українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 17 апреля 2013 года
17.04.2013 | 10:24
ДЕПАРТАМЕНТ ИНФОРМАЦИИ И КОММУНИКАЦИЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ СЕКРЕТАРИАТА КМУ

Шановні члени Кабінету Міністрів!

Шановні запрошені!

У суботу 20 квітня наша країна вже традиційно відзначає День довкілля. Цей день згуртовує навколо добрих справ, якими ми власноруч можемо прикрасити нашу землю.

У цей день скрізь відбуваються заходи, спрямовані на збереження навколишнього середовища. Простими словами: ми наводимо порядок і чистоту в країні, в нашому спільному домі.

Судячи з повідомлень у соціальних мережах і звернень на мою сторінку зокрема, громадські активісти енергійно включилися у цьогорічний проект Дня довкілля. Наперед дякую всім небайдужим, хто вийде прибирати і прикрашати нашу країну.

Так, за цей день передбачено посадити біля 2 мільйонів дерев. Мільйон дерев мають намір висадити члени Партії регіонів. Це, на моє переконання, варте сотні мітингів. Це чудовий вклад у добробут нашої землі.

На моє доручення глави регіональних адміністрацій у кожному місті підготували необхідні обсяги робіт та знаряддя праці для працівників державних організацій, установ і підприємств, для студентів і громадських активістів.

Я доручив всім членам Уряду взяти особисту участь у заходах з благоустрою, що проводяться 20 квітня у рамках щорічної Всеукраїнської акції з благоустрою «За чисте довкілля». Усі повинні відправитися в регіони, за якими закріплені, і попрацювати разом з людьми. 

Я особисто буду працювати в Києві.

Думаю, буде дуже непогано, коли керівники органів влади власним прикладом продемонструють конкретну турботу про порядок: не тільки в кабінетній роботі, а й на землі.

Наприклад, колектив Міністерства екології разом з громадськими організаціями  буде працювати у київському міському парку „Відрадний”. Планується прибрати територію парку площею 16 гектарів, посадити близько двохсот дерев та кущів. Загальна кількість учасників більше 300 чоловік.

Я хочу, щоб такий же конкретний план і обсяг робіт був у кожного міністерства і відомства, у кожного члена Кабінету Міністрів. А згодом на засіданні Уряду ми підіб’ємо підсумки.

Сподіваюся, що і після 20 квітня всі небайдужі громадяни України будуть долучатися до робіт із озеленення та благоустрою. Порядок треба не тільки навести, а й підтримувати.

Шановні колеги!

Уряд виконує завдання Президента України: активізувати економічний розвиток з метою забезпечити наших громадян стабільною роботою і достойними доходами. І на базі цього підвищувати пенсії та соціальні гарантії. Цього чекає від влади суспільство.

Сьогодні на розгляд до Міністерства фінансів, Міністерства економічного розвитку і торгівлі в рамках державної програми активізації економіки подано більше 800 проектів у різних галузях: промисловості, сільського господарства, будівництва та інфраструктури.

«Акредитовані в програмі» банки уже почали розгляд перших проектів. Я вимагаю від Міністерства фінансів поставити роботу з банками таким чином, щоб прискорити розгляд проектів. Звичайно, без шкоди для якості такого розгляду.

На це відводиться час до кінця квітня. На початку травня повинна розпочатися реалізація схвалених проектів, тобто, їх ритмічне фінансування і організація практичних робіт. Доручаю віце-прем’єр-міністрам та главам регіональних адміністрацій у тих випадках, коли справа вимагає координації дій кількох міністерств, відомств і регіонів у сфері їх компетенції, оперативно вирішувати питання, які виникають, і приймати рішення, брати на себе відповідальність в інтересах справи.

Наше спільне завдання – максимально швидко, так би мовити, «провернути» маховик економіки.

Ми домовились, що на кожному засіданні Кабінету Міністрів будуть розглядатися доповіді про хід реалізації певних проектів.

У першу чергу я вирішив розглянути програму будівництва і ремонту автомагістралей.

Не треба пояснювати, наскільки це гостра, як ніколи, проблема. Зима 2012/2013 років за впливом погоди на автодорожнє покриття була найбільш жорсткою за останні 100 років. Сталося стільки переходів з плюсової до мінусової температури, під час яких волога потрапляє в тріщини та руйнує дорогу, що можна без перебільшення сказати: з листопада по квітень ми прожили не одну, а вісім зим одразу.

Екстремальна зима поставила крапку у компромісах щодо якості доріг, які ми будуємо. Я вже говорив: ми не настільки багаті, щоб будувати «одноразові дороги». 

Отже, на найближчому засіданні Уряду ми розглянемо хід виконання програми, в якій чітко визначені: що саме ми збудуємо і капітально відремонтуємо поточного і наступного року. Які будуть етапи робіт. Які нові вимоги до класу і якості доріг. Уряд проконтролює розрахунки вартості будівництва доріг, створення матеріально-технічної бази шляхового будівництва, налагодження випуску вітчизняного бітуму та інших матеріалів. Ми оцінимо заходи щодо збереження існуючої мережі автомобільних доріг за рахунок планового ремонту та визначимось щодо підвищення нормативу якості такого ремонту. А також приймемо рішення щодо реформування державного управління автомобільними дорогами, зокрема, розділення функцій проектування, будівництва і приймання в експлуатацію автомобільних доріг.

Крім того, Уряд проконтролює, як виконується доручення Мінфіну, Мінекономрозвитку та Мінінфраструктури щодо застосування механізмів державно-приватного партнерства та концесії для будівництва автомобільних доріг у 2013 році.

Адже обсяг завдань значний. Протягом найближчих років ми намітили збудувати і реконструювати 2 600 кілометрів міжнародних транспортних коридорів, капітально відремонтувати 1 300 км та зробити поточний середній ремонт 30 500 км доріг державного і місцевого значення. І завершити будівництво автомобільного мосту в Запоріжжі.

Треба також ліквідувати фактори ризику у двохсот п’ятдесяти трьох місцях, де трапляється велика кількість аварій. Треба збудувати, наприклад, обходи Дніпропетровська, Донецька, Сімферополя, Лубен, Ренів, Дунаївців.

Але всього цього мало. Крім вже визначеної роботи, Уряд повинен особливо розглянути питання: які додаткові ресурси, які державні і місцеві резерви ми можемо задіяти, щоб суттєво збільшити обсяги дорожнього будівництва. І це дуже важливо.

Шановні члени Кабінету Міністрів!

У п’ятницю, 19 квітня, у Верховній Раді України відбудеться День Уряду. Крім того, за ініціативою опозиційних фракцій, буде розглянуто питання про відповідальність Уряду за соціально-економічний стан в країні.

Я хочу, щоб люди зрозуміли: опозиція поставила це питання не через турботу за долю країни. Ми бачимо, що це обумовлено одним: боротьбою за президентську посаду, яку опозиційні лідери вже розпочали. Тому логіка їх поведінки примітивна і цинічна: «чим гірше, тим краще». Це деструктивна позиція.

Хочу охолодити «гарячі голови»: президентські вибори розпочнуться у визначений Конституцією термін, і сьогоднішній фальстарт опозиції має нульовий результат.

До того ж лідери опозиції вперто не беруть на себе відповідальності за ті вкрай складні умови для країни, які створили при владі у 2008-2009 роках, проте мають совість питати, як ми боремося з цими умовами.

Це вони підписали угоду з МВФ і зобов’язалися підвищити тарифи для населення, здійснити пенсійну реформу. А зараз намагаються це поставити у провину нам. Це вони взяли і безцільно витратили гроші, а нам намагаються поставити у провину, що держава повертає їх борги.

Натомість нам є що сказати народу України. Уряд до звіту завжди готовий. Протягом трьох років ми утримуємо макроекономічну стабільність. Утримуємо без допомоги кредитів Міжнародного валютного фонду. Забезпечуємо не таке значне, як хотілося б, але зростання економіки в умовах суцільної європейської рецесії. Три роки національна валюта стабільна, вклади в банках ніхто не втрачає. У державах Євросоюзу соціальні стандарти реально скорочуються, а ми за цей же час, наприклад, тільки заробітну плату в бюджетній сфері підвищували 18 разів поспіль. А недавно Уряд в чергове прийняв рішення про підвищення пенсій з 1 березня.

Ми будуємо лікарні, школи, дитячі садки і житло – стільки, скільки не було збудовано за двадцять років до цього.

У кого є очі - бачить і усвідомлює: нашу велику країну не можна повністю перебудувати за три роки. Ще дуже багато такого, що викликає справедливі нарікання громадян. Люди скаржаться на багато речей, які в нашій державі ускладнюють їх життя. Скаржаться Уряду, хоча не все ми регулюємо у ринковій економіці. Але як інакше: хто ж захистить інтереси громадян, якщо не влада?

Ось, приклад. На мою сторінку у «Фейсбуці» звернулась Оксана Кибалюк з Черкаської області. Молода родина, яка взяла кредит на житло, не в змозі оплатити ще й додаткових 12 500 гривень за підключення до газу. Ціну встановила приватна газова компанія, а за допомогою люди звертаються до Глави Уряду.

Я почав розбиратися. Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики вперше за історію нашого незалежного газового ринку почала наводити на ньому порядок. І 31 січня 2013 року прийняла дві Постанови, які повинні врегулювати порядок приєднання до газових мереж і оплату за це.

26 березня 2013 року НКРЕ своєю Постановою №291 встановила ставки плати за стандартне, підкреслюю – стандартне, приєднання до газових мереж на поточний рік. Плата коливається для різних регіонів і умов від 6800 гривень до 10 000 гривень. Підкреслюю: це остаточна гранична ціна, з вартістю матеріалів та робіт. З цього моменту ніхто не може вимагати від споживача платити більше.

Але, очевидно, що проблема гостріша, ніж формальне регулювання ринку. Мене турбує: чому ціна така висока? На кого вона розрахована? На громадян Люксембургу?

Вивчаючи питання, я довідався й про інші випадки. Так, у Києві, в селі Троєщина (насправді, не тільки там), за банальну заміну котла (наприклад, на більш економічний) «Київгаз» вимагає: 300 гривень за розробку техумов, 2500 гривень за розробку проекту, 7000 гривень – за введення в експлуатацію. І все це без вартості матеріалів і робіт. При цьому люди платять від 5 тисяч гривень до 16 тисяч – хто як домовиться.

А за підключення в Києві іноді вимагають десятки тисяч доларів!

Шановні колеги, це не ринок. Це безконтрольний базар. Газові монополії втратили відчуття реальності. 

Безумовно, це зловживання, і за нього відповідальні особи мають понести покарання.

Упевнений, що тут потрібно піти далі. Необхідно заборонити діяльність посередників, виключити корупційні з дозволу сказати, «послуги» бюрократів, ввести «єдине вікно» підключення і встановити жорсткі строки розгляду звернень людей. Вимагаю запровадити «гарячу лінію» для звернень громадян щодо зловживань на газовому ринку і негайно реагувати на такі звернення.

Доручаю Віце-прем’єр-міністру Ю.Бойку, Міністру енергетики та вугільної промисловості Е.Ставицькому разом з головою НКРЕ С.Тітенком і залученням Антимонопольного комітету негайно розглянути ситуацію з порушенням прав споживачів на газовому ринку, вимогливо перевірити економічну обґрунтованість цін і тарифів. Ми повинні захистити наших громадян від свавілля.

Я навів цей приклад, щоб всі усвідомили: кожне перетворення на краще - це не подарунок, а важка робота, часто конфлікт, який треба врегульовувати державній владі.

Шановні колеги!

Щодо питань порядку денного. Сьогодні будуть розглянуті зміни до деяких законодавчих актів України щодо управління об’єктами державної власності. Цей законопроект повинен оптимізувати систему управління об’єктами державної власності, зробити її більш ефективною, щоб після модернізації така власність могла приносити більше доходів державі.

Також буде розглянуто питання про затвердження переліку пріоритетних галузей економіки, в яких стимулюється інвестиційна діяльність з метою створення робочих місць. Все це, без сумніву, є дуже важливим, особливо в контексті реалізації загальнодержавної програми активізації розвитку економіки.

Крім того, Уряд уже розробляє параметри бюджет на 2014-15 роки. Сьогодні ми розглянемо основні положення і показники державного бюджету на цей період.

Дякую за увагу.

 

 

версія для друку