українська російська англійська
В Україні в 2012 році поліпшилися основні медико-демографічні показники
05.04.2013 | 17:04
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Упродовж минулого року досягнуто позитивних змін у основних медико-демографічних показниках. Такий висновок зробив заступник Міністра охорони здоров'я України Олександр Толстанов у своєму виступі під час розширеного підсумкового засідання колегії МОЗ України.

За даними оперативного моніторингу, показник материнської смертності за 2012 рік в 1,3 рази менше рівня 2011 року та в 1,9 рази - рівня 2010 року, зазначив Олександр Толстанов. Показник малюкової смертності у 2012 році порівняно з 2011 роком знижено на 15%. Упродовж останніх років структура смертності дітей до року не змінюється: більше половини випадків становлять стани, які виникають у перинатальному періоді.

У структурі причин материнської смертності протягом багатьох років на першому місці (понад 50%) - екстрагенітальна патологія та акушерські кровотечі, констатував заступник Міністра. Понад 60% випадків материнських смертей пов'язані з суто акушерськими причинами (акушерські кровотечі, сепсис, акушерські емболії). Водночас відсоток випадків смертей жінок від причин, пов'язаних із ускладненнями внаслідок важкої екстрагенітальної патології, знизився на 9%, проте майже вдвічі зросла кількість септичних ускладнень (з 10,8 до 23,1%), що, за словами доповідача, потребує аналізу та вживання відповідних заходів.

Олександр Толстанов також наголосив, що за минулий рік в Україні народилось на 18 тисяч дітей більше, ніж у 2011 році. Підсумкова народжуваність склала 520,7 тис., а коефіцієнт народжуваності зріс з 11,0 до 11,4 на 1000 жителів. Максимальний рівень народжуваності був у Рівненській області - 15,9 на 1000 жителів, у п'ятірці лідерів Закарпатська (15,1), Волинська (14,8), Чернівецька (12,8) і Одеська (12,7) області. Найнижчий рівень народжуваності зареєстрований у Чернігівській області - 9,4 на 1000 жителів. Серед аутсайдерів також Луганщина - 9,6, Сумщина - 9,7 та Донеччина - 9,8.

Для підвищення доступності медичної допомоги матерям та дітям в Україні під патронатом Президента України Віктора Федоровича Януковича продовжується впровадження національного проекту "Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства" зі створення мережі перинатальних центрів в Україні, який розпочато у 2011 році, акцентував заступник Міністра.

Завдяки реалізації проекту продовжується реформування системи охорони здоров'я матерів та дітей шляхом регіоналізації акушерської допомоги та створення мережі перинатальних центрів ІІ та ІІІ рівня. Упродовж 2012 року відкрито 7 перинатальних центрів ІІІ рівня у Кіровоградській, Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Житомирській, Полтавській областях, у Автономній Республіці Крим. Найближчим часом запрацюють на повну потужність перинатальні центри в Рівненській, Луганській, Запорізькій та Хмельницькій областях. У 2013 році будуть відкриті перинатальні центри у Івано-Франківській, Львівській, Київській, Черкаській, Чернівецькій, Херсонській областях та Києві.

За словами Олександра Толстанова, на фінансування національного проекту зі створення мережі перинатальних центрів ІІІ рівня у 2012 році виділено 379,6 млн. грн., що майже втричі більше, ніж у 2011 р. Важливою складовою є підтримка реалізації проектів за рахунок коштів місцевих бюджетів, які покривають від 20 до 30% від їх загальної вартості.

Заступник Міністра охорони здоров'я висловив упевненість, що успішна реалізація національного проекту "Нове життя - нова якість охорони материнства та дитинства" і в майбутньому надасть змогу поліпшити якість та доступність висококваліфікованої перинатальної допомоги та показники материнської та малюкової захворюваності.

 

версія для друку