українська російська англійська
Держкіно зайнялося створенням Музею екранних мистецтв України
16.04.2013 | 15:36
Прес-служба Державного агентства України з питань кіно

У Держкіно відбулася робоча нарада щодо створення в Україні Музею екранних мистецтв.

Створення Музею екранних мистецтв передбачено окремим пунктом Указу Президента України «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка» (№ 430/2012).

Голова Держкіно Катерина Копилова підкреслила, що Україна має потужну кінематографічну історію. Саме на території нашої країна ще в 1893 році було сконструйовано перший в світі кіноапарат – тобто, за два роки до того, як це зробили брати Люм`єр. «Сьогодні в Україні є велика кількість кінораритетів, що зберігаються у квартирах кінематографістів, у невеличких музеях кіностудій, у самих кіностудіях. Йдеться про розпорошені безцінні фонди, професійним опрацюванням і належним зберіганням яких ніхто не займається», - зазначила керівник Держкіно.

За її словами, зараз основною перешкодою для створення Музею екранних мистецтв є відсутність приміщення: знайти сьогодні у Києві «інтер`єр» для такого закладу, як музей, досить проблематично. Тому учасники наради вирішили звернутися до Фонду держмайна України та до Київської міськдержадміністрації з проханням посприяти у цьому питанні.

Заступник гендиректора Національного центру Олександра Довженка Іван Козленко акцентував на необхідності негайного опису фондів кіноматеріалів, які зберігаються у Державному Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України (перебуває у сфері управління КМДА), музеї Національної кіностудії художніх фільмів ім. Довженка (на балансі Міністерства культури), музеї Одеської кіностудії (на балансі Національної спілки кінематографістів України) з метою їх зведення в Єдиний реєстр кінематографічної спадщини з наданням відповідного захисного статусу, який би убезпечив фонди від розпорошення та знищення. Реєстр стане основою формування фондів майбутнього Музею та створення тимчасових експозицій.

«Зараз найважливіше завдання – не допустити розпорошення кіноекспонатів, які ще залишилися в Україні: в спеціалізованих кіноустановах, на реструктуризованих кіностудіях, у приватних збірках. Потрібне виділення спеціальних бюджетів для викупу кіноматеріалів у приватних власників, щоб запобігти їх вивезенню з України», - сказав Іван Козленко.

Під час наради учасники дійшли згоди щодо доцільності створення Музею екранних мистецтв на базі кіноархіву Національного центру Олександра Довженка як його структурного підрозділу (після відповідних змін у статуті цього підприємства). Фонди фільмотеки, кінолабораторії та архіву Центру Довженка складуть основу фондів майбутнього Музею.

У засіданні, що пройшло під головуванням керівника Держкіно Катерини Копилової, взяли участь заступники Голови Агентства з питань кіно Сергій Сьомкін та Лідія Клименко, начальник Управління державного регулювання та реалізації кінопроектів Станіслав Притула, начальник Управління музейної справи та нормативно-методичного забезпечення переміщення культурних цінностей Департаменту культурної спадщини та культурних цінностей Мінкультури Андрій Гусак, представники Департаменту фінансово-ресурсного забезпечення Мінкультури, заступник генерального директора Національного центру Олександра Довженка Іван Козленко, представники Департаменту культури Київської міської держадміністрації.

 

 

версія для друку