українська російська англійська
Раїса Богатирьова презентувала книгу "Атомні опіки людства"
26.04.2013 | 18:41
Прес-служба Міністерства охорони здоров'я

Міністр охорони здоров'я України Раїса Богатирьова презентувала свою книгу «Атомні опіки людства», вихід якої приурочено до 27-ї річниці Чорнобильської катастрофи.

За словами Міністра, книга на чорнобильську тематику була задумана давно, ще з часів роботи в Міністерстві охорони здоров’я в 90-ті роки. «Я родом з того уральського регіону Росії, що в Челябінській області, котрий отримав Киштимський «атомний опік» ще в 1957 році внаслідок вибуху сховища радіоактивних відходів. Побувавши там нещодавно, я вирішила повернутися до теми ядерної безпеки. Крім того, і як лікар, і як політик, я займалася питаннями лікування і допомоги постраждалим на Чорнобильській АЕС. А працюючи секретарем Національної ради безпеки і оборони України, долучилася до роботи над питаннями ядерної безпеки», – розповіла Раїса Богатирьова.

Енергія атома неодноразово обпалювала людство, зауважила керівник МОЗ України. До Хіросіми і Нагасакі додалась Киштимська трагедія, Трі-Майл-Айленд, Чорнобильська катастрофа, Фукусіма. Усі ці випадки, на думку Богатирьової, символізують причинно-наслідковий ланцюг гонитви за енергією. «Напевне, що настає час розірвати зачароване коло. Необхідно вирішувати, що робити із забрудненими територіями? Які соціальні програми слід запроваджувати? І чи справедливо, що саме на медиків покладають відповідальність за всі соціальні негаразди люди, які звертаються до нас по допомогу? Розслідування ядерних інцидентів, які відбувалися по всьому світу, дозволяють виділити одну спільну складову – людський фактор. Саме вплив цього чинника я аналізую у своїй книзі», – наголосила Міністр.

І при тому, що аналіз ядерної проблематики, який містить книга, відбувається на стику кількох науки – енергетики, соціології, екології, – домінує в ній людиноцентричний підхід. «Не Людина існує для ядерної енергетики, а ядерна енергетика, яку породила Людина, існує для її потреб. І існує доти, доки Людина вважає це доцільним і необхідним», - переконана Раїса Богатирьова. У той же час, книга є спробою комплексного погляду на майбутнє атомної енергетики, як через призму глобальної проблематики – кліматичних змін, так і через призму людських потреб, соціального розвитку, людської психології. Раїса Богатирьова не лише аналізує наслідки кількох відомих світових ядерних інцидентів, але й дає прогнози щодо подальшого розвитку ядерної енергетики. На її думку, потрібно позбутися ілюзій стосовно дешевизни атомної енергії: «Вона більш дешева доти, допоки не трапляється черговий інцидент, на ліквідацію наслідків якого витрачаються кошти, що на порядок перевищують вартість будівництва АЕС і економічний результат від отриманої електроенергії».

У підсумках свого дослідження Раїса Богатирьова зазначає, що для України майбутнє ядерної енергетики може виглядати наступним чином: не добудовувати додаткові енергоблоки вчорашнього дня, експлуатувати наявні в межах їх технічного ресурсу, виводити з експлуатації ті, що остаточно виробили відведений ресурс, створювати неядерні генеруючі потужності на заміщення, працювати над підвищенням енергоефективності та впровадженням альтернативної енергетики.

Керівник МОЗ України підкреслила, що прагнула описати в книзі своє особисте ставлення і знайти баланс між енергетичними потребами країни в ядерній енергетиці та питаннями охорони життя людини та довкілля. «У деяких частинах книги я відхожу від наукового стилю викладу, оскільки неможливо повністю ухилитися від передачі власних почуттів. Ми добре знаємо дату трагедії на Чорнобильській АЕС, але не можемо з упевненістю сказати, коли вплив цієї катастрофи на Україну завершиться», – зауважила Раїса Богатирьова.

версія для друку