українська російська англійська
На український ринок ввозяться ліки, вироблені в таких самих жорстких умовах, як і для жителів країн ЄС
05.04.2013 | 18:28
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Попри економічні проблеми у світі та повільне зростання вітчизняної економіки фармацевтична галузь в Україні стрімко розвивається. На цьому наголошувалося під час розширеного засідання Колегії МОЗ України, присвяченій підсумкам діяльності Міністерства у 2012 році, завданням та перспективам розвитку сфери охорони здоров'я.

За попередніми даними, обсяг фармацевтичної продукції, реалізованої вітчизняними підприємствами у 2012 році, виріс і у грошовому виразі склав понад 9787,17 млн. грн., що на 16,7% більше ніж у 2011 році.

У 2012 році рівень обсягу експорту фармацевтичної продукції порівняно з 2011 р. зріс, як у національній валюті (27,0%), так і у доларах США (26,7%), що становить 1975,87 млн. грн. та 247,25 млн. дол. США відповідно. На 12,45% збільшився обсяг внутрішнього фармацевтичного ринку України, який становить 33 489,42 млн. грн.

У Міністерстві охорони здоров'я продовжується робота щодо удосконалення проведення процедури державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів, затверджено низку наказів про державну реєстрацію (перереєстрацію) лікарських засобів, внесення змін до реєстраційних матеріалів, медичних імунобіологічних препаратів, утворено Комісію з питань державної реєстрації лікарських засобів при МОЗ України. Це забезпечує реалізацію принципів неупередженості та прозорості, уникнення корупційних чинників, принципів належної регуляторної практики, а також уможливлює відстежування заявником всіх етапів державної реєстрації лікарського засобу.

Окрім цього, постійно здійснюється робота щодо удосконалення нормативно-правової бази у сфері обігу, виробництва та контролю якості лікарських засобів. Одним із значних досягнень за 2012 рік стало прийняття Урядом постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2012 р. №717 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації лікарських засобів".

Це сприятиме подальшому удосконаленню процесу державної реєстрації (перереєстрації) лікарських засобів в Україні, надходженню на ринок України ефективних, безпечних та якісних лікарських засобів, у тому числі імунобіологічних препаратів, їхньому застосуванню відповідно до сучасної міжнародної медичної практики, належному виробництву в Україні ефективних, безпечних та якісних вітчизняних лікарських засобів/імунобіологічних препаратів, забезпеченню відповідності правилам і нормам ЄС, рекомендаціям ВООЗ, Міжнародної конференції з гармонізації (ICH) щодо обігу лікарських засобів.

Варто відзначити, що однією із важливих подій 2012 р. стало впровадження щодо лікарської продукції, яка ввозиться в Україну, вимог виробництва в умовах Належної виробничої практики (GMP). Вітчизняні виробники працюють за правилами GMP вже 2 роки, а з 15.02.2013 р. на український ринок ввозяться ліки, вироблені в таких самих жорстких умовах, як і лікарські засоби, що споживають жителі країн Європейського Союзу.

Також у 2012 році відбулися значні зміни в законодавстві з питань рекламування лікарських засобів, відповідно до яких впорядковано питання рекламування безрецептурних лікарських засобів у ЗМІ, зокрема визначено Критерії та щоквартально затверджується перелік безрецептурних препаратів, рекламування яких заборонено.

З метою вирішення проблеми немедичного вживання комбінованих лікарських засобів, що містять у своєму складі кодеїн, запроваджено рецептурний відпуск таких препаратів шляхом внесення змін до критеріїв віднесення наркотичних (психотропних) лікарських засобів, що містять малу кількість наркотичних засобів або психотропних речовин і прекурсорів, до категорії лікарських засобів, які відпускаються без рецептів.

Окремим успіхом держави у поєднанні механізмів впливу на фармацевтичний ринок та забезпечення інтересів громадян, стала реалізація пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою. У цьому напрямку проведено значну роботу як Міністерством, так і обласними управліннями охорони здоров'я. МОЗ України затверджено граничні рівні оптово-відпускних цін та референтні ціни, за якими здійснюється відпуск лікарських засобів хворим на гіпертонічну хворобу за рецептами лікарів та здійснюється часткове відшкодування їх вартості громадянам.

Отримані перші результати роботи пілотного проекту свідчать про помітне зниження як граничних рівнів оптово-відпускних цін від 4% до 17,8%, так і роздрібних цін на лікарські засоби, задіяні в пілотному проекті. Так, наприклад середньозважена вартість 1 DDD амлодипіну знизилась на 16-19% порівняно з аналогічним періодом 2011 року. Також відзначено збільшення споживання лікарських засобів порівняно з аналогічним періодом 2011 року практично за всіма молекулами. Так, для амлодипіну кількість проданих на аптечному ринку DDD збільшилася на 23%.

У цілому, перші результати пілотного проекту дали надію на вирішення двох його головних завдань - зниження вартості препаратів для лікування артеріальної гіпертензії і, як наслідок, значне збільшення числа гіпертоніків, які постійно приймають ефективні гіпотензивні препарати за рекомендацією лікаря, і збільшення частки доступних та ефективних кардіологічних препаратів на українському фармацевтичному ринку.

 

 

версія для друку