українська російська англійська
Вступительное слово Премьер-министра Украины Николая Азарова на заседании Правительства 24 апреля 2013 года
24.04.2013 | 10:30
ДЕПАРТАМЕНТ ИНФОРМАЦИИ И КОММУНИКАЦИЙ С ОБЩЕСТВЕННОСТЬЮ СЕКРЕТАРИАТА КМУ

Шановні члени Кабінету міністрів!

Шановні запрошені!

 

19 квітня Верховна Рада України розглянула питання про відповідальність Кабінету Міністрів. Більшість народних депутатів не підтримали внесену опозиційними фракціями резолюцію недовіри до Уряду.

Стратегія опозиції «чим гірше, тим краще» провалилася. Натомість Уряд отримав мандат довіри до курсу, який проводить. Таким чином, це - позитивна оцінка нашої соціально-економічної політики з боку конструктивної більшості у Верховній Раді України та українського суспільства.

Відбулося повноформатне, як визначено Регламентом Верховної Ради, обговорення діяльності Кабінету Міністрів.

Але, на жаль, не можу сказати, що обговорення було повноцінним.

Конструктивної професійної розмови, в якій зацікавлене наше суспільство, не сталося. Критика опозиції була ні конструктивною, ні змістовною, ні правдивою. Натомість був набір звичних для них популістських гасел. А гасла ще нікого не нагодували.

Дорікати Уряду тим, що на основних наших ринках збуту відбулось падіння, проте українська економіка минулого року все ж продемонструвала хоч невелике (на 0,2%), але зростання – просто непрофесійно. Ставити нам у провину, що Уряд спочатку накопичив валютні резерви, а потім витрачав їх на добросовісну оплату боргів попередніх років і на оплату дорогого – їх же, нинішньої опозиції, стараннями, унікально дорого газу, – все це просто деструктивна дезінформація суспільства. А докоряти нам тим, що ми здійснили пенсійну реформу, в той час як зобов’язання України перед МВФ зробити це підписала колишня прем’єр-міністр – просто аморально. До речі, незважаючи на тиск, ми здійснили пенсійну реформу у найбільш м’якому серед всіх європейських країн варіанті.

Я сказав народним депутатам, що конструктивна критика – абсолютно необхідний каталізатор для вдосконалення державної політики. І Уряд, що б не було, готовий співпрацювати з тими, хто щиро турбується про майбутнє України. Але ж дискусія на рівні «ви винні в тому, що взимку день коротший, ніж влітку» - не має ані сенсу, ні абсолютно нічого спільного з пошуком успішних шляхів розвитку країни. 

Я сподівався, що предметом дискусії стане детальний аналіз програми активізації економіки України, розробленої Урядом. Але, як виявилося, практична робота опозицію не цікавить. Не здатні вони на фаховий прагматичний аналіз і співпрацю. Навпаки, вони наочно продемонстрували суспільству, що зацікавлені лише в дестабілізації ситуації. А відповідати ні за минулі свої рішення, ні за майбутні дії не хочуть.

Україні не потрібні такі претенденти на владу.

Ще раз хочу подякувати конструктивній частині Верховної Ради України за підтримку Уряду і за ділову критику. Питання вдосконалення персональної роботи членів Уряду, керівників центральних органів державної влади з депутатським корпусом, комітетами і фракціями ми виділили в окремий напрямок діяльності, і я буду жорстко контролювати таку взаємодію. Переконаний, що ця робота дасть позитивний результат. Тому що вона в інтересах країни. Не може розвиватися країна, в якій Президент, Уряд і Парламент блокують роботу один одного. Таке ми вже бачили в недавній історії.

До речі, і щирі друзі України однозначно наполягають на тому, що між виборами опозиція повинна конструктивно працювати в парламенті, а не на вулицях. Буквально на днях в розмові зі мною це говорили і Президент Квасневський, і виконуючий обов’язки Президента Парламентської асамблеї ОБСЄ пан Гросрук та інші європейські політики.

Давайте разом прислухаємося до дружніх наполягань досвідчених політиків з тих країн, до сім’ї яких прямує Україна.

Шановні члени Уряду!

Минулої суботи у всеукраїнській акції «За чисте довкілля» взяли участь біля 5,5 млн. громадян та понад 353 тис. підприємств. Такого у нас ще не було.

Це наймасштабніший День довкілля за всі роки незалежності. Я щиро радий, що стільки людей відгукнулося на заклик прибрати, вичистити державу після зими.

Було приведено у належний стан вулиці та дороги, парки і сквери, прибрано прибудинкові території, ліквідовані несанкціоновані сміттєзвалища, висаджено дерева та кущі, упорядковано газони і квітники тощо.

За один тільки день в країні:

- встановлено 414 нових та відремонтовано 11 тис. існуючих дитячих майданчиків;

- прибрано та приведено у належний стан 27 тис. га прибудинкових територій;

- ліквідовано 22 тис. несанкціонованих сміттєзвалищ, з яких вивезено 272 тис. м куб. побутових відходів;

- висаджено більше 2,4 млн. дерев та 526 тис. кущів;

- упорядковано 10 мільйонів квадратних метрів газонів та квітників.

У проведенні Дня довкілля взяли участь всі керівники  і співробітники центральних органів виконавчої влади, а також 15 тис. підприємств і організацій, вузів, що належать до сфери їх управління Це 1,2 млн. працівників.

Суботник по-справжньому об’єднав владу, представників громадських організацій, волонтерів, молодь. Люди приходили з родинами, друзями. Не на словах, а на ділі об’єдналася велика кількість небайдужих українців задля наведення порядку у наших містах та селах.

Я дякую всім, хто виявив справжній патріотизм, солідарність та відповідальність за свою громаду і за свою країну. Це ті конкретні речі, які реально змінюють обличчя держави.

Це об’єднання навколо простої, але практично корисної роботи треба продовжити. Роботи з благоустрою та покращення екології необхідно продовжити, як мінімум до травневих свят. Тим більше, що свята будуть тривалі. Тому доручаю главам регіональних адміністрацій і під час свят забезпечити фронт робіт та технічну підтримку – як комунальним службам, так і волонтерам.

Обов’язково треба обладнати місця збирання сміття на територіях відпочинку і постійно їх прибирати. Людей треба не тільки закликати поводитися екологічно, виховувати культуру, а й забезпечити умови для цього. А взагалі-то необхідно не лише навести порядок, а й підтримувати його постійно.

Адже, навіть після такої масштабної роботи країну ще далеко не можна назвати зразково чистою.

У виступі на Верховній Раді я навів таке порівняння: якщо будинок двадцять років капітально не ремонтувати, все в ньому починає ламатися, протікати, накопичується бруд. У прямому і переносному смислах.

А таке ж відбувалось з нашим домом – нашою країною. По пальцях можна перерахувати роки, коли, наприклад, помітні капітальні вкладення  виділялися житлово-комунальному господарству. У 2004, 2006 і в останні роки.

У нашому житлово-комунальному господарстві всього працює 334 тисячі людей. З мітлами, лопатами і калькуляторами. Чи можуть вони забезпечити постійний зразковий порядок? Якщо для 5,5 млн. людей роботи знайшлося більше, ніж достатньо?

Тому прийшов час крок за кроком, місто за містом, область за областю створювати оптимальні структури управління і обслуговування ЖКГ, озброювати їх новітньою технікою, в першу чергу – прибиральною і мікротехнікою для міського господарства, створювати запаси інструментів і матеріалів для екстремальних робіт, до яких залучається громадськість тощо.

Цього не зробити всього за один сезон. Але у нас на руках має бути «дорожня карта» модернізації міського і житлово-комунального господарства, погоджена з енергетиками, дорожниками, будівельниками, водним господарством і місцевою владою. Цю роботу я доручив Віце-прем’єр-міністру О. Вілкулу, який добре володіє проблемою. Мінімум раз на квартал Уряд буде розглядати, як вона виконується.

Шановні колеги!

Закінчилася найважча зима за століття. Власне, ми пережили вісім зим водночас.

Опалення в країні відключене. Що це означає? У першу чергу те, що без паузи повинна розпочатися підготовка до нового опалювального сезону. І в цілому до наступної зими.

Під час цієї підготовки ми повинні зробити висновки з уроків минулої зими і розраховувати на найбільш жорсткий варіант погодних умов.

Сьогодні ж треба розпочати технічну ревізію всіх об’єктів, які припинили роботу в зимовому режимі. Це завдання для Міненерговугіля, Мінрегіону і глав регіональних адміністрацій. «Тонкі місця» треба виявити до того, як вони порвуться. Після цього треба сконцентрувати ресурси на ліквідації виявлених потенційно небезпечних, аварійних  ситуацій. Водночас системно, за регламентом проводити  профілактичні, відновлювальні роботи.

Особливу увагу хочу привернути до навчання і постійного підвищення кваліфікації персоналу, який відповідає за роботу об’єктів життєдіяльності.

За період опалювального сезону 2012/13 року трапилось 7 вибухів котельних установок у Донецькій, Львівській, Житомирській, Рівненській, Закарпатській та Київській областях. Аналіз аварій свідчить, що у п’яти випадках причиною стала некомпетентність обслуговуючого персоналу. Нефахова експлуатація та підготовка котельного обладнання засвідчила порушення правил експлуатації, які вчасно не були виявлені.

В інших двох випадках виявився фактор несправності технологічного обладнання котелень. Недоліки також не були вчасно виявлені і виправлені, і тут також можна побачити фактор безвідповідальності.

Я вимагаю зробити практичні висновки щодо кожного випадку. І не тільки кадрові. Головне – як максимально підготувати людей до роботи у найскладніших умовах.

На початку минулого опалювального періоду, здебільшого у зв’язку із значним зносом теплових мереж, мали місце тимчасові (аварійні) відключення теплопостачання майже у всіх областях.

Згідно з проведеним аналізом, майже 80% аварій стались через те, що труби давно вичерпали експлуатаційний ресурс (більше 25 років). Так, аварійні ситуації усувались в оперативному режимі, відповідно до нормативних вимог. Але скільки ще таких «мін уповільненої дії» закладено на наших теплотрасах?

Усюди, де тільки можна, не гаючи жодного дня, треба посилити живучість об’єктів тепло- і водопостачання.

Доручаю Віце-прем’єр-міністру Олександру Вілкулу, Міністру будівництва, регіонального розвитку та ЖКГ Геннадію Темнику до кінця травня провести спільні з регіональними адміністраціями колегії щодо підготовки до осінньо-зимового періоду.

Що треба обов’язково зробити?

1. Провести аналіз роботи регіональних штабів із забезпечення сталого проходження опалювального сезону. Спланувати організацію попередження аварій та проведення оперативних відновлювальних робіт на об’єктах життєзабезпечення населення.

2. Забезпечити:

планування та проведення ремонтних робіт котелень та теплових мереж;

паспортизацію готовності житлових будинків до наступного зимового періоду із перевіркою димових та вентиляційних каналів;

підготовку маневреного ресурсу автономних та резервних джерел енергозабезпечення, наголошую на цьому особливо;

проведення енергоаудиту, розроблення схем теплопостачання населених пунктів з метою оптимізації витрачання тепла. Наприклад, завдяки поєднанню централізованих, помірно-централізованих, децентралізованих, автономних та індивідуальних систем опалення;

визначення відповідальності кожного керівника на всіх рівнях за заходи з покращення стану розрахунків за спожиті енергоносії.

3. Завершити протягом ремонтного періоду оснащення котелень технологічними засобами обліку;

4. Створити необхідний запас посипних, паливно-мастильних та ремонтних матеріалів та обладнання;

5. Продовжити роботу щодо переведення котелень на альтернативні види палива.

Отже, чекаю від усіх керівників енергійної, без пауз, роботи. Сподіваюсь, ніхто не забув прислівя про те, коли треба готувати сани.

Шановні колеги!

Уряд продовжує виконувати вимоги Президента України щодо покращення ділового клімату в нашій державі.

Сьогодні буде розглянуто законопроект щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру, які повинні одержувати оператори ринку харчових продуктів. Цей акт спрямований на дерегуляцію, спрощення процедур. У результаті яких, з однієї сторони, будуть покращуватися умови для ведення бізнесу в Україні, а з іншої – держава буде ефективно контролювати всі фактори, які можуть спричинити небезпеку життю та/або здоров’ю людини або довкіллю. Я не раз наголошував: у цьому питанні компромісів не буде.

Також ми обговоримо законопроект, яким підвищуються адміністративні штрафи, які застосовуються до чиновників у разі порушення ними вимог законодавства про ліцензування.

Уряд також розгляне сьогодні ряд документів, спрямованих на вирішення актуальних соціальних проблем. Зокрема, ми заслухаємо звіт Міністра соціальної політики України Н.Королевської про виконання Національного плану дій з питань впровадження реформ на 2013 у соціальній  сфері. Серед іншого будуть також розглянуті питання розширення пільг надавачів соціальних послуг, профілактики соціального сирітства, підтримки багатодітних і малозабезпечених сімей і т.і.

Дякую за увагу.

версія для друку