українська російська англійська
Підприємствами космічної галузі виготовлено в 2012 році шість ракет-носіїв "Зеніт"
10.04.2013 | 16:46
Прес-служба Державного космічного агентства

Про основні досягнення Державного космічного агентства України та підприємств галузі за 2012 рік йшлося на брифінгу за участю Голови Державного космічного агентства України Юрія Алексєєва, який відбувся в Будинку Уряду 10 квітня 2013 та був присвячений Дню працівників ракетно-космічної галузі України

У своєму виступі Юрій Алексєєв проаналізував діяльність Державного космічного агентства України та підприємств галузі за 2012 рік, окреслив завдання та перспективи розвитку ракетно-космічної галузі України на 2013 рік. Серед основних досягнень слід відзначити значне зростання обсягів виробництва, активну участь України у міжнародних проектах, пуски українських ракет-носіїв, роботи зі створення Національної системи супутникового зв’язку «Либідь», роботи з утилізації твердого ракетного палива.

За підсумками роботи у 2012 році підприємствами галузі вироблено і реалізовано продукції на суму майже 4,3 млрд. грн. (по відношенню до 2011 року обсяги виробництва зросли - на 20%, обсяги реалізації продукції - на 19%). Експортовано продукції на 2,5 млрд. грн., що на 5% більше, ніж за 2011 рік. Частка експорту продукції в загальному обсязі реалізації складає 62%. Майже три чверті продукції, що експортована, складає ракетно-космічна техніка.

Підприємствами космічної галузі виготовлено в 2012 році шість ракет-носіїв «Зеніт», в т.ч. для проектів «Морський старт» (4 РН), «Наземний старт» (1 РН) та Російського космічного агентства (1 РН).

Проведено 3 пуски ракет-носіїв українського виробництва, які вивели на орбіту Землі три космічних апарати. Загалом за роки незалежності відбулося 128 пусків ракетоносіїв українського виробництва, якими виведено на орбіту більше 250 космічних апаратів.

В 2012 році завершено виконання четвертої національної Космічної програми на 2008-2012 роки. В рамках її реалізації виведено на орбіту космічний апарат дистанційного зондування Землі «Січ-2», для ракети-носія «Циклон-4» розроблено безплатформну інерціальну навігаційну систему «БІНС», що дозволить Україні відмовитись від закупівлі аналогічних систем за кордоном, проведено її наземні та льотні випробування, розроблено ескізні проекти перспективного бортового радіолокатора з синтезованою апаратурою антени для космічних апаратів та багатоспектрального оптичного сканера високого просторового розрізнення, розпочато роботи по створенню перспективного науково-технологічного космічного апарату «Мікросат» та перспективної системи дистанційного зондування Землі «Січ-2М».

Варто зазначити, що в рамках виконання Космічної програми України українськими вченими був виявлений новий нестійкий радіаційний пояс Землі - за допомогою супутникового телескопа електронів і протонів СТЕП-Ф, розміщеного на борту російського космічного апарата "Коронас-Фотон". 28 лютого 2013 р. NASA підтвердило появу нестійкого радіаційного поясу Землі за допомогою своїх космічних апаратів.

Окрім цього, протягом року було реалізовано 1144 планових та 364 екстрених замовлень на знімання земної поверхні космічним апаратом "Січ-2", отримано більше 1500 знімків по території Земної кулі загальною площею біля 10 млн. кв. км, з них по території України біля 300 знімків площею біля 2,3 млн. кв. км. На їх основі фахівцями ДКА виконано значні об’єми робіт щодо моніторингу надзвичайних ситуацій, вирубок лісових масивів, відстеження схожості озимих культур по різних областях України, екомоніторингу тощо.

Міжнародна діяльність ДКА України була спрямована на подальший розвиток співробітництва у космічній сфері з країнами СНД, Європейського Союзу, Північної та Південної Америки, Азійсько-Тихоокеанського регіону, Близького Сходу та Африки, а також на забезпечення виконання міжнародних зобов’язань України у сфері використання та дослідження космічного простору в мирних цілях за міжнародними договорами.

 

версія для друку