджень палітри мозаїк та тинькових розчинів.

Виконання запланованих робіт з реставрації та дослідження мистецького мозаїчного комплексу Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст. дасть змогу доповнити існуючу експозицію виставки «Мозаїки і фрески Михайлівського Золотоверхого собору ХІІ ст.» відреставрованими експонатами з фондів Заповідника, які ніколи раніше не експонувались.

версія для друку