українська російська англійська
Київський міський центр здоров'я закликає киян звернути увагу на підвищений артеріальний тиск
03.04.2013 | 18:04
КИЇВСЬКА МДА

Напередодні Всесвітнього дня здоров’я Київський міський центр здоров’я закликає киян звернути увагу на власне самопочуття, зокрема, на підвищений артеріальний тиск.

Близько 90-95% випадків артеріальної гіпертензії відносять до категорії есенціальної (первинної) гіпертонії або гіпертонічної хвороби, яка характеризується появою високого кров’яного тиску без будь-яких очевидних медичних причин. Решта 5-10% випадків мають назву «вторинна, симптоматична гіпертонія» і спричинені хворобами інших органів та систем (нирок, артерій, серця або ендокринної системи). Усього існує понад 50 захворювань та клінічних станів, що можуть призвести до розвитку вторинної гіпертонії.

У 2012 році рівень первинної захворюваності на хвороби системи кровообігу серед дорослого населення столиці була зареєстрована у понад 590 випадків. Загальна кількість зареєстрованих хворих з гіпертонічною хворобою у 2012 році становила 652 607 осіб.

Медики зазначають, що наразі не визначено пряму причину появи гіпертонічної хвороби, проте є багато факторів, які підвищують ризик її розвитку, а саме: вік, стать, спадковість, маса тіла, аліментарні фактори (надмірної кількості кухонної солі, недостатнє надходження до організму калію, кальцію та магнію), куріння, стреси, недостатня фізична активність.

За результатами 20-річного проспективного дослідження ННЦ «Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска НАМН України», артеріальна гіпертензія підвищує ризик загальної смертності в 4,5 рази у чоловіків та в 2 рази у жінок.

Лікарі зазначають, легка та помірна артеріальна гіпертензія зазвичай протікає безсимптомно, інколи може спостерігатися біль у потиличній ділянці голови, особливо як реакція на зміну погоди (коливання атмосферного тиску). Щоб вчасно виявити проблему і розпочати необхідне лікування важливо періодично контролювати рівень артеріального тиску. Тривалий перебіг хвороби може призвести до ураження органів-мішеней: спричиняти помірну гіпертрофію лівого шлуночка, ураження нирок, сітківки, інфаркт міокарду, інсульту.

Нагадаємо, що у 2012 році за ініціативою Уряду України розпочалось впровадження пілотного проекту з регулювання цін на лікарські засоби для лікування хворих на гіпертонію. Участь у проектів беруть 95 аптечних закладів КП «Фармація». Для інформування населення міста щодо порядку забезпечення лікарськими засобами хворих осіб у робочі дні працює «Гаряча лінія департаменту охорони здоров’я» тел.: (044) 234-55-26, час роботи 10.00-17.00 (обідня перерва 13.00-14.00).

версія для друку