українська російська англійська
На Запорізькій АЕС пройшла партнерська перевірка
19.04.2013 | 17:28
Прес-служба Міністерства енергетики та вугільної промисловості

На Запорізькій АЕС пройшла партнерська перевірка (постмісія) за участю фахівців Южно-Української АЕС як експертів. У ролі спостерігачів виступили представники Держатомрегулювання. Крім того, в постмісії брали участь фахівці Державного науково-технічного центру ядерної та радіаційної безпеки.

Мета таких місій – визначити сфери, що потребують покращення, і виділити позитивний досвід, який можуть взяти собі на озброєння інші підприємства галузі.

У завдання партнерської місії входила перевірка стану інструкцій з ліквідації аварій та аварійних ситуацій на реакторній установці. Була перевірена аварійна документація, порядок її супроводу, організація робіт з документацією, порядок проведення протиаварійних тренувань, у яких бере участь оперативний персонал станції, обстежено, як використовується при цьому протиаварійна документація і технічні засоби.

Крім перевірки існуючої протиаварійної документації, обговорювалася документація, яка перебуває у стадії розробки. До кінця поточного року ця документація буде впроваджена спочатку на Запорізькій АЕС, а потім і на інших атомних станціях України.

У діяльності підприємства партнерські перевірки визначають сфери, що потребують вдосконалення, і виділяють позитивний досвід, який потім рекомендують взяти на озброєння іншим підприємствам галузі. На Запорізькій АЕС постмісія виділила низку позитивних практик і у звітному документі запропонувала їх як позитивний приклад всім атомним станціям України.

Однією з таких практик є прийнята на ЗАЕС система «закладок», яка допомагає оперативному персоналу не тільки швидко зорієнтуватися у процедурі, знайти потрібний крок, але в разі необхідності також швидко повернутися до нього.

За позитивну практику рекомендували й існуючу на Запорізькій АЕС систему маркування. Експерти відвідали блочний щит управління і відзначили, що колірна гамма маркування арматури на щитах управління чітко відображає, від якої системи безпеки живиться те чи інше обладнання. Це дозволяє оператору легко зорієнтуватися в ситуації, якщо відбудеться часткове знеструмлення секцій систем безпеки.

Наступна партнерська перевірка на Запорізькій АЕС очікується через 1,5-2 роки, коли будуть переглянуті існуючі документи, або буде введена нова протиаварійна документація.

Місії партнерських перевірок існують у ДП НАЕК «Енергоатом» близько трьох років – після впровадження симптомно-орієнтованих аварійних інструкцій.

Довідково

Запорізька АЕС – найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі зі встановленою потужністю 6 000 МВт. На ЗАЕС експлуатуються 6 енергоблоків потужністю 1 млн. кВт кожен. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий – в 1985 р., третій – в 1986 р., четвертий – в 1987 р., п'ятий – в 1989 р., шостий – у 1995 році. Починаючи з 1984 року, внесок Запорізької АЕС в енергетику країни зріс з 2 до 22%.

В останні роки станція виробляє близько 50% всієї електроенергії, виробленої атомними станціями України, і більше 22% від загального виробітку електроенергії в країні.

 

 

версія для друку